Podepíše Peter Chiarelli Oscara Klefboma už v létě?

Los Angeles Kings v Edmonton OilersV posledních letech je v Edmontonu zvykem, že „Olejáři“ nemají už kolem vánoc o co hrát. Letos jsme se opět nedočkali vyjímky, přesto nás potkala aspoň jedna potěšující informace nebo spíš zjištění, že mladý obránce Oscar Klefbom má na to, aby se vyrovnal těm nejlepším v celé NHL. Dokonce někteří kanadští analytici věří, že urostlý Švéd má na to se stát kandidátem na James Norris Memorial Trophy. Toto zjištění je velmi potěšující, protože od doby Chrise Prongera do Edmontonu nezavítal obránce, který by svými výkony dokázal dotáhnout „Olejáře“ k vítězství.

Samozřejmě jednadvacetiletý bek má před sebou stále spoustu práce, ale jeho pracovitost a chuť se zlepšovat by mohla být příkladem všem mladým hráčům. V letošním ročníku nakonec stihl odehrát šedesát utkání, ve kterých dokázal zaznamenat velmi slušných 20 bodů (2+18). Bohužel v tabulce pravdy byl v záporných číslech, sice číslo -21 vypadá strašidelně, ale na obhajobu musíme říct, že většinu času hrál v prvním párů s Justinem Schultzem, kterému chybí ve slovníku slovo „Obrana“. Ještě jednou musíme zdůraznit jeho bodový příspěvek, protože dokázal, že může být platný na obou stranách kluziště a to nedostával šanci v přesilových hrách.

Slušné výkony si s sebou přibalil také na své první seniorské Mistrovství Světa, kde patřil mezi základní pilíře Švédské defenzívy. Nastupoval po boku Ekmana-Larssona, se kterým tvořil jednu z nejlepších dvojic celého šampionátu. Velké pozitivum pro nového trenéra Oilers Todda McLellana může být také, že mu nevadilo nastupovat na pravé straně. Toto zjištění dává „Olejářům“ více možností do mixu obranných řád pro nový ročník NHL.

Všechny tyto pozitiva vkládají novému generálnímu manažerovi Peteru Chiarellimu brouka do hlavy. Oscara Klefboma čeká poslední rok vstupního kontraktu a to znamená, že ta nová bude mnoho větší. Otázka zní, nebude lepší podepsat nadějného obránce už v letě? Nebo počkat až mu vyprší smlouva? Musíme brát fakt, že každou sezónou Švéd roste raketovou rychlostí a to by znamenalo, že by si po jeho vypršení smlouvy museli sáhnout hlouběji do kapsy. Taková varianta by pro vedení Oilers nebyla moc přijatelná, protože musíme brát v potaz, že stále máme v záloze spoustu mladých nadějí, kteří budou chtít větší peníze.

Nejideálnější řešení by bylo pro „Olejáře“ Oscara Klefboma podepsat toto léto se smlouvou na delší dobu s vzrůstající gáži, protože musíme předpokládat, že jeho výkonnost se bude každou sezónou zlepšovat.Jako příklad můžeme nabídnou podpis obránce Nashvillu Predators Romana Josiho, který inkasoval ve druhém roce své smlouvy novou na sedm let.

 • 2013-14 – 2.5 mil. dolarů
  2014-15 – 3. mil. dolarů
  2015-16 – 4. mil. dolarů
  2016-17 – 4,25 mil. dolarů
  2017-18 – 5. mil. dolarů
  2018-19 – 5,25 mil. dolarů
  2019-20 – 4. mil. dolarů

Rozhodnutí je samozřejmě na Chiarellim, ale jistě víme, že každý malý detail rozhoduje o budoucnosti Oilers.