«

»

Úno 21 2015

Neškodní Oilers podlehli doma Minnesotě

edm111245495_highOilers domácím utkáním proti Minnesota Wild vstoupili do poněkud volnějšího hracího období, kdy během následujících patnácti dnů odehrají „pouze“ šest zápasů. Z toho čtyři na domácím ledě.  Naftařům se tváří v tvář postavil jejich bývalý brankář číslo jedna Devan Dubnyk, který zažívá v Minnesotě doslova zázračné obrození.

Po loňském vandrování po klubech NHL a vysedávání na střídačkách, našel po Arizoně pravděpodobně svou osudovou štaci. Dubnyk v současnosti patří mezi hlavní hvězdy Divočáků, které svými výkony táhne vstříc postupové osmičce v Západní konferenci.  Dubnyk v posledních 14 utkáních zaznamenal 11 výher a úspěšnost zákroků vyšponoval na hodnotu 0,936 % (4 čistá konta). V současné NHL byste brankáře s lepší aktuální formou hledali marně.

V dresu Oilers se konečně začíná bodově i herně dařit Nailu Yakupovovi. V posledních dvou zápasech si jednička draftu 2012 připsala 3 branky a celkově v posledních šesti utkáních zaznamenal 7 kanadských bodů. Někdejší Naftař Kyle Brodziak dnes nastoupil ve své bývalé domácí aréně k 600. utkání v NHL.

V první minutě prověřil pozornost domácího brankáře Zach Parise. Jeho pokus Scrivens bez větších problémů zlikvidoval. Prvním domácím hráčem, který se pokusil ohrozit branku Devana Dubnyka byl obránce Aulie. Brankář hostí byl na svém místě. Na začátku 5. minuty zasahoval Scrivens v domácí brance proti střeleckému pokusu Marco Scandelly. V polovině 6. minuty zkoušel na druhé straně štěstí finský útočník Pakarinen, Dubnyk si také s jeho střelou poradil. Stejně Pakarinen pochodil o několik desítek vteřin později, ze vzájemného souboje vyšel opět vítězně kanadský brankář ve službách Minnesoty. V čase 10:18 otevřeli hosté skóre. Folinovu střelu švihem od modré čáry tečoval za záda Scrivense Justin Fontaine. Asistence byly připsány Folinovi a Parisemu. V začínající 12. minutě zkoušel backhandem vyzrát na Scrivense Matt Dumba. V téže minutě prověřil na opačné straně kluziště Dubnykovu pozornost Derek Roy. Dalším hostujícím hráčem, který nadělal Scrivensovi nemalé starosti byl Mikko Koivu. Domácí brankář své spoluhráče tentokrát podržel. V čase 15:06 však podruhé kapituloval. Do střelecké listiny se zapsal výborně hrající Nino Niederreiter, asistence: Miko Koivu a Jonas Brodin. Wild ovšem ani dvoubrankové vedení nestačilo a dál se tlačili před Scrivensovu branku. Další nebezpečný pokus si připsal Mikael Granlund.  Těsně před koncem první třetiny ještě prověřil Scrivense Matt Dumba. Úvodní část zápasu se odehrála plně pod taktovkou hostů. Střely na branku po první třetině 8:5 pro hosty.

První minuty prostřední třetiny přinesly spíše urputnou bitvu o střední pásmo, než pohledný hokej. Ve 23. minutě se před Dubnykem zjevil Yakupov, ale jeho backhandový pokus brankář Minnesoty vystihl. Naftaři se dokázali na chvíli usadit v útočném pásmu, ale nakonec z toho byly pouze dvě zblokované střely. Ve 27. minutě si Scrivens poradil s dalším střeleckým pokusem hostů. Letící kotouč domácí brankář dobře viděl. O minutu později se dostával do šance Parise, domácí obrana jej na poslední chvíli pokryla a odstavila od kotouče. Ve 29. minutě se až před Scrivense proháčkoval Schroeder, v obrovské šanci však nezakončil přesně a domácí tak s velkým štěstím odolali. Tlak Wild se nadále stupňoval. Nejprve nepřesně pálil Parise a o chvíli později fantasticky vychytal Fontaina z bezprostřední blízkosti do lapačky Scrivens. Vážný aspirant na zákrok roku! O další chvíli později se po chybě Oilers zmocnil ve středním pásmu puku Vanek. Jeho tvrdou střelu Scrivens vyrazil do bezpečí. Další tvrdá střela na Scrivense mířila z hole Scandelly. Tentokrát si ale cestu mezi tři tyče nenašla a domácí brankář zasahovat nemusel. Minnesota zjevně nekorigovala svou hru na pouhé bránění náskoku a naopak se aktivně tlačila do útočného pásma. Hosté navíc perfektně bránili střední pásmo a domácí hráči si s jeho přechodem doslova nevěděli rady. Ve 35. minutě pokoušel štěstí jubilant Brodzyak, Scrivens byl připraven. Následovala další porce nebezpečných šancí hostů. Všechny včetně dorážek končily na chráničích Scrivense. Oilers směrem dopředu nedokázali téměř nic vymyslet a byli takřka bezzubí. V čase 35:50 vyústila převaha hostů v jejich další branku do domácí sítě. Schroeder dostal od Vanka přihrávku do ideální pozice a z první propálil Scrivense. Asistence:  Vanek a Koivu. Ve 37. minutě střílel od modré čáry obránce Naftařů Klefbom, jeho pokus Dubnyk dobře viděl a střela tak skončila pouze na jeho betonech. V samém závěru druhé třetiny ještě našel ve výborné pozici Roy Yakupova, ten však na kotouč v rozhodující chvíli nedosáhl. Střely na branku po dvou třetinách 21:10 pro Minnesotu.

V úvodní minutě třetí třetiny chybně rozehrál Dubnyk. K puku se dostal Nail Yakupov. Jeho střelu hostující brankář pouze vyrazil. S nebezpečnou dorážkou Dereka Roye si však brankář Wild dokázal také poradit. O minutu později přišli Oilers (pokolikáté už v tomto zápase) o kotouč ve středním pásmu. Z následného protiútoku tvrdě vypálil Brodin. Puk skončil ve výstroji domácího brankáře. Wild v této fázi utkání téměř nepouštěli Naftaře z jejich vlastního obranného pásma. Scrivens i s velkou dávkou štěstí hostujícímu tlaku odolal. Ve 45. minutě se zcela sám zjevil před Dubnykem Jordan Eberle, na volně poskakující kotouč před brankářem Wild však nakonec nedosáhl. Vzápětí zlikvidoval další velkou příležitost Minnesoty Scrivens. Po střele jednoho z hostujících hráčů puk domácímu brankáři vypadl z výstroje a zastavil se těsně u tyčky jeho branky. Ve 47. minutě se v obrovské příležitosti ocitl Teddy Purcell, z bezprostřední blízkosti však ani on nedokázal vynikajícího Dubnyka překonat. Za další minutu vyprášil Dubnykovi betony tvrdou ranou Ference. První  a zároveň poslední vyloučení tohoto zápasu přišlo v čase 48:05, kdy na trestnou lavici putoval za podražení hostující Nate Prosser. Naftaři bohužel nepotvrdili zlepšenou hru v početní výhodě z posledních zápasů. Během přesilové hry nevymysleli takřka nic a hosté se bez většího úsilí dokázali ubránit. V 52. minutě pálil po přihrávce Dereka Roye nepřesně Yakupov. Utkání se však již pouze dohrávalo. O vítězi nebylo pochyb. Konečnou brankovou tečku udělal svým druhým gólem v zápase v čase 58:45 Justin Fontaine, který z bezprostřední blízkosti nedal Scrivensovi šanci. Asistence: Zach Parise a Mikael Granlund. Střely na branku po třetí třetině 29:15 pro hosty.

Oilers podali před vlastními fanoušky sterilní výkon a Minnesota si zaslouženě ve svém boji o play off připsala další dva body. Dubnyk se opět v Rexall Place předvedl v tom nejlepším možném světle a vychytal čisté konto. Nutno podotknou, že domácí hráči mu to tentokrát svým bezkrevným herním projevem více než usnadnili. Hvězdami utkání byli vyhlášeni Devan Dubnyk, Mikko Koivu (0+2) a Jordan Schroeder (1+0).