Edmonton posílí Korpikoski, opačným směrem putuje Gordon

20130316_kkt_as9_005.0Ještě před otevřením trhu s volnými hráči provedl generální manažer Edmontonu Oilers Peter Chiarelli další výměnu, tentokrát s Kojoty z Arizony. Do Alberty míří rodák z finského Turku Lauri Korpikoski a do arizonské pouště se stěhuje Boyd Gordon.

Korpikoski byl draftován v roce 2004 New Yorkem Rangers na celkovém 19. místě. První dva ročníky za oceánem si finské levé křídlo odkroutilo na farmě Jezdců v Hartfordu, kde se postupně Korpikoski stal jedním z klíčových hráčů mužstva. V ročníku 2007/2008 se dočkal premiéry v NHL, když jej vedení Rangers po brzkém vyřazení Hartfordu z play off AHL povolalo k prvnímu týmu. V základní části za Jezdce již nastoupit nestihl, naskočil až do bojů o Stanleyův pohár. Hned ve svém prvním utkání v nejprestižnější hokejové lize světa (5. zápas semifinále play off proti Pittsburghu) zaznamenal i svou premiérovou branku.

V následující sezoně pokračoval jeho výkonnostní vzestup. V předsezónním kempu Rangers dokázal bodovat v každém přípravném utkání, v němž nastoupil a hlasitě si tak řekl o základní sestavu týmu z Manhattanu. První zásah v základní části zaznamenal 12. listopadu 2008, když v utkání proti New Jesrey Devils překonal Kevina Weekse.

V létě 2009 byl Korpikoski z New Yorku vyměněn za útočníka Envera Lisina do Phoenixu (současné Arizony). Průlomovou sezonou byl pro sympatického Fina ročník 2009/2010, v kterém nastoupil k 79 zápasům a napevno se usídlil v sestavě Coyotes. V následující sezoně se hbitému levému křídlu začalo dařit také bodově, když si připsal 40 bodů v 79 zápasech. V uplynulém ročníku se jeho výkony svezli s celkově tragickým projevem týmu z arizonské pouště. Korpikoski si v 69 utkáních připsal 21 kanadských bodů a v tabulce pravdy hrozivých – 27. Na reprezentační úrovní patří k jeho největším úspěchům zisk bronzové medaile na poslední olympiádě v ruském Soči.

Hráči, kterému se pro jeho dravost na puku a rychlost přezdívá „Ninja“, by změna prostředí měla pomoci a mohl by se stát vítaným osvěžením útočních řad Naftařů.

Magazín The Hockey News charakterizoval novou posilu Oilers jako hráče, jehož největším atributem je výborná rychlost, kterou dokáže naplno využít ve všech herních činnostech. Má hodně energie a hraje velmi obětavě. Je to univerzál, který může nastupovat na všech třech útočných postech a platný je i v oslabení a na vhazování. Na druhou stranu poněkud postrádá sebedůvěru v útočné třetině a nedokáže tím pádem naplno využívat svého ofenzivního potenciálu. Má velmi šikovné ruce, není to ale rozený střelec.