Využije Peter Chiarelli možnost vykoupení ze smlouvy?

10302551Blíží se nám jedenáctý rok od zavedení platového stropu, ale čas ukázal, že ani toto opatření nezabránilo klubům realizovat kontrakty za neuvěřitelné peníze, které nakonec uvrhly celý klub do nepříznivé situace. Právě pro tento případ je tady možnost vykoupit hráče ze smlouvy, čímž si klub může zajistit místo pod platovým stropem. Na první pohled to vypadá, že je celá věc vyřešena, ale bohužel ani tento krok nezbaví klub všech závazků vůči takto vykoupeným hráčům. Týmy jsou povinny vyplatit těmto hráčům dvě třetiny ze zbývající sumy, kterou jim garantuje jejich smlouva. Tyto peníze budou navíc postupně vyplaceny za dvojnásobné časové období.

Proč vlastně zmiňuji tuto možnost? Tento krok mohou generální manažeři použít 48 hodin po posledním utkání sezóny, který nám nastal v pondělí, když svůj třetí Stanley Cup za posledních šest let získali hráči Blackhawks. To znamená, že něco po půlnoci bude moct Peter Chiarelli uskutečnit nepříliš populární gesto. Posledního vykoupeného hráče v dresu Oilers měl na triku Craig MacTavish, který se snažil po svém zvolení udělat čistku v sestavě „Olejářů“. Vše nakonec schytal útočník Eric Belanger. Rodákovi ze Sherbrooku zbýval poslední rok ze tříleté smlouvy na 1,750 miliónů dolarů.

Po této aktivaci většina fanoušku Oilers budou očekávat jestli se vedení Edmontonu odváží této možnosti, protože adeptu na vyplacení ze smlouvy mají hned několik. Číslo jedna je na seznamu ruský obránce Nikita Nikitin, který v minulé sezóně inkasoval od Craiga MacTavishe dvouletou smlouvu na devět miliónů. Okamžitě po této informaci se většina fanoušků chytala za hlavu, protože tolik peněz za průměrného beka je dech beroucí. Nakonec poměr cena kvalita se vůbec neprojevila a Nikita Nikitin odehrál nejslabší sezónu ve své kariéře v NHL. Sice ho trápilo zranění, ale přesto si myslím, že výkonnost hráče, který pobírá 4,5 miliónů za sezónu by měla být naprosto jiná.

Druhým mužem by mohl být kapitán týmu Andrew Ference. Zkušený veterán po svém příchodu z Bostonu Bruins měl být spasitelem defenzívy Edmontonu, ale jak se nakonec ukázalo, tak majitel prstenu za vítěze v Stanley Cupu neprokázal ani kousek kvality ze svého předchozího působení. Ference si letos odkroutil druhou sezónu ze své čtyřleté smlouvy, která by mu měla zajistil přísun do své kasičky v podobě 13 miliónů dolarů. V nadcházející sezóně zabere jeho plat v platovém stropě 3,750 miliónů a v posledním roce to bude o něco nižší a to 3,250 miliónů. Samozřejmě je tu otázka, jestli bude schopný Peter Chiarelli vyhodit svého bývalého svěřence se kterým v roce 2011 v barvách „Medvědů“ získal Stanley Cup.

Poslední a asi nejméně reálné jméno je Teddy Purcell. Tento urostlý útočník přišel na začátku sezóny z Tampa Bay, když byl vyměněn za Sama Gagnera. Devětadvacetileté křídlo si sebou do Edmontonu přivezl dvouletou smlouvu na devět miliónů dolarů. Jeho výkon v letošní sezóně byl nejhorší za posledních pět let, když si v 82 utkáních připsal pouze 34 bodů za dvanáct branek  a dvaadvacet asistencí. Také jeho číslo ve statistice pravdy bylo oproti předchozích let děsivé (-33). Přesto si myslím, že Teddyho Purcella nečeká vykoupení ze smlouvy, ale může být součásti nějaké výměny.

Pokud bych byl na místě Petera Chiarelliho sáhl bych k vykoupení ze smlouvy u obránce Nikity Nikitina, protože si myslím, že není hoden takového kontraktu. Za ušetřené peníze bych klidně podepsal levnějšího a spolehlivějšího Adama McQuaida, který je volným hráčem bez omezení. Samozřejmě je spousta možností jak doplnit defenzívu Oilers a určitě bych si ji dokázal představit bez ruského beka.