Wayne Gretzky: McDavid přechod do NHL zvládne

mcdavid-habsolument-fanTo srovnání se nabízí od doby, kdy Edmonton Oilers zvítězili v draftové loterii a bylo jasné, že se jejich volbou stane Connor McDavid. Zázračné dítě kanadského hokeje ve fanoušcích Oilers vyvolává velké naděje a nechává vzpomenout na doby, kdy do NHL vtrhnul fenomén jménem Wayne Gretzky. Na to, zda se McDavid božské devětadevadesátce alespoň přiblíží, si budeme muset počkat. Sám Gretzky svého mladého nástupce podporuje, jak se dá a věří, že McDavid nebude mít s přechodem na nejvyšší úroveň sebemenší problém. „Jít z juniorky do NHL bude pro něj velký krok, ale dokáže to. Se svou rychlostí, střelou, kreativitou a hokejovým citem to dokáže,“ prozradil Gretzky pro oficiální ligový web NHL.com.

McDavid zaznamenal 44 branek a 120 bodů v minulé sezóně v OHL a dalších 21 branek a 49 bodů přidal ve 20 utkáních play-off. Gretzky kdysi nevstoupil do kolotoče NHL z juniorské ligy jako McDavid, nýbrž přišel v roce 1979 s celým klubem Edmonton Oilers z WHA. Na svém kontě měl 46 gólů a 110 bodů v 89 zápasech za Indianapolis Racers a Edmonton Oilers, které nasbíral ve WHA během sezóny 1978/1979. Přechod do NHL zvládl Gretzky bravurně. Ve své první sezóně v NHL nastřílel 51 gólů a dosáhl na 137 bodů v 79 utkáních. „WHA byla samozřejmě lepší než juniorská liga, ale nedosahovala zdaleka úrovně NHL,“ vzpomíná Gretzky.

„The Great One“ pomohl Oilers vyhrát čtyřikrát v pěti sezonách Stanley Cup. V novodobé éře si Oilers pouze jednou zahráli ve finále v roce 2006, kde prohráli po sedmizápasové bitvě s Carolina Hurricanes. Od té doby se Edmonton do play off ani nepodíval. Další důvod víry v nového spasitele McDavida, který přinese na sever Alberty veselejší časy a vykoupí zbídačené fanoušky Naftařů z jejich vlastních hokejových hříchů. A možná nechá vzpomenout na doby, kdy Oilers v čele s polobohem Gretzkym děsili celou NHL.

„Velmi dobrým předpokladem Connorova vývoje je fakt, že je nesobecký. Že chce dělat všechno pro dobro týmu,“ pokračuje Gretzky. „To je opravdu důležité pro osmnáctiletého mladíka, který je v celé zemi středem pozornosti.“ Gretzky si také povšiml, v čem tkví ona McDavidova jedinečnost. Kanadský benjamínek vyniká hlavně málo vídanou kombinací šikovnosti a rychlosti. Zatímco většina hráčů po převzetí puku zpomalí, on přidá. „Když si myslíte, že jste ho dostali, zrychlí a je pryč. To je jeho síla,“ shrnul své hodnocení Gretzky, kterému je jasné, že očekávání v McDavidově nováčkovské sezoně budou obrovská. A nejen v samotném Edmontonu, ale po celé Kanadě. „Vyhraje Connor kanadské bodování? To se asi ptáte příliš mnoho, ale rozhodně má schopnost nejlepším hráčům konkurovat,“ pokračuje Gretzky. „Já upřímně nevím, co mohu očekávat. Nejlepšímu hráči se podařilo v loňské sezoně vyhrát bodování s pouhými 87 body, protože hra je v současné době velmi defenzivní. Možné je všechno.“

McDavid má vše ve svých rukou a na své hokejce. Zjištění, že za ním stojí celá Kanada v čele s Waynem Gretzkym, je velmi hodnotnou výbavou na strastiplné cestě k hokejové nesmrtelnosti. Další kapitola pohádkového příběhu na sebe nenechá dlouho čekat…