Darnell Nurse vs. Griffin Reinhart – kdo s koho?

457255114_slideKdyž Peter Chiarelli získal během letošního draftu z Islanders nadějného obránce Griffina Reinharta, nesehnal pouze další stavební kámen do nově se rodícího defenzivního valu. Reinhartův příchod totiž znamená velkou konkurenci pro dalšího beka budoucnosti Darnella Nurseho.

Když se blíže podíváme na edmontonské strážce modré čáry, je téměř jasné, že v konkurenci, která nyní v mužstvu panuje, nebude pro začátek v sestavě místo pro oba jmenované mladé borce. A dost možná ani pro jednoho z nich. Otázkou zůstává, co je pro rozvoj takového hráče vlastně lepší – pozice 7. nebo 8. obránce v Edmontonu, nebo pravidelné zápasové vytížení na farmě v Bakersfieldu. Skoro s jistotou můžeme předpokládat, že mezi prvními šesti obránci budou při zahajovacím zápase nové sezony Andrej Sekera, Oscar Klefbom, Mark Fayne a Justin Schultz. Trenér McLellan je měl mezi elitními čtyřmi obránci i během prvních dnů tréninkového kempu. Na zbývající dvě místa mezi první šesticí je několik zajímavých kandidátů a není vyloučeno, že se o tyto posty mohou reálně ucházet i Reinhart a Nurse. To by ovšem znamenalo, že mimo hru zůstanou zkušení veteráni Ference a Nikitin a také nová akvizice z Ottawy Eric Gryba. Jinými slovy stojí před vedením týmu celkem zajímavá výzva a v kontextu s loňskými katastrofálními výkony obrany bude její rozuzlení velmi zásadní.

Podle prvních náznaků bude patrně zvolena cesta kompromisu, kdy jeden z jemnovaných mladých obránců bude ponechán v prvním mužstvu a druhý zahájí sezonu v AHL. A kdo z dvojice bude po skončení přípravy držet ve svých rukách černého Petra? Prvním vodítkem může být skutečnost, že tréninkový tábor zahájil Nurse po boku dalšího mladíka Davida Musila, zatímco Reinhart nastupoval společně s Grybou. O Nurseho kvalitách generální manažer Peter Chiarelli rozhodně nepochybuje, ale kdo čte mezi řádky, dovtípí se, že i on by rád viděl svého svěřence ještě nějaký čas sbírat zkušenosti a herně růst v nižší soutěži. Ostatně s unáhlenými kroky v rozvoji mladých hráčů mají konkrétně v Edmontonu příliš čerstvé negativní zkušenosti.

Reinhart je o 13 měsíců starší, než jeho přímý konkurent v boji o základní sestavu. To mimo jiné znamená o trochu více zkušeností. Výhodou pro něj je nepochybně i to, že hraje na pravou stranu, což usnadňuje i jeho případnou rotaci v sestavě.

Jonathan Willis z webu OilersNation. com jde ve svých prognózách ještě dál. Domnívá se, že Griffin Reinhart dostane šanci v úvodních 10 až 20 utkáních, aby vedení zjistilo, zda je schopen svými výkony vytlačit ze sestavy stárnoucí veterány a výhledově pomýšlet na pozici mezi prvními čtyřmi obránci. Pokud své kvality potvrdí, bude některý z jeho přímých konkurentů (Nikitin nebo Ference) vyměněn a tím se uvolní cesta do prvního mužstva i pro Nurseho, obzvlášť pokud bude na farmě dle předpokladů dominovat. Úvahy jsou však jedna věc a realita je věc druhá a výše nastíněný plán může vzít za své ještě během tréninkového kempu. Budoucnost všech hráčů je totiž jen a pouze v jejich rukou. Boj o základní sestavu pro vás budeme samozřejmě i nadále sledovat.