Není přepych mít tři hvězdné centry?

leon-draisaitl-nhl-carolina-hurricanes-edmonton-oilers-850x560Po zisku první příčky v draftové loterii letošního roku se rozjeli diskuze ohledně složení formací Edmontonu. Jak je jasno“ Olejáři“ budou vybírat Connora McDavida, který by měl začít svou premiérovou sezónu v NHL na pozici druhého centra. Jako jednička na pozici středního útočníka povede družinu Todda McLellana Ryan Nugent-Hopkins. Tito dva mladí hokejisté mají své role u týmu rozdané, ale největším otázníkem nového ročníku NHL bude Leon Draisaitl.

Trojka posledního draftu mohla okusit chuť National Hockey League už v minulé sezóně, když „Olejáře“ sužovali problémy se středními útočníky. Tento experiment nakonec nevyšel a po 37 utkáních se stěhoval zpět  do WHL. Nikdo nemůže mladému Němci něco vyčítat, protože nebyl prostě připraven hrát mezi těmi nejlepšími. Krok, který pocuchal Draisaitlovi sebevědomí zkritizoval snad každý odborník v Kanadě, protože už před začátkem sezóny bylo jasné, že potřebuje minimálně ještě rok ve WHL. Leona Draislaitla to ale nepoložilo a odehrál juniorskou soutěž ve velkém stylu , když v 32 utkáních zaznamenal 53 bodů za 19 branek a 34 asistencí. Dokonce svůj tým v play off dotáhl až na vrchol celé WHL a stal se nejužitečnějším hráčem vyřazovacích bojů (19 zápasu: 10+18).

Po tomto roce je už jasné, že WHL mu nemá co dát. Otázka teda zní , kde zakotví v příští sezóně? Dostane prostor v hlavním týmu nebo začne rok u Kondoru z Bakersfieldu. Nejreálnější a asi nejlepší řešení bude, když Draisaitl začne sezónu v AHL, kde bude mít prostor se pořádně rozkoukat a dobře se připravit na svou šanci v hlavním týmu. Tento krok by nejspíš donutil Petera Chiarelliho přivést zkušeného centra, který by zastával funkci třetího středního útočníka. Samozřejmě máme Antona Landera, ale ten začíná více vynikat na křídle než na své přirozené pozici.

Tuto otázku máme pro příští rok vyřešenou, ale co následující sezóna? Edmonton bude mít hned tři centry, kteří budou do dvou možná tři let patřit mezi špičku celé NHL. Je samozřejmě jasné, že někdo bude muset z kola ven. Dokonce někteří spekulují, že by se Edmonton měl už letos zbavit Draisaitla a získat za něho kvalitního obránce, ale já říkám, že Leona si musíme ponechat, protože takového Centra v draftu od doby Joe Thorntona jsem neviděl. Nebojím se tvrdit, že bude ještě lepší než „Big Joe“ a proto bych volil vyměnit toho nejzkušenějšího z této trojice Ryna Nugenta-Hopkinse. Samozřejmě sto lidi sto chutí, ale musíme si položit otázku, proč bychom měli mít stylově stejné centry, když můžeme mít dva úplně odlišné hráče a zároveň kvalitní. Někteří se shodují, že Oilers by si měli ponechat všechny tři, ale to je hloupost, protože každým rokem by ten, který byl na pozici třetího centra požadoval větší „ice-time“ a to je nereálné.

Pro dobro týmu bohužel někdo musí odejít a to, jestli to bude letos nebo za dva roky je jedno, protože tento čas prostě nastane.