Edmonton Journal: Pět věcí, které musí Oilers udělat, aby play off nebylo jen snem

connor-mcdavid-tri-e1417710994611Novinář David Staples z deníku Edmonton Journal sestavil pět bodů, které by dle jeho názoru měli Edmonton OIlers plnit, aby v příští sezoně bojovali o postup do play off.

Není příliš pravděpodobné, že Oilers budou na jaře příštího roku nastupovat ve vyřazovací fázi sezony, ale pokud toto mužstvo opět selže i v samotném boji o možnost do play off postoupit, bude se jednat o další ztracenou sezonu. Třetí v řadě.

Úspěchem by pro nového generálního manažera Petera Chiarelliho a pro nového trenéra Todda McLellana byl zisk více než 80 bodů v základní části. Ruku v ruce s tím by Edmonton měl o co hrát i měsících, které následují po listopadu, což nebývalo v posledních letech zvykem.

Zde je pět věcí, které by Oilers rozhodně měli udělat, aby se k výše uvedené metě přiblížili:

1. Draftovat Connora McDavida a zapracovat jej do mužstva

Předpokládaná jednička nadcházejícího draftu Connor McDavid bude potřebovat především citlivé zacházení a zařazení ke spoluhráčům, kteří maximálně využijí  jeho ofenzivního potenciálu, a s kterými jej bude moci zdravě rozvíjet. Trenér by měl současně eliminovat jeho obranné povinnosti a zbytečně jej v jeho první sezoně v NHL defenzivní činností nezatěžovat. Bude McDavid spárován s odpovědnými centry jakými jsou Lander nebo Nugent – Hopkins? Taylor Hall je dominantní útočník, který by mohl být pro McDavida ideálním ofenzivním partnerem. Nebyl by však přílišný luxus nechat své dva pravděpodobně nejnebezpečnější hráče nastupovat vedle sebe? Není pochyb o tom, že patrně uvidíme ze všech nastíněných variant něco. Inspirací by mohlo být Chicago, kde Jonathan Toews a Patrick Kane hrají buď spolu, nebo odděleně, dle aktuálních potřeb a vývoji zápasů.

2. Získat jednoho nebo dva elitní obránce

Oilers si nechali utéct Jeffa Petryho, čímž vznikla v obranných liniích mužstva masivní díra.  Petry byl schopný elitní obránce (i když zdaleka ne střihu Duncana Keitha nebo Marka Giordana). V případě, že dokážou Oilers nahradit Petryho obráncem tak kvalitním, jako byl Petry sám, budou mít štěstí. Pokud se Edmontonu podaří přivést do svých řad obránce ještě lepšího, Chiarelli si svůj plat skutečně zaslouží. Zisk kvalitních beků je v neposlední řadě důležitý také pro další vývoj mladých obránců jakými jsou Justin Schultz, Oscar Klefbom nebo Darnell Nurse.

3. Pořídit zkušeného brankáře

Ben Scrivens měl velmi špatný rok. Jeho forma se zapomněla kdesi v nedohlednu a žádná optimalizace výkonů se během ročníku nedostavila. Brankářský post potřebují Oilers bez diskuze posílit. Ostatně je veřejným tajemstvím, že se tomu tak v brzké době stane. Hlavními adepty by měli být Eddie Lack z Vancouveru, Robin Lehner z Ottawy, Karri Ramo z Calgary nebo Cam Talbot z New York Rangers.

4. Zbavit se veteránů, kteří nejsou pro mužstvo přínosem

Pokud veteráni jako Nikita Nikitin, Teddy Purcell, Boyd Gordon, Andrew Ference, Mark Fayne nebo Matt Hendricks nejsou rozdílovými hráči,  je třeba si sednout,  zhodnotit jejich přínos pro mužstvo a případně některé z nich poslat pryč. To se však může stát pouze v případě, že trenér má k dispozici schopné mladé hráče a navíc je ochoten dát jim patřičnou šanci. Borci jako Lander nebo Davidson klidně mohou zaujmout jejich místa.

5. Naučit své nejlepší útočníky odpovídajícím defenzivním výkonům

Taylor Hall, Nail Yakupov, Jordan Eberle – ti všichni disponují velmi slušnými ofenzivními schopnostmi, ale současně všichni potřebují velmi zapracovat na své defenzivní činnosti. Kanada na posledním mistrovství světa ukázala, že v moderním pojetí hokeje se doslova stírají rozdíly mezi útočníky a obránci. Každý hráč má svou roli a povinnosti, které má v popisu práce, musí plnit bez rozdílu na obou stranách kluziště.

Slovo závěrem

Ideální startovní čarou k řešení problému je pojmenovat jej. Novinář David Staples se o to pokusil a nebude dle názoru většiny příznivců kanadského klubu daleko od pravdy. Jak se k vyřešení popsaných pěti bodů postaví zbrusu nový managment Naftařů z mrazivé Alberty je otázkou, na kterou dostanou příznivci ropné kapky odpověď již v nejbližších dnech a hodinách. Držme si palce.