Brent Seabrook a Oilers? Nic Nereálného!

NHL: MAY 01 Round 2 - Game 1 - Wild at BlackhawksPomaličku ale jistě se nám blíží draft, kde podle velkých možná gigantických předpokladu bude na pódiu vysloveno z úst Petera Chiarelliho jméno Connor McDavid. Tohle není žádná novinka, ale než nastane tento okamžik můžou se dít na Floridě velké věci. Jak víme, stále se řeší naše zadní řady, že potřebujeme zkušeného obránce, který může hrát na obou stranách kluziště. Pravě jednička na tom listu by měl být Brent Seabrook, který vše splňuje do posledního puntíku.

Můžeme si teda položit otázku, jestli je vůbec reálné získat oporu řad Chicaga Blackhawks? Kupodivu „Olejáři“ mají podle novináře Jasnona Gregora obrovskou šanci tohoto hráče získat, který by byl od doby Chrise Prongera první obránce takového kalibru. Samozřejmě vše nemůže jít tak hladce jak bychom si přáli. Pojďme se teda podívat jakou má Edmonton šanci.

Příchod Seabrooka by znamenal pro Edmonton velký krok kupředu, ale co Chicago? Jestřáby čeká v nadcházející sezóně problém s platovým stropem. Generálního manažera Blackhawks Stana Bowmana čeká rušné léto, protože pouze třináct hráčů mu spolyká hned 63 milionů z platového stropu. Samozřejmě po odchodu Seabrooka by Bowman mohl operovat s pěti milióny, které se mu budou náramně hodit, ale také je možnost, že z kola půjde ven někdo jiný a rodákovi z Richmondu bude nabídnuta nová smlouva. Tato možnost není moc reálná, protože se odhaduje, že důrazný bek bude požadovat dlouholetou smlouvu (5-7 let) něco kolem osmi miliónů a to si Chicago nemůže dovolit.

Jako proti hodnotu by mohl poslat Peter Chiarelli do Chicaga volbu v prvním kole letošního draftu, kterou jsme získali od Pittsburghu Penguins a Martina Marincina. Tato nabídka se jeví jako korektní návrh, protože něco podobného bude Bowman požadovat.

Vše vypadá docela jednoduše, ale nabízejí se nám další otázky. Podepsal by vůbec Seabrook novou smlouvu u Oilers? Není risk dávat hráči, kterému je třicet  let takový kontrakt?

Jason Gregor přiznal, že zjišťoval, jestli by byl ochotný zůstat v Edmontonu a podle jeho zdroje by v tom neměl být problém. Taky aby byl, kdyby dostal na stůl takový kontrakt.

Druhá otázka je zapeklitější, protože takovou smlouvu dát hráči, kterému je třicet let je opravdu riskantní. Přece jenom za tři roky nemusí být tak dominantní jak je momentálně a ta představa, že může takové peníze pobírat ještě dobré čtyři roky je docela k zamyšlení. Historie ve většině případech dokazuje, že podobné případy dopadnou podle předpokladu a hráč v podobném věku ztrácí nadstandardní výkonnost. Dokázal bych si  představit, že takový kontrakt dostane obránce ve věku 25-27 let. Přes tyto informace bych asi viděl neideálnější smlouvu pro Seabrooka něco kolem sedmi miliónů dolarů na čtyři roky nebo o něco delší, ale s klesající tendenci platových podmínek.

Přesto bych velmi rád viděl tohoto muže v dresu Oilers, protože si myslím, že momentálně není k mání takový obránce jako je Seabrook a toho si je také vědom Peter Chiarelli, který má před sebou velké rozhodnutí. Je to sice velký risk, ale pokud Edmonton nezačne riskovat nikdy se nepohne z místa, kde je.