Analýza: Co ukázala přestupová uzávěrka a co bude dál?

mact-and-loweUzávěrka přestupů sezony 2014/2015 je minulostí. Úderem pondělní 21. hodiny SEČ skončila možnost hráčských transakcí pro všechny kluby NHL bez rozdílu. Co nabídla oblíbená „Trade Deadline“ v Edmontonu? Přinesla nové indície z hlediska budoucího směřování klubu? Na tyto a další otázky můžete nalézt odpovědi v našem článku.

Jméno amerického obránce Jeffa Petryho, které bylo v souvislosti s výměnou do jiného klubu skloňováno v kanadských prériích v posledních týdnech nejčastěji, se nakonec na seznamu uskutečněných přestupů opravdu objevilo. Elitní zadák Oilers se stěhuje na východ Kanady do Montrealu, kde si s místními Canadiens zahraje zanedlouho o Stanley Cup. Do Alberty na oplátku putuje výběr ve druhém kole letošní draftu a podmíněný výběr v kole pátém. Za téměř jistou záležitost se považovalo rovněž posílení na postu brankáře, k čemuž nakonec nedošlo. V kuloárech se přitom čile spekulovalo o jménech jako Jones, Raanta, Niemi nebo Bernier. Ostatní kluby se údajně intenzivně zajímaly také o Purcella, Ference, Gordona a Eberleho. Ani jedno z těchto jmen ze soupisky Naftařů minimálně do konce probíhající sezony ale nezmizí.

Edmontonská (ne)aktivita většinu příznivců a odborníků asi příliš nepřekvapila. Generální manažer MacTavish opakovaně ukázal, že není zastáncem radikálních řezů do svého mužstva a zuby nehty se drží osvědčeného modelu a oblíbených „zaměstnanců“. Mezi mantinely býval současný generální manažer o poznání lepší ranař. Edmontonu v současné době patří v NHL až 29. příčka, poslední Buffalo i o bodík lepší Arizona své kádry během posledních týdnů doslova rozprášili a nastartovali na plné obrátky nevyhnutelnou výměnu stráží. Poměrně očekávaná reakce na nelichotivé výsledky dalo by se říci. Ne tak v Edmontonu. Tady ani další katastrofální sezona v řadě zatím nevybičovala vedení k podobně razantním krokům. Jádro týmu je pro mnohé nepochopitelně drženo dlouhodobě pohromadě, přičemž Hall a spol. nedokázali během několika uplynulých sezon své mužstvo k ideálu ani přiblížit. Většina zainteresovaných stran si čím dál tím více začíná myslet, že doba hájení by měla být už dávno u konce. Stručně řečeno, kdyby si Petry výměnu doslova nevyvzdoroval, patrně by MacTavish seděl během včerejšího dne s rukama v klíně a nedělo by se vůbec nic. Neustále se na severu Alberty hovoří o nadějných hráčích na farmě (Oklahomě se letos opravdu daří nad očekávání), o výhodných draftových volbách a o trpělivosti se současným perspektivním kádrem. Tolik fakta. Jakým směrem se tedy bude politika týmového managmentu ubírat dál?

Je takřka vyloučené, aby majitel Katz a jeho podřízení na odpovědných místech po závěrečném hvizdu sezony nadále odolávali tlaku, který na ně lid a tradice v Oil Country díky příšerným výsledkům dlouhodobě vyvíjí. Oilers by podle ideálního scénáře měli začít hráčským trhem naplno hýbat během letní přestávky. Datum draftu a 1. červenec by si měli fanoušci kanadského klubu zatrhnout v kalendáři červenou barvou. Edmonton je na taktické manévry na přestupové šachovnici připraven jako málokterý jiný tým. V současné době vlastní MacTavish dva výběry v prvním kole nadcházejícího draftu, dva výběry v kole druhém a jeden výběr v kole třetím. Velmi slušná munice a ideálně rozdané karty. V kombinaci se složením stávajícího mužstva, které talentem doslova překypuje, můžeme zcela jednoznačně hovořit o lákavé návnadě pro konkurenci. Asi nebudeme daleko od pravdy, pokud napíšeme, že by většina vyznavačů edmontonských barev položila na obětní oltář i tolik ceněný artikl, kterým bezesporu ona magická první volba (pokud na ní Oilers dosáhnou) bude. Prvotřídního obránce nebo centra by určitě viděli ve svých řadách mnohem raději, než další uvadající a zbídačený talent. Samostatnou kapitolou je zmiňované obsazení brankoviště. Jak už bylo řečeno, poslední den hráčské burzy nového muže v masce do Edmontonu nepřinesl. Ben Scrivens tak dostává zřejmě poslední šanci přesvědčit vedení o tom, že může být pro klub dlouhodobě kvalitním řešením krize na brankové čáře. Jinými slovy bude MacTavish během léta shánět buď novou jedničku, nebo náhradního brankáře. S Viktorem Fasthem Edmonton podle všeho smlouvu prodlužovat nehodlá.

Současní Oilers jsou tedy evidentně na rozcestí a zbytek další promarněné sezony na tom těžko příliš změní. Léto 2015 bude v západní Kanadě asi nebývalé horké. Ekologičtí aktivisté mohou být nicméně v klidu, důvodem nebude globální oteplování, nýbrž skutečnost, že kromě celkové rekonstrukce kádru bude vedení hledat také nového hlavního trenéra. Asi nebude v budoucnu existovat lepší možnost jak udělat za posledními roky tlustou čáru a přivést do Edmontonu znovu sportovní radost. Nová aréna, nové cíle, lepší výsledky… Chce to jen sebrat dostatek odvahy pane MacTavishi. Odvahy na to být znovu úspěšní.