Jméno Glen Sather bude viset pod střechou Rexall Place

Edmonton Oilers v Boston BruinsFanoušci, kteří si udělají cestu 11.prosince do Rexall Place na utkání s New Yorkem Rangers budou součástí velkého večera. Trenérská Legenda a muž, který se podílel na všech Stanley Cupech Oilers bude poctěn v podobě vyvěšení svého jména pod střechu Rexall Place.

Sather se stane devátým „olejářem“, kterému organizace Edmonton Oilers vzdá hold za odpracované roky u týmu z Alberty. Jeden z nejuznávanějších osob v NHL se zařadí mezi takové jména jako jsou Al Hamilton , Wayne Gretzky , Jari Kurri ,Grant Fuhr , Paul Coffey , Mark Messier , Glenn Anderson a dlouholetý  hlasatel Rod Phillips.

Budoucí člen klubu legend Oilers byl uveden v roce 1997 do síně slávy. Sather si toto ocenění zasloužil za své výkony na lavičce Oilers, kde Edmonton dokázal dotáhnout z pozice trenéra ke čtyřem Stanley Cupum (1984, 85, 87, 88 ) a pátý (1990) si připsal jako prezident a generální manažer.

„Organizace byla obdařena skvělými hráči, kteří se stali členy síně slávy. Tento tým a hráči jako byli Wayne Gretzky,Mark Messier a další se stali součástí velké dynastie, ale mohu vám s velkou určitostí říct, že by se nic nestalo, kdyby nebylo Glena Sathera,“ řekl Kevin Lowe místopředseda Oilers Entertainment Group. „Glen byl mentor, vůdce, ochránce a otec pro všechny hráče. Ukázal nám, co to znamená být šampióny a to i mimo led.“

Kevin Lowe dodal: “ Bude to pro fanoušky a celou organizaci velký den.“

Glen Sather odehrál v NHL deset sezón za týmy Boston Bruins, Pittsburgh Penguins, New York Rangers, St. Louis Blues, Montreal Canadiens a Minnesota North Stars. Sather nashromáždil 192 bodů a 724 trestných minut v 658 utkáních. Také se objevil v play off, kde nasbíral v 72 utkáních šest bodů za jednu branku a pět asistencí.

Legendární kouč odehrál v letech 1976-77 jednu sezónu za „olejáře“, kdy Edmonton ještě působil ve WHL. Sather zažil docela slušný rok, když si do statistik připsal 53 bodů a 77 trestných minut. Dokonce se s Oilers podíval do play off, kde zaznamenal v pěti utkáních branku a asistenci.

Rodák z High Riveru byl jmenován na posledních osmnáct utkání do pozice hrajícího trenéra. Jeho první utkání v této pozici mu vyšlo na jedničku, protože Edmonton zvítězil nad Winnipegem Jets 5-4 a dokonce se Sather  zapsal i do listiny střelců. Po této sezóně ukončil svou hráčskou kariéru a definitivně se postavil na střídačku Oilers. Dva roky poté byl povýšen i do funkce generálního manažera, ve které vydržel až do sezóny 1984-85. Od roku 1985 do 1989 Sather zůstal hlavním trenérem, ale své povinosti sdílel s Johnem Mucklerem. Za skvělý ročník 1985-86 obdržel cenu Jack Adams Trophy za nejlepšího trenéra sezóny. Lavičku opustil v roce 1989 a posadil se pouze do křesla generálního manažera ze kterého mohl slavit poslední zisk Stanley Cupu.

Mimo NHL Glen Sather dokázal zaznamenat úspěchy i s Kanadskou reprezentací, když si připsal zlatou medaili v Kanadském poháru 1984 a na Mistrovství Světa 1994. Zásluhu měl také na postupu do finále MS v roce 1996 ve Vídni, kde Kanada podlehla České Republice.

Tato velká osobnost NHL se velmi aktivně zapojovala do charitativních akcí, kde reprezentoval se svými hráči „olejáře“. Dokonce je po něm pojmenována klinika Glen Sather Sports Medicine Clinic, která se zaměřuje na rehabilitaci, diagnózu a léčbu pohybu po úrazu.