Nový vládce střídačky: na scénu přichází Todd McLellan

McLellanV posledních týdnech se v hokejových kuloárech se stále větší intenzitou spekulovalo o tom, že novým lodivodem edmontonských Naftařů bude jmenován Todd McLellan. Vrabčáci na kanadských střechách se tentokrát ani trochu nemýlili a dnes byla tato zpráva oficiálně potvrzena na tiskové konferenci klubu z Alberty. Dosavadní úspěšný kouč San Jose Sharks a také čerstvý držitel titulu mistrů světa podepsal v Edmontonu smlouvu a stal se tak 14. hlavním trenérem v historii Oilers. Jedná se o další stavební kámen, z něhož by v budoucnu mohla vyrůst architektonicky vytříbená stavba v podobě úspěšného mužstva. Ale nepředbíhejme – léto ještě ani nezaklepalo na dveře a v Oil country čeká na všechny obrovské penzum práce. Novopečený prezident hokejových operací a generální manažer klubu Peter Chiarelli k inauguraci nového člena realizačního týmu poznamenal: „Jsme velmi rádi, že můžeme představit Todda jako našeho nového trenéra. On je člověk s obrovskou energií a s myšlením na vysoké úrovni, který bude v naší organizaci dobře fungovat a který vždy bude od svého mužstva požadovat maximum. Todd měl úspěchy na mnoha úrovních, a my se velmi těšíme, až povede náš tým v příští sezóně. „

Sedmačtyřicetiletý McLellan je rodákem z městečka Melville, které se nachází v provincii Saskatchewan. Svou hráčskou kariéru nastartoval v klubu Saskatoon Blades a v roce 1986 si jej v 5. kole draftu vybral klub New York Islanders. V nejslavnější lize světa však odehrál pouhých 5 utkání a kvůli opakujícím se zraněním ramene ukončil po sezoně 1988/89 aktivní kariéru a vrátil se domů ke studiu na University of Saskatchewan. Své hráčské ambice posléze oprášil v nizozemské lize, kde tři sezony nastupoval za Utrecht. V zemi tulipánů začal McLellan postupně pronikat do tajů trenérského řemesla a po čase se v Utrechtu stal jakýmsi hrajícím trenérem.  V roce 1992 se vrátil do rodné Kanady a o rok později začal na plný úvazek trénovat klub North Battleford North Stars v Saskatchewan Junior League. V témže roce se stihl také oženit. Se svou ženou Debbie má dva syny. V roce 1994 už stál na střídačce Swift Current Broncos v prestižní juniorské soutěži WHL a pokaždé se mu podařilo svůj klub dovést do vyřazovacích bojů. V roce 2000 si dokonce vysloužil trofej pro nejlepšího trenéra sezony.

Bylo pouze otázkou času, kdy bude jeho trenérských kvalit využito také na seniorské úrovni. Po štacích v IHL a AHL, kde získal v roce 2003 Calder Cup s klubem Houston Aeros, si jej v roce 2005 vybral jako svého asistenta tehdejší trenér Detroit Red Wings Mike Babcock. McLellan měl v trenérské hierarchii na starosti přípravu útočníků a také chemii přesilových her Rudých Křídel. Perfektní vizitkou jeho práce byla nejúčinnější ligová přesilová hra Detroitu v sezoně 2005/06 a především zisk Stanley Cupu v roce 2008. Ve stejném roce se McLellan dočkal – San Jose Sharks si jej vyhlédli, coby nového hlavního trenéra. Hned v první sezoně ve žraločí nádrži dovedl své svěřence se ziskem 117 bodů k Prezidentské trofeji, což se před ním podařilo pouze pěti trenérům. Osobně pak jako třešničku na dort přidal McLellan nominaci na nejlepšího kouče sezony. 14. března 2013 se po vítězství 4:3 nad Los Angeles stal trenérem s největším počtem výher v historii Sharks (207 vítězství). Během šesti sezon se s kalifornským celkem pokaždé probojoval do play off (dvakrát hráli Žraloci finále konference), nepodařilo se mu to až v letošním ročníku. Ten se také nakonec stal v San Jose jeho posledním. Plodná sedmiletá spolupráce byla po vzájemné dohodě ukončena. Jak klub, tak McLellan cítili, že uzrála vhodná doba ke změně prostředí.

Pláže zalité sluncem nyní prošedivělý stratég vymění za nehostinné pláně severu. Pro McLellana jde o  návrat takřka ke kořenům. Návrat, na kterém jej čeká spousta mravenčí práce bez zaručeného výsledku. Jinými slovy – výzva jako hrom. Podobná, jako když dostal za úkol získat pro Kanadu zpět dlouhé roky nedosažitelný titul mistrů světa. Způsob, jakým se mu to v Praze nakonec podařilo, je tou nejlepší referencí jeho trenérských dovedností. Nyní je na řadě rekonstrukce kádru, hlavního stavbyvedoucího bychom už měli.