Brankářský speciál: Chystá se další pohyb na trase Edmonton – Los Angeles?

Martin-Jones-LA-640x428Ani Ward ani Niemi a pravděpodobně ani Bernier. MacTavish možná ve věci edmontonského brankářského rébusu vytáhne velmi překvapivé řešení. Novinář Jim Matheson z deníku Edmonton Sun přišel před několika dny s informací, že zástupci Oilers intenzivně prověřují možnost získání brankáře Martina Jonese z Los Angeles Kings. Jako poměrně interesantní protihodnota by mohl posloužit výběr v prvním kole letošního draftu (pravděpodobně volba někde mezi 22. – 30. místem), který získali Oilers od Pittsburghu v rámci výměny Davida Perrona.

Kanaďan Martin Jones plní v kalifornském klubu momentálně funkci druhého brankáře za Jonathanem Quickem. Kings mají dobré mladé brankáře také na své farmě v AHL a například Jean Francois Berube by klidně mohl okamžitě zaujmout pozici Quickova náhradníka v prvním týmu. Tržní cena za vysokého pětadvacetiletého gólmana by vzhledem k jeho krátké kariéře v NHL nemusela být závratná. Jones dosud odchytal v nejlepší hokejové lize světa pouze 30 zápasů. Nutno podotknout, že si v nich vedl nadmíru dobře, když inkasoval pouze 55 branek a připsal si 7 čistých kont. Jones podepsal s KIngs smlouvu v roce 2008 jako neomezený volný hráč a svou kariéru odstartoval s neskutečnou bilancí 8-0-0, průměrem branek 0,98 a úspěšností zákroků 0,966. Během této série zaznamenal tři čistá konta. Stal se teprve druhým brankářem v historii klubu, který zaznamenal dvě čistá konta v řadě. Tím jediným byl doposud pouze Gerry Desjardins (v sezoně 1968/69).

Přestože generální manažer Edmontonu Craig MacTavish avizoval, že jeho kroky povedou spíše k získání zkušeného „hotového“ brankáře, nemusel by být tento zdánlivě riskantní krok zase tak špatným tahem. Pokud by skutečně Jones do Alberty nakonec zamířil, vytvořil by pravděpodobně vyrovnanou dvojici s Benem Scrivensem. Pikantní na této spolupráci by byl zejména fakt, že právě raketový vstup Martina Jonese do NHL stál loni za odchodem Scrivense z Los Angeles do Edmontonu. Scrivens v Kings do té doby plnil roli vcelku úspěšného Quickova náhradníka.

Výše zmíněný příklad je nejlepším důkazem toho, že v Los Angeles se mladým brankářům rozhodně nebojí dávat šanci a ve výběru mají zpravidla poměrně šťastnou ruku. Jakmile dvojka získá ostruhy kvalitního brankáře pro NHL, mohou Kings tuto získanou hodnotu výhodně zobchodovat. Ostatně, s Quickem na soupisce si takovéto kroky mohou dovolit. Podobným vývojem jako Scrivens prošel v minulosti také Jonathan Bernier. Bude Jones dalším na řadě? A bude z toho znovu těžit Edmonton? Odpověď možná přinesou nejbližší dny…