Od příští sezony bude mít Edmonton v záloze Kondory z Bakersfieldu

Bakersfield_Condors_logo.svgÚčinkování klubu Oklahoma City Barons v AHL bude po skončení této sezony minulostí. Baroni se stanou součástí hokejové historie a tamní aréna Cedar Cox Convention Center osiří. 18. prosince 2014 bylo oficiálně oznámeno, že nynější farma Edmontonu Oilers po dohrání tohoto ročníku ukončí svou činnost.

 

 

V Oklahomě Barons diváky příliš netáhli

Oklahoma, která v současnosti vede se ziskem 74 bodů Západní konferenci American Hockey League, dlouhodobě bojuje s nezájmem fanoušků a majitel klubu Bob Funk Jr. oznámil, že šlo čistě o obchodní rozhodnutí. „V současnosti zdejší trh nepřijímá náš klub tak, jak jsme si představovali“, řekl Funk deníku The Oklahoman. „Je možné, že se v budoucnu situace zlepší, což je důvod, proč si zde necháváme dveře stále otevřené.“ Oklahoma v letošní sezoně vykazuje průměrnou návštěvnost pouhých 3 219 diváků na utkání (v minulé sezoně to bylo 3 348 diváků). Jedná se o pátou nejnižší průměrnou návštěvnost v lize. Na chvostu tabulek ostatně končili Baroni, co se diváckého zájmu týče, ve svých posledních čtyřech sezonách. „Oklahoma je velký trh,“ pokračoval Funk pro The Oklahoman. „Na setkání s ostatními majiteli klubů AHL mi bylo řečeno, že ostatní hráči milují hraní v Oklahoma City a vyzvali mě, abychom se pro zachování klubu ve městě snažili udělat maximum. Mnoho z nich nechápalo, proč jsme ve městě nedosáhli většího úspěchu.“ Funk nicméně uvedl, že bude trh sledovat i nadále, ve snaze přivést v budoucnu hokej do Oklahoma City zpět.

Oklahoma City Barons vstoupili do AHL v ročníku 2010/11. Název klubu si tehdy zvolili sami fanoušci v internetovém hlasování. V každé sezoně si Baroni zahráli play off. V ročníku 2011/12 vyhráli svou divizi, v letech 2012 a 2013 se dostali až do finále konference. V letech 1965-1977 a 1992-2009 působil v Oklahomě celek Oklahoma City Blazers, který hrál nižší Central Hockey League.

Kondoři na scéně

Edmonton Oilers budou mít tedy nové farmářské mužstvo. Dalo by se říci, že vlastně staronové. Bakersfield Condors, kteří od příští sezony v AHL Oklahomu nahradí, jsou již nyní partnerským klubem Edmontonu, hrající nižší soutěž ECHL. Bakersfield je kalifornské město nacházející se v okresu Kern County, asi 180 km severozápadně od Los Angeles. Město má zhruba 350 000 obyvatel (údaj k roku 2010) a jeho rozloha činní cca 300 km². Bakersfield leží na jižním konci San Joaquin Valley a je součástí metropolitní oblasti Bakersfield Metropolitan Statistical Area (MSA), která měla v roce 2010 zhruba 830 000 obyvatel.

Hokejový klub byl založen v roce 1995 pod názvem Bakersfield Fog jako člen West Coast Hockey League. Od roku 1998 nese název Condors. V roce 2003 se Kondoři připojili k ECHL. Domovský stadion se jmenuje Radobank Arena a klubovými barvami jsou černá, kaštanová, stříbrná a bílá. V sezoně 2008/09 spolupracovali Condors s klubem NHL Anaheim Ducks, 18. července 2013 oznámili spolupráci s Edmontonem Oilers a 23. ledna 2014 byl tým koupen Darylem Katzem a jeho Katz Group of Companies.

V souvislosti s děním v Oklahoma City bylo na začátku roku 2015 rozhodnuto o tom, že licence ECHL bude přenechána Norfolku ve Virginii, kde jí využijí tamní Admirals, kteří svá práva na účast v AHL naopak pro příští ročník poskytnou kalifornskému San Diegu. Po ukončení sezony pak dojde k administrativnímu přesunu původních Oklahoma City Barons a licence AHL do Bakersfieldu. Klub již dopředu avizoval, že si ponechá svůj původní název a AHL tak tedy v příštím ročníku do své rodiny přijme Bakersfield Condors. Provozní ředitel a místopředseda Oilers Entertainment Group Kevin Lowe k ponechání původního názvu klubu sdělil: „Jsme velmi potěšeni, že klub bude v sezoně 2015/16 nastupovat v AHL pod původním názvem Condors. Kondoři mají v tamní komunitě velkou tradici a dobré renomé si vybudovali rovněž kreativním, zábavným a rodinně orientovaným prostředím v Radobank Areně. Může být snad lepší způsob, jak vybudovat pro klub slibnou budoucnost v AHL, než využít sílu „kondoří“ značky a brandu?“. V podobném duchu pokračoval i prezident Condors Matthew Riley: „Je to tady Condorstown. Proč měnit velkou věc? Více než 17 let přinášeli Kondoři do města Bakersfield skvělou zábavu a zapojili do víru dění obrovskou komunitu. S podporou Oilers Entertainment Group můžeme stejným způsobem pokračovat a pozvednout tak zábavu na novou úroveň. Samozřejmě se nabízela varianta nového jména klubu, který by svým názvem odkazoval na náš mateřský klub Edmonton Oilers. Existují však i jiné varianty, jak můžeme naše aktivity provázat“.

Pro pořádek – pod křídla Oilers Entertainment Group spadá ještě juniorský klub WHL Edmonton Oil Kings. Od úvodního buly příští sezony budou tedy hráči, kteří se neprotlačí do prvního týmu Naftařů, oblékat dres s Kondorem na hrudi a budou bavit fanoušky v kalifornském Bakersfieldu.