Co s Justinem Schultzem?

San Jose Sharks v Edmonton OilersV posledních dnech se rojí kolem Oilers spousta spekulaci, které se točí kolem brankoviště a posil do obranných řad, ale úplně se zapomíná na otázku, co s Justinem Schultzem? Mladý nadějný obránce, do kterého fanoušci vkládají nemalé naděje a v některých očích má dokonce potenciál na kandidáta na Norris Trophy se v letošní sezóně opět trápil.

Letos odehrál svou třetí sezónu v NHL a jeho výkony jsou stále za očekáváním. Bohužel u Justina Schultze nejde vidět za ty roky žádný výkonnostní vzestup a hlavně se potýká se stejnými problémy ve hře dozadu jako v předchozích letech, přesto stále dostával největší prostor mezi obránci.

  • 2012-13: 21:26 TOI na zápas, druhý mezi obránci Oilers
  • 2013-14: 23:20 TOI na zápas, první mezi obránci Oilers
  • 2014-15: 22:36 TOI na zápas, první mezi obránci Oilers

Po této sezóně bude opět omezený volný hráč a otázka zní, jestli dostane ještě jednu šanci nebo se ho pokusí Peter Chiarelli vyměnit. Většina fanoušků se shodují, že by měl být Schultze vyměněn za staršího a zkušenějšího obránce, ale také se najdou někteří, kteří by ho ještě rádi viděli v dresu Oilers.

Pokud by nastala tato situace, je jasné, že jeho „Ice time“ bude mnohem menší než v předchozích letech. Důvodů je hned několik a to Oscar Klefbom a Darnell Nurse. Právě tito dva hráči jsou budoucnosti obraných řad Oilers, kterým se bude snažit nový trenér Todd McLellan dávat více prostoru na ledě.

Jakou roli bude mít Schultze v týmu „Olejářů“? Řešení se nabízí v případě, že rodák z Kelowna dostane co největší prostor v přesilových hrách a co nejmenších v obranných povinnostech, jednoduše řečeno, co nejméně času ve hře 5na5. Tato teorie není vůbec špatná, protože statistiky mluví za vše, když si vezmeme, že Justin Schultze zaznamenal ve 203 utkáních 91 bodů a ve statistice pravdy má -55. Dokonce podobnou roli měl v letošní sezóně ve Washingtonu Capitals Mike Green, který má stejné problémy v defenzívě jako Schultze.

Musíme si po této úvaze položit další otázku, proč bychom měli dávat obránci něco kolem 4 miliónů dolarů za pozici 5-6 obránce v týmu, když za tuto částku můžeme podepsat mnohem schopnějšího hráče. Samozřejmě je také možnost jít až k arbitráži, kde by mohl Chiarelli ušetřit nějaké drobné, protože pokud by chtěl podepsat Schultze bez tahanic, musí byt jeho roční gáže větší o 10 procent než v předchozím roce (minulá sezóna 3,675 milionů)

Po sepsání  pro a proti je jasné, že kdybych byl na místě Petera Chiarelliho, snažím se co nejdříve Justina Schultze vyměnit, protože nevidím i po příchodu Todd McLellan šanci na jeho zlepšení.