Rexall Place čeká rozlučková sezona

FarewellRexallLogoRexall Place byla otevřena 10. listopadu 1974 a v současné době je druhou nejstarší arénou NHL hned za slavnou Madison Square Garden (uvedena do provozu v roce 1968). Nájemníkem číslo jedna je v této hale hokejový klub Edmonton Oilers, dalšími celky, které arénu využívají ke svým domácím utkáním, jsou Edmonton Oil Kings (hokejová juniorská liga WHL) a Edmonton Rush z National Lacrosse League.

V době svého vstupu na scénu byl tento sportovní stánek známý pod jménem Northlands Coliseum. Tento název hala nesla až do roku 1994 a zažila pod ním bezesporu nejúspěšnější éru Oilers. Slavná hokejová dynastie tehdy doslova kralovala celé NHL a diváci v Edmontonu mohli pod její střechou pravidelně sledovat umění hokejového génia Wayna Gretzkyho. V letech 1994 – 1998 se aréně říkalo Edmonton Coliseum a v roce 1998 získala komerční název Skyreach Centre. V polovině sezony 2003/2004 zakoupila licenci na jméno arény lékárenská společnost Rexall, dceřiná společnost Katz Group Canada a od té doby až do současnosti hrají Oilers v Rexall Place. Společnost Katz Group nyní vlastní také smaotné Edmonton Oilers, Edmonton Oil Kings a rovněž klub AHL Bakersfield Condors.

Ze slavných mezinárodních podniků hostila edmontonská aréna utkání prestižních Kanadských pohárů v letech 1981 a 1984 Mezi ty nejslavnější patří rozhodně 2. finále tohoto turnaje mezi Kanadou a Švédskem v roce 1984. V roce 1995 se v tehdejším Edmonton Coliseu odehrálo několik zápasů mistrovství světa juniorů, které se konalo v různých městech po celé Albertě. Aréna byla také jedním z dějišť juniorského mistrovství světa v roce 2012, jež Edmonton hostil společně s Calgary. Konala se zde také část univerziády (The World University Games) v roce 1983 nebo například World Wrestling Entertainment 2004. Každoročně se zde pořádají také populární Canadian Finals Rodeo nebo Křesťanské konference, YC Alberta.

Oficiální kapacita haly pro hokejová utkání činí v současné době 16.839 diváků.  Je to jedna z pouhých tří arén NHL (další je MTS Centre ve Winnipegu a dnes již vysloužilé Nassau Coliseum na Long Islandu), která není schopna pojmout k sezení více než 17.000 fanoušků. Když se hala otevřela, její kapacita byla 15.423 sedadel, ale po přechodu Oilers z WHA do NHL byla navýšena na 17.490 diváků. Dle slibu, který tehdejší vedení Oilers lize dalo, se kapacita postupně zvyšovala na 17.498 v roce 1982 a na 17.503 v roce 1986. Aréna prošla v roce 1994 rozsáhlou rekonstrukcí, při které byla kapacita naopak snížena na úkor dvaapadesáti luxusních apartmánů (skyboxů). Dalších patnáct jich přibylo v roce 2001. Rexall Place patří k nejhlučnějším arénám v NHL, při zápasech play off zde hladina hluku dosáhla až k neuvěřitelné hodnotě 119 dB! Rexall Place je jediným stadionem v NHL, ve kterém jsou střídačky umístěny na stejné straně jako televizní kamery.

Nic však netrvá věčně a kvapem se blíží chvíle, kdy bude v Rexall Place vhozeno poslední buly zápasu NHL. Toto kultovní hokejové místo, které se stalo pevnou součástí historie nejslavnější hokejové ligy světa a města Edmonton, brzy předá štafetu své nástupkyni. V roce 2012 bylo dosaženo zásadní dohody mezi společností Katz Group a edmontonskou radnicí a od března 2014 vyrůstá v hlavním městě provincie Alberta luxusní multifunkční aréna, která ponese název Rogers Place. Nový stánek by měl na hokejové mače pojmout až 18 461 diváků.

Nyní se tedy na jedné straně vehementně staví, ale na straně druhé zároveň řeší, jak do budoucna naložit se stařičkým stadionem Rexall Place. Dále jej využívat nebo zbourat a získaný prostor využít k jiným projektům? Speciálně ustanovená odborná komise se inspirovala v jiných severoamerických městech, kde podobnou problematiku již v minulosti řešili. Bylo zjištěno, že 17 měst, která poskytují domov klubům NHL a ve kterých již byly postaveny nové arény, byly v 11 případech původní stadiony zbourány. V šesti případech byly arény zachovány a nadále slouží svému původnímu účelu (například hostí kulturní a sportovní akce středního významu). O budoucnosti Rexall Place by se mělo rozhodnout během několika následujících měsíců.