Oilers v bodě nula

imagesOtřepané klišé, že všechno zlé je pro něco dobré, může v kanadském Edmontonu momentálně platit více, než kdekoliv jinde na světě. Tedy pokud se pohybujeme v rovině ryze sportovní, potažmo té hokejové. V našich luzích a hájích začíná většina národa žít hokejovou horečkou z blížícího se mistrovství světa, fanouškům v Albertě také prudce stoupá tlak.

Zatímco v jižní části provincie kolem jistého města s názvem Calgary panuje euforie z postupu do konferenčního semifinále (budiž jim to přáno), na severu jsou všichni v očekávání minimálně jako maminka paterčat. A vůbec nevadí, že led z Rexall Place je už dávno součástí řeky North Saskatchewan. Poslední dny se v zákulisí klubu Edmonton Oilers udály věci téměř zásadní, které by mohly těžce raněnou organizaci znovu vrátit, navíc řádně občerstvenou, na startovní čáru.

Nestává se mi příliš často, že bych měl nadpis ke svému článku zvolený za pár vteřin, ale v tomto případě se o onen magický bod nula skutečně může jednat. Oilers se totiž stávají specialisty na draftové loterie a letošní vítězství je obzvláště sladké. Stejně jako lidstvo dělí svou existenci na dobu před Kristem a po něm, v nejsevernějším domově klubu NHL brzy budou moderní éru dělit na roky před McDavidem a po McDavidovi. Slovutný Wayne Gretzky protentokrát zajisté rád promine. Vždyť i on nazval toto zázračné kanadské dítko nejlepším hokejistou za posledních 30 let. Zdá se, že si Oilers pořidili šťastný los s předplaceným jackpotem.

Neméně podstatnou a pro mnohé fanoušky potěšující zprávou je fakt, že McDavidovi nebude na draftu předávat dres Naftařů dosavadní boss MacTavish, ale nový šéf hokejových operací a generální manažer v jedné osobě Peter Chiarelli. Tento architekt úspěšného mužstva Boston Bruins, které si v roce 2011 dokráčelo až pro svatý grál, uvízl před několika dny v síti Daryla Katze. Svěží vítr zvenčí v managmentu klubu, po kterém volali příznivci včetně mé maličkosti, je zdá se konečně tady. A krasojízda patrně nekončí. Žhavým kandidátem na post hlavního trenéra je Todd McLellan. Sedm sezon v San Jose Sharks s bilancí 311-163-66, šestkrát se s nimi probojoval do play off. No nekupte to. Dosavadní lodivod Nelson by mohl zůstat v klubu nadále jako velmi schopný asistent.

Ano, k úplnému štěstí schází ještě sehnat kvalitní brankářskou jedničku, pár spolehlivých konstruktivních obránců a především začít konečně vyhrávat na ledě. Nicméně apatické fanoušky Edmontonu mohou poslední zprávy nadchnout k alespoň mírnému optimismu. Nezasloužíme si to snad?