«

»

Úno 17 2015

Z přestřelky s Jets si Oilers odvážejí domů pouze bod

1297637832088_ORIGINALKe svému třetímu venkovnímu zápasu vyjeli hokejisté Oilers proti tryskáčům z Winnipegu. Oilers si chtěli spravit chuť po debaklu v Ottawě a navázat na vítězný zápas s Montrealem. To se jim nepodařilo když po divokém zápase plném zvratů prohráli po samostatných nájezdech 4:5 a odjíždějí do Edmontonu pouze s bodem.

Do zápasu nenastoupila řada opor ať už dlouhodobě zranění Taylor Hall, Nikita Nikitin, Tyler Pitlick nebo teprve nedávno zranění Ben Scrivens a Matt Hendricks. Chyběl také Rob Klinkhammer, který tou dobou byl ve svém bydlišti v Lehtbridge u své maželky při narození dítěte. Na ranním tréninku chyběl také Boyd Gordon, ten ale do zápasu nakonec naskočil. Po dlouhé pauze se do tempa jako člen třetí formace dostává Benoit Pouliot a hraje už také Matt Fraser, který několik posledních zápasů strávil jako náhradník. V obraně dostal před slovenským bekem Marinčinem přednost Keith Aulie.

Zápas začal velice zhurta když se hned po úvodním buly dostal puk až za domácí branku k Purcellovi, který ho naservíroval Nugentu-Hopkinsovi jenž hned zostra prověřil domácího brankáře Michaela Hutchinsona. Do akce se rychle dostal i hostující brankář Viktor Fasth ve 2 minutě po střele Scheifeleho. O další dvě minuty střílel zblízka Andrew Ladd po skvělé přihrávce nové posily z Buffala Tylera Myerse. V 5 minutě prověřil Fastha domácí sniper Mathieu Perreault, který po následném faulu Petryho ze zápasu odstoupil a zdá se, že si obnovil své předchozí zranění kvůli kterému během ledna svému týmu chyběl už několik zápasů. V 7 minutě si za podražení Jacoba Trouby šel odpykat menší trest Keith Aulie a Jets za 80 vteřin této přesilové hry trestali. Krásná kombinace domácích při které stáli hráči Oilers jako přibití ke kůlům skončila gólem nejproduktivnějšího hráče Jets Bryana Littla, když dorážel do prázdné branky střelu Enstroma, kterého předtím Fasth sice vychytal, ale jen vyrážečkou před sebe a pro Littla nebyla dorážka nijak těžká. 0:1. V minutě 11 tu byla přesilovka další a opět to byl hříšník Aulie, tentokrát to bylo za nedovolené bránění. V této přesilovce stojí za zmínku střela Byfugliena, který střílel záhy po buly a také skvělé uvolnění beka  Myerse, který projel s přehledem takřka celé kluziště, poté nahrával na modrou čáru na Troubu a ten hned z první pálil na Fastha, ovšem neúspěšně. Úspěšní ale byli tentokrát hosté když se ve 14 minutě s pukem výborně uvolnil Derek Roy, do jízdy ho dále poslal rozjetému Yakupovovi, ten si počínal velice zkušeně a tak rychle, že Hutchinson v podstatě neměl šanci adekvátně zareagovat. Krásný gól po krásné akci, 1:1. O další minutu později dostali možnost přesilové hry i hosté po vyloučení Ladda, který dostal dvě minuty za hákování. No a tato přesilovka byla také využita a hosté šli v zápase do vedení. Schultz rozehrával z modré na Eberleho, před brankou clonící Anton Lander od něj dostal překvapivou přihrávku, ale poradil si s ní velice dobře a nekompromisně zakončil. 2:1. To byla minuta 16. O chvíli později zápas opepřila bitka Pelusa s Gazdicem za níž byli oba pochopitelně vyloučeni. Za dalších 20 vteřin byl naprosto zbytečně vyloučen Eberle když vysokou holí zasáhl do obličeje Byfugliena, ale za dalších pár vteřin putoval na trestnou lavici i Toby Enstrom a tak z této početní výhody pro domácí nic nebylo. V první třetině měli lehkou převahu domácí Jets, přesto šli ale do kabin s jednogólovým mankem.

Ve druhé třetině to byli opět Oilers, kteří hned za začátku na svého soupeře vlétli. Eberle hledal před brankou najetého Justina Schultze, ten se ale vůbec do puku netrefil. O další půl minutu později chyboval ve středním pásmu v rozehrávce Hamilton a nabídl Jets přečíslení. Bryan Little zavezl puk do útočného pásma, před brankou hledal Michaela Frolíka a ten z bezprostřední blízkosti zkoušel překonat Viktora Fastha.  Fasth byl navíc velice nepříjemně sražen Markem Scheifelem, ale jemu nelze nic vyčítat, protože ho do hostující branky natlačil Ryan Hamilton. Viktor Fasth musel být po této srážce ošetřen, ale do branky se v pořádku vrátil. Ve 24 minutě vyslal na Hutchinsona prudkou střelu Klefbom, brankář Jets ale jeho střelu jen vyrazil a z této šance se nakonec vyklubal velmi nebezpečný protiútok při kterém Scheifele našel před brankou Wheelera a ten hned z první pálil na Fastha, ten opět vyrazil. O minutu později Fasthovu pozornost zkoušeli znovu aktivní Myers a Andrew Ladd. Ve 25 minutě vyrazil na zteč Pouliot, ale jeho střela nebyla pro Hutchinsona nijak nebezpečná.. Od své branky vyvezl dobře puk Ben Chiarot, milimetrově přihrál Bryanu Littlovi a ten nekompromisně propálil Fastha. Bylo tedy srovnáno na 2:2. V 33 minutě Byfuglien sestřelil Luka Gazdica což vyvolalo u týmu Edmontonu velké emoce a na ledě bylo teď velmi dusno když se do sebe pustili hráči z obou týmů. I tento zákrok si žádal ošetření lékaře hostů a Gazdic se po něm už na led nevrátil a zatím nevíme jak to s jeho zdravotním stavem bude vypadat. Jisté je však to, že Byfuglien za tento zákrok nebyl ani vyloučen. O další minutu prověřil Fasthovu lapačku opět Ladd a na druhé straně zase tu Hutchinsonovu Klefbom. Poté Little jen těsně minul Fasthovu branku. Na druhé straně se neujal ani pokus Teddyho Purcella a do kabin se šlo za nerozhodného stavu. I ve druhé třetině byli aktivnější Jets a Oilers si až moc zahrávali se stavem zápasu.

Ale tak jako v předchozích dvou třetinách i v té třetí začal aktivněji Edmonton. A dokonce gólem. Stav se měnil už po minutě hry když Jeff Petry poslal krásnou a hlavně přesnou přihrávku na Ryana Nugenta-Hopkinse, ten se ještě lépe uvolnil přes bránícího Frolíka, zamíchal svýma šikovnýma rukama a zkušeně zakončil nad rameno Hutchinsona, Oilers tedy šli opět do vedení. 3:2. V 44 minutě měl obrovskou šanci důrazný Mark Scheifele, který to zkoušel zblízka, Fasth ale vytáhl skvělý zákrok. Na této šanci bylo ale vidět jak jsou mnohdy hráči Oilers velice laxní a nechávají soupeře v klidu hrát. To se jim ostatně také hned vymstilo, protože bylo opět vyrovnáno a to dokonce hned za tři vteřiny! Vhazovalo se totiž pochopitelně v jejich obranném pásmu, Thornburn vyhrál buly a Tyler Myers tvrdou pumelicí nekompromisně prostřelil Viktora Fastha. 3:3. Myers tímto gólem jen podtrhl svůj skvělý výkon a po příchodu z Buffala se zdá, že bude pro Winnipeg velice dobrou posilou, škoda že snahy o tohoto hráče nedotáhl do konce právě Edmonton, který se o něj také zajímal. V 46 minutě Oilers chybovali ve středním pásmu, puku se zmocnil Galiardi, který ujížděl sám na Fastha, ten se ale vyznamenal. Ve 49 minutě chybovali i hráči domácích čehož využil velice rychlý Yakupov, který byl při chuti. Hutchinson se ale jeho střelou nenechal překvapit. V 54 minutě to na druhé straně proti Fasthovi se svojí střelou zkoušel aktivně hrající Little, ale ani on nebyl úspěšný. O minutu později dostali možnost vítězství překulit na svoji stranu Oilers, když byl za podražení Fastha vyloučen Michael Frolík. A také se tak stalo – Benoit Pouliot velice chytrou přihrávkou našel před brankou číhajícího Yakupova, který zavěsil hned z první pod víko. Opět velice pěkný gól tohoto ruského mladíka. 4:3. Jenže Oilers se z branky neradovali ani minutu! Za 40 vteřin bylo opět srovnáno když hosté byli opět velice nedůslední a aktivního Blakea Wheelera nechali prakticky dělat co chtěl. On ještě úspěšný sice nebyl, zato dorážející Andrew Ladd se se zakončením nijak nemazal a přehodil Fastha. 4:4. Ladd se z gólu radoval sotva půl minuty když byl vyloučen za podražení Oscara Klefboma. Tempo v tomto divokém zápase gradovalo, ale Oilers přesilovku nevyužili když jejich střely – jmenovitě Schultze a Pouliota – byly zblokovány domácími obránci. Dále už se tedy nic nestalo a tak zápas došel až do prodloužení za stavu 4:4. I ve třetí třetině Jets svého soupeře přestříleli a byli aktivnějším týmem.

V prodloužení stojí za zmínku šance Edmontonu z 1 minuty kdy Schultz střílel a Nugent-Hopkins dorážel, ovšem bez účinku. V 2 minutě ostře pálil Byfuglien, jeho střelu Fasth dobře vyrazil. V 3 minutě ve velkém závaru před Fasthovou brankou byla nejnebezpečnější dorážka Lowryho, při této šanci měli Oilers i trochu štěstí. Jen pár vteřin před koncem měl na holi gól Justin Schultz, proti němu se ale vytáhl na druhé straně Hutchinson. Zápas šel tedy až do samostatných nájezdů.

Hned první nájezd skončil gólem Wheelera. Při tomto gólu se ale zranil dnes výborně chytající gólman hostů Viktor Fasth a musel být nahrazen svým kolegou Richardem Bachmanem. Ten měl při nájezdu Littla štěstí když hráč Jets trefil tyč, ale v tom dalším proti domácímu kapitánovi Laddovi Bachman vytáhl skvělý zákrok. Nebylo to ale nakonec nic platné, protože Derek Roy a po něm ani Yakupov s Eberlem své nájezdy neproměnili a tak díky Blakeu Wheelerovi vyhráli Winnipeg Jets poměrně šťastně tento strhující zápas. Nejlepšími třemy hvězdami zápasu byli vyhlášeni Bryan Little, Nail Yakupov a Tyler Myers. Nail Yakupov dnes předvedl skvělý výkon a doufejme, že na něj dokáže v dalších zápasech navázat.

Na střely zápas skončil obrovským rozdílem 46 ku 22. Dobrý výkon předvedl v hostující kleci Viktor Fasth. Podle posledních zpráv má zraněné koleno, zatím se ale neví jestli je to zranění lehké nebo jde o něco vážnějšího. Dobrá zpráva je, že zítra by měl být naopak připraven už Ben Scrivens, který se vrací po svém zranění. Oilers nyní hrají sérii domácích zápasů a do konce týdne je čekají celky Bostonu, Minnesoty a Anaheimu. Ten první s Bostonem Bruins je na programu zítra.