Analýza: jak by v Edmontonu mohla vypadat uzávěrka přestupů

yakupovTermín přestupové uzávěrky v NHL se kvapem blíží. Jak bude vypadat kádr Edmontonu Oilers 2. března ve 21:01 SEČ? Dozná mnoha změn nebo bude spíše ticho po vymrzlé edmontonské pěšině? Naši čtenáři a fanoušci Oilers si jistě zaslouží dostat před tímto stěžejním ligovým milníkem náležitý servis.

Nejžhavější kandidáti na výměnu

Kdo umí číst mezi řádky a pravidelně sleduje dění v klubu, toho jistě výčet možných adeptů výměny v rámci trade deadline příliš nepřekvapí. Již několik měsíců čeří ligové vody nejrůznější spekulace a co se kádru Oilers týče, zaznívají především jména obránců Petryho a Ference, útočníka Yakupova a švédského brankáře Viktora Fastha. Petry svou aktuální formou a Ference svými zkušenostmi mohou být platnými posilami klubů, které se připravují na tuhé boje ve Stanley Cupu. Může o ně být velký zájem například v Montrealu, v Detroitu, v Minnesotě nebo na Long islandu. Nail Yakupov stále nenaplňuje potenciál nejvýše draftovaného muže, ale jeho výkony z poslední doby jistý progres naznačují. Dravý mladý útočník by se hodil Floridě nebo Montrealu. Co se Fastha týče, jeho služby by mohli využít například Rangers, kterým se na delší dobu zranila jednička Lundqvist. (Nejen) brankářskou krizi řeší Toronto, úplná spokojenost s výkony maskovaných mužů nepanuje ani v San Jose. Jistý svou pozicí si však nemůže být ani druhý brankář Oilers Scrivens, nebo mimo sestavu se momentálně nacházející forvard Matt Fraser.

Divoké karty na přestupovém trhu

Otázkou zůstává, jak moc bude chtít Craig MacTavish po zlepšených výkonech zasahovat do kostry svého mužstva. Není to tak dlouho, co se živě hovořilo o odchodu Taylora Halla, což by v hokejových kruzích odjistilo celkem slušnou přestupovou bombu. Hráč je momentálně díky zranění vyřazen ze hry, ale právě tato skutečnost může paradoxně jeho setrvání v Edmontonu ohrozit. Tým totiž bez jeho přítomnosti předvádí vcelku solidní hokej a k Hallově škodě šlape především v ofenzivě. Jinými slovy – minimálně tím, že se dá hrát slušně i bez Halla, se může MacTavish zaobírat. S přihlédnutím k tomuto zjištění se pak lecjaká lákavá nabídka od konkurence posuzuje tak nějak vážněji. Sepisovat seznam možných zájemců je v tomto případě téměř zbytečné. Dalším nečekaným jménem na seznamu vyměněných hráčů by mohl být například obránce Justin Schultz.

Nedotknutelní

Mezi hráče, kteří se žádného stěhování s téměř stoprocentní jistotou nemusí obávat, bych rozhodně zařadil Ryana Nugenta – Hopkinse. Tento „mozek“ ofenzivy Naftařů je jedním z posledních skutečně nedotknutelných „klenotů“ v sestavě, na jehož bedrech může spočinout budoucí vítězný tým.  Dalším takovým hráčem je nadějný a průlomovou sezonu zažívající obránce Oscar Klefbom, který v předchozích 10 utkáních zaznamenal 2 branky, 6 asistencí a 4 plusové body. Svou „nepostradatelnost“ především ve druhé polovině sezony předvádí rovněž Jordan Eberle. Technicky mimořádně vybavený útočník je přesně tím typem hráče, který díky svým finesám v útočných pásmech soupeřů láká fanoušky do ochozů. Jeho ztráta by byla pro příznivce Edmontonu citelná.

 Kdo by mohl nově obléknout dres Oilers

Odpověď na tuto otázku bude určovat především míra, jakou bude chtít MacTavish do mužstva zasáhnout. Jinými slovy, zda bude obchodovat v obvyklých mezích, nebo zda se odhodlá k zahájení další přestavby po léta přestavovaného mužstva. Edmonton potřebuje tak i tak posílit v brankovišti, v obraně a na postu centra. Z brankářů byla nedávno řeč o Niemim a Wardovi. Příchod prvně jmenovaného se vyloučit rozhodně nedá, zatímco snaha Caroliny o výměnu Warda se podle všeho minimálně odkládá, ne-li ruší vůbec. Naopak poměrně čerstvé jsou zvěsti o snaze Toronta zbavit se Jonathana Berniera, na což by MacTavish mohl slyšet. O tohoto brankáře projevoval eminentní zájem již v minulosti. Při celkem pravděpodobné transakci s Montrealem (viz. výše) by mohl do Alberty zamířit například obránce Alexei Emelin nebo dánský útočník Lars Eller. Oilers by mohl také velice zajímat obránce arizonských Kojotů Oliver Ekman Larsson. Úplně k ledu by nemusel být uložen ani před nedávnem skloňovaný příchod útočníka Patrika Berglunda ze St. Louis. K těm spíše nepravděpodobným příchodům pak patří jména jako Michael Grabner, Dion Phaneuf, Phil Kessel Kari Lehtonen nebo John Gibson. Každopádně doporučuji být 2. března na příjmu a nespustit Edmonton z očí.