Analýza: Vyplatil by se Oilers zisk Antti Niemiho?

rsz_game_51_eberle-1Diskuze kolem obsazení brankářského postu na příští sezonu nabírá v Edmontonu na intenzitě. Jak náš web zmínil v posledním Brankářském speciálu, okruh potenciálních kandidátů je poměrně košatý. Jedno jméno ale v souvislosti s Oilers rezonuje několik posledních týdnů více než ostatní – Antti Niemi. Spekulace opět nabraly na síle. Je skutečně finský brankář naposledy ve službách San Jose Sharks ideálním cílem, na nějž by se měl generální manažer Edmontonu Oilers Peter Chiarelli zaměřit? Odpověď na tuto otázku se Vám pokusí přinést analýza, ve které se na danou problematiku podíváme z různých úhlů pohledů.

Niemi Naftařem? Ne, děkuji…

V březnu publikoval Brett Slawson na webu thehockeywriters.com článek, v jehož obsahu se k případnému Niemiho angažmá v Edmontonu nestaví příliš pozitivně.  V úvodu svého textu si položil základní otázku: proč právě Niemi?  Na jedné straně by podpis bývalého svěřence Todda McLellana dával vzhledem k jeho značné zkušenosti z play off smysl. Niemi odchytal během své kariéry v NHL ve vyřazovacích bojích 62 utkání a v roce 2010 dokonce získal s Chicagem Stanley Cup. Za své výkony v sezoně 2012/13 si jako bonus vysloužil nominaci na Vezina Trophy. Niemiho statistiky byly v každé sezoně na velmi slušné úrovni. Slawson se nicméně domnívá, že se jedná především o důsledek toho, že dlouho chytal za jednou z nejlepších obran v lize.

Nutno také podotknout, že si Sharks svého dlouholetého brankáře číslo jedna náležitě považovali. Jejich neochvějná víra v Niemiho schopnosti se projevila naposledy během letošní uzávěrky přestupů. Generální manažer Doug Wilson shodil ze stolu plán nabídnout svého brankáře ostatním klubům i přesto, že se v létě stane neomezeně volným hráčem. Toto rozhodnutí bylo do značné míry ovlivněno i samotnými hráči Žraloků. Každopádně bylo ze strany Wilsona velkým hazardem vsadit na to, že Niemi dovede svůj klub do play off i za cenu toho, že za něj v létě na hráčské burze nedostane vůbec nic. Risk se sice nakonec nevyplatil a Sharks si v play off překvapivě nezahráli, vinu však nelze svádět pouze na finského brankáře. Spíše naopak. Kalifornský klub se díky tomuto neúspěchu následně rozhodl trochu rozčeřit stojaté vody žraločí nádrže a v rámci vnitřní reorganizace nenabídl prodloužení smlouvy ani svému uznávanému brankáři.

Niemi je v rámci NHL osvědčený a zkušený hráč. Má ale smysl pro rozvíjející se tým, jakým jsou Oilers, podepsat gólmana, který svého vrcholu pravděpodobně již dosáhl? Je logické podepsat gólmana, který léta kryl záda pevné obrané elitního týmu? Jak by Niemi chytal za děravou obranou Edmontonu Oilers?  Není pochyb o tom, že by se v případě jeho zisku, jednalo o okamžitý upgrade edmontonského brankoviště. Výkonnostně je Niemi v jiné kategorii než Scrivens nebo Fasth. Slawson se však domnívá, že by se jednalo o krátkodobé řešení nezapadající do plánované koncepce klubu. Pokud Oilers doufají v blízké budoucnosti v úspěch, měli by dle jeho názoru získat spíše mladšího, zkušeného brankáře, který bude moci růst společně s jejich současným jádrem mladých hvězd.  Nalezení takového gólmana není snadný úkol. Přesto existuje několik možností, které by dle Slawsona měly edmontonské vedení zajímat více, než Antti Niemi. Nabízí varianty s Camem Talbotem nebo s Robinem Lehnerem, případně by se nebránil ani myšlence dát větší prostor Laurentu Brossoitovi.

Shrnuto a podtrženo – jak Edmonton plánuje řešit svou brankářskou situaci je zatím záhadou. Potenciální podpis Niemiho v rámci trhu s volnými hráči by okamžitě vytrhl Oilers největší trn z paty. Jeho přítomnost by byla spíše dočasným řešením. Získání kvalitního mladého brankáře prostřednictvím trejdu by se naopak jevilo ideálním krokem k celkovému dlouhodobému zlepšení na tomto citlivém postu. Záložním plánem by pak mohl být postupný rozvoj vlastních brankářů – Brossoita potažmo Laurikainena.

 Antti Niemi: ideální UFA terč!

Poněkud jiný názor na případný zisk Niemiho nabídl před několika dny web coppernblue.com. Autor s přezdívkou chappy35 se ztotožňuje s myšlenkou, že by si tímto krokem Oilers mohli odškrtnout vyřešení jednoho velkého problému. Brankařská nabídka na trhu volných agentů je letos nevalná, o to více se varianta s názvem Niemi jeví téměř jako ideální. Finovi bude v srpnu 32 let, jeho cap hit byl v posledních 4 letech 3,8 milionů ročně.

Niemi je brankář, který každou sezonu odehraje velkou porci zápasů, což je přesně to, co Oilers nutně potřebují. V posledních 4 sezonách odchytal v průměru 63 utkání ročně, což vypovídá i o jeho vynikající fyzické připravenosti. V loňském ročníku zastavil celkem 1 656 puků směřujících na jeho branku, to mu v této statistice vyneslo celkové 10. místo v lize. V počtu odchytaných minut skončil na 9. příčce (3 588 minut) a dosáhl také na 5 čistých kont. Pokud by další Niemiho kroky směřovaly do Rexall Place, stal by se bezesporu okamžitou jedničkou Naftařů.

Forma a výkony brankářů obecně jsou ovšem stále považovány za jakousi nevyzpytatelnou formu čarodějnictví a v Edmontonu to vědí lépe než kdekoliv jinde. Niemi by byl bez diskuze pro tým okamžitým přínosem, jedinou stěžejní otázkou zůstává, zda se nebude jeho výkonnostní křivka pohybovat ve střednědobém horizontu spíše směrem dolů. V minulé sezoně svou procentuální úspěšnost ustálil na hodnotě 0,914 %, rok předtím se u jeho jména v této kolonce objevilo číslo 0,913 %, v sezoně 2012/13 se mohl pochlubit úspěšností 0,924 %. Jedná se samozřejmě o diametrálně lepší výsledky, než jakými se v uplynulé sezoně prezentoval Ben Scrivens (0,890 %). Dalším těžko předvídatelným faktorem může být způsob, jakým by se finský brankář vyrovnal se změnou prostředí, případně jaký má vlastně vztah s nově dosazeným koučem Oilers Toddem McLellanem, který Niemiho poslední roky v San Jose trénoval.

Přes všechny tyto aspekty se zdá, že by tohle spojení mohlo fungovat. Ideálním řešením by dle názoru chappyho35 bylo, kdyby Peter Chiarelli nabídl Niemimu dvouletou smlouvu ve výši 4,5 milionů ročně. Cena by se mohla zdát na první pohled poměrně vysoká, na druhou stranu – jedná se o stejnou sumu, jakou si za rok u Oilers vydělá obránce Nikita Nikitin. Patrně nikdo nepochybuje o tom, že finský gólman by měl pro současný kádr Edmontonu mnohem větší přínos než zmíněný obránce.

Rozhřešení

I přesto, že děsivé výsledky Oilers v uplynulé sezoně má z velké části na svědomí nefungující obranný val, nelze mávnutím ruky sejmout zodpovědnost ani z brankářů Scrivense a Fastha. Oba dva přesvědčili odborníky i fanoušky o tom, že mají na to být solidními náhradníky, nicméně otěžím brankářských jedniček (zatím?) nedorostli. Všichni v Edmontonu vyhlíží v nadcházející sezoně lepší výsledky. Argumenty jsou jednoznačné –  blížící se draft a s ním zisk Connora McDavida, provedené změny na důležitých klubových postech a také očekávaný a nevyhnutelný řez hráčským kádrem. Nový brankář do tohoto konceptu zapadá dokonale. Vlastně neexistuje jiné východisko, pokud chtějí Oilers vykročit do své nové éry pravou nohou. A nyní si shrneme v několika bodech, proč by oním novým gólmanem měl být právě Antti Niemi:

  • Z brankářů, kteří se Edmontonu nabízí, je jeho zisk nejpřijatelnější variantou z pohledu cena versus kvalita. Jedná se o hráče, který v každém ročníku u Sharks nasbíral více než 30 vítězství za sezonu (kromě zkrácené sezony 2012/13, kdy zaznamenal „jen“ 24 vítězství ve 43 startech). Průměr obdržených branek stlačil během 5 sezon v San Jose na hodnotu 2,40 branky na zápas a jeho procentuální úspěšnost se za tu dobu vyšplhala k číslu 0,917 %. Celkem vychytal ve žraločím dresu 25 čistých kont.
  • V roce 2010 jako nováček dovedl Chicago Blackhawks až k zisku Stanley Cupu. Byl součástí cesty výjimečného mladého týmu Chicaga s hráči jako Toews nebo Kane, který se po několika předešlých bídných sezonách dostal až na vrchol. Cesty, po které by se měli brzy vydat i talentem překypující Edmonton Oilers. Pro mladé edmontonské pušky by mohly být Niemiho zkušenosti v tomto směru k nezaplacení. V Hallovi, Eberlem, Nugentu – Hopkinsovi a nyní McDavidovi mají Oilers svou vlastní skupinu generačních talentů, kteří by měli svůj tým v budoucnu dovést k podobných úspěchům, jako Toews a Kane své Chicago. Nejprve se ale musí naučit všechno, co je potřeba k tomu stát se mistry na ledě i mimo něj. Pod dohledem zkušeného mentora by to mohlo jít o něco lépe.
  • Žádný jiný trenér v NHL nezná Niemiho hru lépe, než nově jmenovaný lodivod Oilers Todd McLellan. Jako hlavní kouč vedl finského brankáře během uplynulých 5 let v San Jose Sharks. Jejich spojení by mohlo být pro Edmonton výrazným bonusem, který by oběma pomohl eliminovat rizika spojená s přechodem do nového a neznámého prostředí. McLellan by si tak do kádru přivedl brankáře, u nějž přesně ví, co od něj může očekávat, co potřebuje k úspěchu a který pod jeho vedením odvedl již v minulosti kus výborné práce. Naopak brankáře by v novém působišti vedl kouč, na jehož pracovní koncept a způsob trénování byl léta zvyklý.
  • Peter Chiarelli coby generální manažer Bostonu Bruins udělal výbornou zkušenost s jiným finským brankářem – Tukkou Raskem.  Byl přímým svědkem toho, jaké výborné gólmany v posledních letech produkuje finská brankářská škola. Ostatně jistou náklonnost k maskovaným mužům ze země tisíců jezer naznačil nedávno podepsáním Eetu Laurikainena. Dres Edmontonu Oilers během jeho historického působení v NHL oblékli zatím pouze dva finští brankáři – Jussi Markkanen a Kari Takko.
  • Niemi sice nebude v příštích letech hlavním kandidátem na zisk Vezina Trophy a pravděpodobně ani nedovede Oilers do play off ve stylu Careyho Price. Výše i délka jeho smlouvy by však pro Oilers mohla být ekonomicky velmi výhodná. Zisk Niemiho by jednak vedení dodal potřebný klid na choulostivém postu a současně by v klubovém rozpočtu i hráčském kádru ponechal dost prostředků k zisku elitních obránců.

Slovo na závěr

Niemi byl během svého působení v Chicagu svědkem toho, jakého úspěchu může být dosaženo, pokud dostanou talentovaní mladí hráči příležitost rozvíjet se. Kombinace perspektivního mladého jádra Oilers s příchodem bývalého Niemiho trenéra dává velké šance k tomu, aby si finský brankář vybral Edmonton za své budoucí působiště. Z pohledu Oilers je Antti Niemi variantou, o které by měli vážně uvažovat. Nabízí Edmontonu patrně vše, co právě teď nejvíce (nejen) ve svém brankovišti potřebuje.