Střípky z předsezonního kempu

644mcdavidnursePředsezonní kempy jsou v plném proudu a také v tom Edmontonském je živo. Tady je jedna várka informací včetně mého subjektivního pohledu.

Asi největší událost posledních dnů je, že včera se mladý obránce Oscar Klefbom dohodl s Edmontonem Oilers na dlouholetém lukrativním kontraktu. Ten by měl být na 7 let a ročně si tento švéd přijde na 4,167 milionů dolarů. Smlouva vstoupí v platnost až v další sezoně kdy Klefbomovi vyprší nováčkovský kontrakt. Toto je určitě velice slušná smlouva pro hráče, který má v NHL odehráno za dvě sezony jen 77 zápasů. Kdo ale tohoto hráče pozorně v minulé sezoně sledoval, zase tak moc se tomuto kroku nediví, protože Klefbom ukázal v sobě velký potenciál stát se jedním z tahounů defenzivy Oilers a nepochybuji, že i nový trenér Todd McLellan na Klefboma bude také hodně sázet. Český divák Klefboma určitě letos zaregistroval v dresu Švédska na šampionátu v Praze a Ostravě kde se tento mladík prezentoval velice kvalitním výkonem. Ještě k němu dodám, že Oscar Klefbom je jeden z našich vysoce draftovaných obránců když si ho Edmonton vybral v roce 2011 v prvním kole z 19 místa. V tomto roce byl jedničkou draftu náš centr Ryan Nugent-Hopkins. Doufejme tedy, že se Klefbomovi nestane to co některým jiným hráčům v našem týmu Justinu Schultzovi nebo Nailu Yakupovovi, které po skvělém startu zastihl útlum a úpadek formy a zatím jen pomalu hledají cestu zpět.

Když jsem se dostal k Justinu Schultzovi. McLellan o něm v posledních dnech prohlásil, že věří v jeho obrovský potenciál a schopnosti a bude na něj sázet a spoléhat. Sám Schultz řekl, že tento rok je pro něj zlomový – doslova největší rok jeho kariéry. Kdo tohoto hráče sleduje, tak samozřejmě nemůže jeho potenciál přehlédnout a také je jasné, že tento rok opravdu ukáže jestli Justin Schultz má na to být elitním bekem v což všichni věříme, nebo bude jen dalším z hráčů, kteří zapadnou do průměru, ne-li níž. Schultz měl totiž v minulé sezoně velké problémy se svými defenzivními úkoly a při svých útočných výpadech nezvládal svoji práci tak, jak by měl. Podle jeho slov ale na sobě přes léto pracoval a bude se snažit svůj potenciál konečně využít. Kéž by se tak stalo…

Vedle útočněji laděného Schultze a již zmíněného Oscara Klefboma se bude také stavět na Darnellu Nurseovi, dalším hráči z vysokých pozic na draftu. Nurse to zkoušel v prvním týmu už loni, ale po dvou špatných zápasech byl poslán na farmu do Oklahomy, kde zdá se jaksepatří dozrál. Také Nurse zapracoval na kondici a síle a nechybí mu ani zdravé sebevědomí a také na něj jsem velmi zvědavý.

Zdá se, že Toddu McLellanovi pomalu ale jistě začíná i krystalizovat složení útočných řad. Je samozřejmě předběžné dělat nějaké závěry, ale start sezony se blíží a podle všech možných informací okolo týmu se začíná ukazovat, co tím chce básník Todd říci 🙂

Trenér McLellan už od začátku tréninkového kempu zkouší dát dohromady Taylora Halla a Connora McDavida. Podle jeho vlastních slov to prý mezi nimi jiskří natolik, že je někdy těžké je zastavit v předhánění se různými technickými finesami a parádičkami. Je vidět, že tito dva hráči a dá se říci dvě největší hvězdy našeho týmu si rozumí jak lidsky tak i hokejově a jestli jim to vydrží a zůstanou pohromadě, bude jistě zážitek je sledovat a moc se na ně těším. Je jasné, že hráč jako McDavid bude k sobě potřebovat šikovná křídla a Taylor Hall je jistě tou nejlepší možnou volbou. Nehledě na to, že naopak Hall potřebuje k sobě jiného centra než je Ryan Nugent-Hopkins, protože tato souhra se během let neosvědčila natolik, jak by měla fungovat. Navíc není nemožné, že Hall bude vedle McDavida lepší než samotný McDavid… To je jen na mladých pánech ale. Totéž co píšu o Hallovi, můžu s klidným svědomím napsat i opačně. O Nugentu-Hopkinsovi. Když byl Taylor Hall zraněný, všichni jsme viděli, že z Nugeho se postupně stal lídr celého mužstva a bylo na něm vidět jak mu stouplo sebevědomí. To jak hrál právě v té fázi sezony když absentoval Hall, to je to, co všichni od Nugeho čekají a myslím že i on to tak musel cítit. Já mu budu jenom držet palce ať se stane lídrem mužstva a konečně zúročí svůj obrovský talent, který nepochybně má.

Myslím (a nejen já jak vidno) že Nugemu hodně prospělo spojení s důrazným levým křídlem Benoitem Pouliotem, který loni za Halla v první formaci zaskakoval více než zdatně. Myslím, že první útok byl ve spojení s Nugentem-Hopkinsem a Jordanem Eberlem dokonce ještě lepší než s trápícím se Taylorem Hallem. Asi si toho všiml i Todd McLellan, protože právě tito tři hráči začínají hrát vedle sebe a kdyby to tak zůstalo, nezlobil bych se. Benoit Pouliot je dříč a spíše silový útočník a loňská sezona se mu myslím velice povedla a když na své skvělé výkony naváže tak to bude pro Edmonton velice dobré. A třeba to bude opět ve spojení s Nugem a Ebsem po jejich boku v prvním útoku.

S Taylorem Hallem a Connorem McDavidem nastupuje na pravém křídle jiný bojovník Teddy Purcell. Od něj se na rozdíl od Pouliota čekalo více a to i vzhledem k jeho vysoké smlouvě. Purcell se ale hodně svezl se špatnými výsledky celého klubu a z mého pohledu nemůžu říci, že by nějak výrazně zklamal. Pokud vydrží spojení s Hallem a McDavidem, můžeme se určitě těšit i na zlepšené výkony tohoto hráče, který se myslím právě i k těmto dvěma hráčům hodí jako ten dříč a dá se říci i jejich ochránce. Ostatně svými tělesnými proporcemi – výškou 191 cm a váhou 92 kilogramy a taktéž agresivní silovou hrou se k tomu nabízí. V podobné roli už dokonce odehrál i své nejlepší sezony v Tampě po boku hvězd Martina St.Louise a Stevena Stamkose.

Zajimavá je i varianta se třetí formací. Todd McLellan se pokouší dát dohromady velice zajímavé trio Anton Lander, Leon Draisaitl a Nail Yakupov. Draisaitl se k tomu sám vyjádřil, že na papíře tato řada vypadá velmi dobře, ale jak to bude vypadat se ukáže až na ledě, kde se už na souhrách těchto formací čile pracuje. McLellan už údajně se všemi třemi hráči mluvil o této možnosti spolu nastupovat a evidenetně této spolupráci věří a je možné, že tito hráči už spolu zůstanou a uvidíme je i v zahajovacím utkání nové sezony. I tato řada se mi takto moc líbí a myslím, že je velmi dobře postavená, ať už s Draisaitlem na centru a Landerem na křídle, nebo naopak. Oba tito hráči totiž dokáží hrát na obou postech. Draisaitl by tady měl být oním hlavním mozkem, Yakupov svojí rychlostí, dravostí a střeleckým uměním zakončovatelem a Lander tím nezbytným pracantem. Anton Lander o takovémto složení mluvil jen se samou chválou. Řekl o tom: „Jsem nyní šťastný s těmito spoluhráči, cítím, že tam mezi námi je nějaká chemie“. No, uvidíme..

Také čtvrtá formace už se zdá mít pevné obrysy a tentokrát by nemělo jít jen o rozrážeče jako tomu bylo u nás zvykem, ale i tito hráči by mohli častěji přispívat do kanadského bodování v klubu. Na levém křídle by měla nastupovat nová akvizice z Arizony Lauri Korpikoski, který se kromě důrazné hry a kvalitní obranné činnosti umí prosadit i bodově. Totéž platí i o Marku Letestuovi, další posile, tentokrát z Columbusu. I on dokáže hrát nejen do těla, ale i bodovat. Letestu je navíc platný hráč i na vhazování a je možné, že právě on by mohl zaujmout místo po Boydu Gordonovi, který byl u nás specialista na vhazování, ale i na oslabení vůbec. Třetí do party není nikdo jiný než Matt Hendricks, duše a srdce týmu.

11180838Tolik, alespoň prozatím k tomu jak se vyvíjí situace během předsezonního kempu. O všech informacích které budou pro fanouška zajímavé vás budeme i nadále informovat.