Někteří hráči Edmontonu Oilers brzy dorazí do Čech

maskoti-hokejoveho-ms-2015-bob-a-bobek_mFanoušci klubů NHL z Evropy nemají mnoho příležitostí, jak spatřit hráče svého oblíbeného týmu přímo v akci na vlastní oči. Pokud zrovna nedisponují nadstandardními finančními příjmy, jsou většinou odkázání pouze na televizní obrazovky nebo na monitory svých počítačů. Nejinak je tomu v případě českých a slovenských příznivců Naftařů z Edmontonu.

 

 

Oilers se na starém kontinentu pod hlavičkou NHL představili poprvé a naposledy v roce 1990, kdy v rámci evropského turné poměřili spolu s týmem St. Louis Blues síly s německým a rakouským soupeřem. Nejdříve v Düsseldorfu Oilers porazili tamní EG 2:0. Další utkání sehráli v rakouském Grazu, kde deklasovali Graz EC 12:3. Vzájemná konfrontace mezi kluby NHL vyzněla jasně pro Blues, kteří svého soupeře vyprovodili z ledu výsledkem 10:1. Ještě v dobách svého působení ve WHA sehráli Oilers několik přátelských zápasů ve Skandinávii. V září 1978 se Naftaři střetli se švédskými a finskými kluby.

NHL v letech 2007 – 2011 uspořádala několik vybraných zahajovacích zápasů v Evropě. Ostrá utkání nejslavnější hokejové ligy světa viděli pod hlavičkou NHL Premiere postupně fanoušci v Londýně, v Praze, ve Stockholmu, v Helsinkách a v Berlíně. Ani jednoho ročníku tohoto zajímavého podniku se však klub Edmonton Oilers neúčastnil. V lednu 2011 se přitom živě spekulovalo, že by tým z Alberty mohl sezonu 2011/2012 odstartovat ve Stockholmu nebo v Praze. „Je to ve vzduchu a je hodně možností, nic však není definitivní. Vedení ligy za námi přišlo, zda bychom o něco takového měli zájem. Určitě budou mít naší podporu, aby se tyto plány staly skutečností, ale zároveň je tu spousta otázek, kde se bude případné utkání hrát, správné načasování, otázky ohledně cestování a mnoho dalšího.“ prohlásil tehdejší generální manažer Naftařů Tambellini. Bohužel ze smělých plánů nakonec sešlo a NHL od roku 2011 žádná další utkání na evropském kontinentu neuskutečnila.

Vzhledem k tomu, že vedení NHL jasně deklarovalo, že prioritou na mezinárodním poli je v současné době uskutečnění Světového poháru v roce 2016, není pravděpodobné, že by v nejbližších letech došlo na další utkání jakéhokoliv klubu NHL v Evropě. (Nejen) fanoušci Oilers v Čechách mají přesto v letošním ročníku jedinečnou příležitost spatřit své oblíbence v reálné podobě a v reálném čase. Praha a Ostrava za pár týdnů hostí mistrovství světa v ledním hokeji a již nyní je jasné, že hráči Edmontonu mohou prošpikovat nejeden reprezentační výběr. Pro srovnání – na loňském mistrovství světa v běloruském Minsku oblékla dresy svých národních týmů trojice hráčů Oilers (Marinčin, Scrivens a Petry). V roce 2013 reprezentovalo svou domovinu 6 hráčů patřících Edmontonu. Přestože národní výběry zdaleka neznají svá definitivní složení pro vrcholný turnaj sezony, předpokládá se, že Edmonton Oilers by mohli mít na letošním šampionátu celkem slušné zastoupení. Za výběr kolébky hokeje by s největší pravděpodobností měli nastoupit Hall, Eberle a Nugent – Hopkins. Dveře by nemuseli mít zavřeny ani obránce Schultz, brankář Scrivens nebo útočníci Purcell a Pouliot. Reprezentaci Tre Kronor by mohl posílit nadějný obránce Klefbom a útočník Lander. Brankář Fasth díky svému zranění o možnost reprezentovat svou domovinu patrně přijde. Pro Slovensko by měl být jasnou volbou obránce Marinčin a ruská sborná patrně povolá do svých služeb beka Nikitina a probuzeného útočníka Yakupova.

Čeští nadšenci vyznávající kult ropné kapky tak mají neopakovatelnou možnost spatřit hokejisty svého klubu v aréně téměř za svým domem.

ihwch2015