Okurková sezona v Edmontonu v plném proudu

babcock_mike_canada_olympics_325x183Sezona ještě ani neskončila, play off je teprve v semifinále konferencí a zámořím už koluje spoustu spekulací i „zaručených zpráv“. Na ty jsem se podíval ze svého pohledu a trošku je rozebral.

V posledních dnech se v zámořských i tuzemských médiích píše o tom, že trenérský bard Mike Babcock opustí Detroit. S ním získal v sezoně 2007/08 Stanley Cup, hned další sezonu Red Wings skončili druzí, v dalších sezonách až dodnes střídavě vypadávali buď v prvním nebo druhém kole. Ano, tento tým už není tak dominantní jako býval a je neoddiskuvatelné, že obrovský podíl na tom má zavedený platový strop, protože právě Detroit byl kdysi jakýmsi hokejovým Realem Madrid a celkem pravidelně skupoval největší hvězdy celé NHL, které také královsky platil- někdy by se dalo říci i přeplácel. To už je pryč, přesto ale tento tým pravidelně postupuje do play off a obrovskou zásluhu na tom má právě trenér Babcock, který je znám svými neotřelými a drsnými metodami. Vyznává poctivý trénink a disciplínu a známé je jeho lpění na do puntíku zvládnuté taktice v zápasech. Dalším jeho rysem je drsné chování vůči hráčům a také proto je mezi mnoha hráči neoblíben a říká se, že i kvůli němu se hráčům do Detroitu moc nechce.  Ať je Babcock jaký chce, jeho metody mají úspěch a ne náhodou je i členem Tripple Gold Clubu, kde jsou trenéři, kteří získali Stanley Cup, zlato ze šampionátu a z olympijských her. Babcockovi nyní končí smlouva, která je na 2 miliony dolarů ročně a generální manažer Red Wings Ken Holland si myslí, že Babcockovo setrvání v Detroitu ztroskotá právě na penězích. V Edmontonu by pro něj údajně měli mít připraven dvojnásobek této částky. Když k tomu přičteme velký potenciál v týmu Oilers s mnoha mladíky, se kterými by Babcock jistě mohl hodně dokázat a kteří- ruku na srdce- asi právě někoho takového potřebují. Trenéři-kamarádi i trenéři novátoři v Edmontonu neuspěli a nyní je asi načase, aby přišel právě někdo takový jako je Babcock, trenér vyznávající poctivý dril a trenér, který nikomu nic neodpustí. Pro naše mladé primadony člověk jako stvořený. Navíc by k nim měl přibýt ještě Connor McDavid a který trenér by nechtěl být u začátků takového hráče?

Fakt je tu ale jeden- že Mike Babcock je v Detroitu spokojený a i po deseti letech se mu nechce z klubu odejít. Další fakt je ale také, že Edmonton prý neodmítl a údajně s jeho zástupci jedná. Takže nezbývá než čekat jak se Mike Babcock rozhodne…

Jiného názoru o spojení tohoto trenéra s kanadským klubem je známý komentátor a glosátor Don Cherry. Ten si myslí, že příchod Babcocka do Edmontonu není vůbec nutný, protože v něm nyní mají velmi nadějného trenéra v současném dočasném trenérovi Toddu Nelsonovi, ve kterém vidí budoucnost klubu. Cherry navíc přes média Babcocka žene kdoví proč do San Jose. Další týmy, které mají o tohoto trenéra zájem jsou také Toronto, Philadelphia a Buffalo. Ať si o Donu Cherrym každý myslí co chce, i tento jeho názor je zajímavý a uvidíme jestli se něco z toho co říká opravdu stane.

Okurková sezona je v plném proudu se vším všudy a fandové Edmontonu mohou být myslím zatím spokojeni s tím, jak se věci vyvíjejí. Výkonným ředitelem klubu a po majiteli Katzovi v klubové hierarchii nejvyšším mužem byl jmenován Bob Nicholson, který dříve zastával funkci prezidenta kanadského hokejového svazu. Myslím tedy, že člověk, který v tom umí chodit a možná Katzův nejlepší krok jaký coby majitel Oilers prozatím udělal. Nicholson se zdá bát mužem na svém místě, protože hned po pár dnech ve funkci splnil své sliby vedoucí ke změnám v klubu a z vedoucích pozic v managmentu Oilers sesadil fanoušky Oilers dlouhodobě kritizované legendy Kevina Lowea a Craiga MacTavishe. Lowe přišel o svoji pozici šéfa hokejových operací a MacTavish o místo generálního manažera. Na obě tyto místa zároveň Nicholson angažoval dlouholetého generálního manažera Bostonu Bruins Petera Chiarelliho. Lowe v klubu zůstal na pozici viceprezidenta a také MacT nakonec nedopadl úplně nejhůře. Chiarelli včera v Praze, kde pobývá na světovém šampionátu oznámil, že MacTavishe jmenoval svým zástupcem a druhým mužem v klubu jemu přímo podřízeným. Oficiálně je jeho pozice generální manažer no.2. Chiarelli o něm doslova řekl že „bude jeho očima a ušima“ a hodně stál o to, aby v klubu zůstal a byl svými zkušenostmi týmu užitečný. MacTavish tuto funkci přijal a já myslím, že to je dobře.

Právě tito nováčci v klubu- Nicholson s Chiarellim by mohli být dalším důvodem, proč by mohl nabídku Edmontonu přijmout Mike Babcock. S oběma totiž v minulosti úspěšně spolupracoval u kanadské reprezentace a velmi dobře se s nimi zná.

Mike Babcock ale není jediným, o kom se mluví, že by mohl nakonec stanout na lavičce Edmontonu. Kdo ještě připadá v úvahu? Největším aspirantem se zdá být bývalý trenér Penguins Dan Bylsma. Ten vyhrál s Pittsburghem Stanley Cup a i vzhledem k nízkému věku je to stále velice perspektivní trenér.

Další kdo přichází v úvahu je na právě probíhajícím šampionátu trenér kanadské reprezentace Todd McLellan. Ten se poté, co Sharks letos nepostoupili do play off s klubem dohodl na ukončení spolupráce.

V zámoří se mluví i o propuštění Davea Tipetta z týmu Arizony. Tipett je velice ceněný trenér a také on by mohl v létě rozhýbat trenérské rošády. Volní jsou ale také třeba Peter DeBoer, Paul MacLean a Ted Nolan. Po dalším neúspěchu by mohl u St.Louis skončit Ken Hitchcock, který by byl dalším horkým zbožím. Edmonton by mohl sáhnout také mezi své bývalé hráče, v úvahu by mohla přicházet už v minulých několika letech s působením v managmentu Edmontonu skloňovaná místní legenda Mark Messier. Je tu samozřejmě i varianta setrvání Todda Nelsona, která se nemusí jevit zase jako science fiction. Může se stát i povýšení nyní přidruženého trenéra v Oilers Keitha Actona nebo dokonce asistenta trenéra- velezkušeného Craiga Ramsaye, který už v NHL v pozici hlavního trenéra působil ve Philadelphii a Atlantě.

Jsou to všechno zatím jen spekulace a uvidíme jak se věci vyvinou. A očekává se, že v Edmontonu bude horko na všech frontách, nejen okolo postu trenéra. Brzy tu máme draft, kde bude letos pořádně živo. To bude taktéž okolo trejdů, hlavně když se o Chiarellim ví, že v případě potřeby neváhá sáhnout i po největších hvězdách, takže naše mladé pušky si nemůžou být nyní ničím jistí. A jisté je to, že někdo z nich se bude z Edmontonu pakovat, protože Chiarelli chce do svého týmu přivézt hotové hráče vedle kterých budou růst jak nynější mladé hvězdičky, tak i očekávaná jednička draftu Connor McDavid a někdo ze současného týmu to bude muset odnést. Takže co dodat- asi bude ještě legrace…