Draisaitlova budoucnost bude patrně na křídle

leon-draisaitl-nhl-carolina-hurricanes-edmonton-oilers-850x560O tom, zda může být třetí hráč draftu 2014 Leon Draisaitl přesunut ze své přirozené pozice centra na křídlo, prý kanadský trenér Oilers Todd McLellan v současné době hodně přemýšlí. Nebo to alespoň naznačil v rozhovoru s Bobem Staufferem. „Existuje velká šance, že se to může stát. K podobné situaci došlo před časem v San Jose: Patrick Marleau se již etabloval jako přední ligový hráč, a když jsem tam přišel trénovat, přesunul se na křídlo.  Nechali jsme tehdy hrát Marleaua a Pavelskiho na křídlech hned z několika důvodů. Jeden z nich byl ten, že jsme s kolegy cítili, že oba hráči mají na to, být mezi našimi top-šesti útočníky. Prvním a druhým centrem však byli Joe Thornton a Logan Couture. Byla by obrovská škoda, kdyby Pavelski a Marleau plýtvali svým mimořádným talentem někde ve třetím útoku“.

„ Nyní se v podobné situaci nachází Leon Draisaitl. Podle mého názoru budou Nugent-Hopkins a Connor McDavid prvními dvěma centry v naší organizaci na dlouhou, velmi dlouhou dobu. Jsou to velice talentovaní hráči, což je pochopitelně dobré. Neznamená to však, že by Leon nebyl. A opravdu chceme, aby Leon hrál rok co rok třetího centra? Samozřejmě, že předem není nic dané a on by se časem mohl posunout na jednu z prvních dvou pozic přes McDavida nebo Nugenta Hopkinse.  V rámci jeho rozvoje by bylo ale moudřejší, kdyby se objevoval na jednom z jejich křídel a hrál mezi top 6 útočníky, než aby plnil funkci centra ve třetí formaci.“ Sám hráč by se rozhodně přechodu na křídlo nebránil. Draisaitl má naopak velkou výhodu ve své univerzálnosti. „Můžu hrát na křídle, na centru, je mi to jedno. Kdekoli mě potřebují nebo chtějí, abych hrál, tam budu hrát,“ přiznal nedávno v rozhovoru pro klubový web Mountfieldu HK, s nímž během léta trénoval.

V případě Draisaitlova zařazení na křídlo jedné z prvních dvou útočních formací Oilers se post třetího centra uvolní pro švédského šikulu Antona Landera, který si o své místo pod edmontonským sluncem řekl hlasitě již v minulé sezoně. Dalším kandidátem bude bezpochyby podobně všestranný Mark Letestu, jenž s klubem podepsal v létě coby volný hráč smlouvu na tři roky. Pokud bude tlačen Draisaitl na levé křídlo, což by vzhledem k jeho držení hole bylo logické, znamenalo by to, že by sítem propadl do třetího útoku pravděpodobně Benoit Pouliot. To by přineslo dost masivní oživení do třetí řady a ve spolupráci s Yakupovem nebo s Purcellem by její složení vypadalo velmi zajímavě.

Změna Draisaitlova útočného postu je každopádně opravdu zajímavým nápadem v mnoha ohledech, a může se jednat o jednu z hlavních zápletek přípravného období.