Poslední várka novinek před sezonou

andrew-ference2Jen těsně před startem nové sezony je tu posledních několik zpráv z posledních dnů. Co se v týmu Edmontonu tedy dělo?

Především poslední škrty v sestavě. Ty přinesly i překvapení. Hlavně tedy v případě mladého útočníka Leona Draisaitla. Ten během minulé sezony ve WHL herně vyrostl a také v letošním přípravném kempu ukazoval, že je na NHL připraven a většina fanoušků čekala, že se tento němec letos stane jedním z tahounů. To se ale nestane, alespoň tedy v jejím úvodu. Draisaitl se stal totiž poslední obětí redukce kádru. Draisaitl tedy putuje na farmu do Bakersfield, kde sejde i s dalšími spoluhráči se kterými se loni sešel v úvodu sezony v dresu Oilers. Není ale samozřejmě vyloučeno, že se Leon Draisaitl v prvním týmu ukáže. Vše bude záležet jak na zdravotním stavu opor týmu Oilers, ale také na Draisaitlově formě na farmě. Možná se může někomu zdát, že jeho růst je tímto McLellanovým krokem poněkud zbrzděn, ale vše může být přesně naopak. Draisaitl totiž v loňské sezoně po 37 zápasech v dresu Oilers dohrával ve WHL za tým Kelowna Rockets se kterými odehrál velice zdařilé play off kde se i stal nejužitěčnějším hráčem. AHL je ale zcela jiná soutěž. Má daleko větší prestiž a tím, že se proti sobě střetávají hlavní farmářské kluby týmů z NHL, střetávají se proti sobě i budoucí naděje NHL ale i hráči zkušení kteří vypadli z kádru anebo také ti kteří už mají své odehráno. Todd McLellan se možná právě na základě těchto aspektů rozhodl pro Draisaitlovo pomalé dozrávání a nechce na něho spěchat. Otázka je co toto rozhodnutí udělalo s myslí a sebevědomým samotného Leona Draisaitla. Pokud chce ale hráč být vůdčí osobností a stát se stálicí v NHL, musí to mít srovnáno i v hlavě a já myslím že to právě on má a nebude s tím mít problém. Ale třeba se mýlím.. Doufám že ne. Draisaitlovi přeju hodně a hodně v něj i věřím.

Kdo na Draisaitlově odchodu s trochou nadsázky „vydělal“ je starý poctivec Rob Klinkhammer. Trenér McLellan se v tisku velmi lichotivě vyjádřil na jeho adresu. Je prý rád, že v týmu takového hráče má a má v něj důvěru. Kdo Klinkhammera sleduje už delší dobu tak samozřejmě může potvrdit, že to je hráč který nic nevypustí a dokáže přispět i bodově.

Draisaitl nebyl jediným kdo putuje na farmu. Přes waiver tam míří i matadoři Nikita Nikitin a Ben Scrivens. Oba prošli waiverem bez povšimnutí, Nikitin pro svojí špatnou výkonnost a také obrovskou smlouvu. Tyto dvě věci ve vzájemné symbióze dělají z Nikitina nechtěného hráče nejen pro Edmonton, ale i pro ostatní kluby. Troufám si říct, že peníze budou příčinou, že Nikitin sezonu dohraje na farmě a po sezoně si sbalí saky paky a zmizí do KHL. Tento podpis se prostě nepovedl a Craig MacTavish si dodnes musí drbat hlavu.

To Ben Scrivens určitě není zase tak beznadějný případ. O Bena Scrivense sice žádný tým neprojevil zájem, ale to je dáno tím, že všechny týmy už mají brankářské pozice obsazené. Pro nás je dobré, že po něm nikdo nesáhl, protože se nám ještě bude hodit, nepochybuji o tom. Co se dělo ještě předtím? Scrivensův souboj o místo v prvním týmu s vysokým Švédem Andersem Nilssonem skončil prohrou pro sympatického rodáka z Alberty. Alespoň prozatím. Bylo by předčasné Scrivense odepisovat. Víme jak to chodí, sezona je dlouhá, zápasy jsou náročné, pokud Scrivens nehodí flintu do žita a já vím že ne, tak ho v brance Oilers zase uvidíme. Navíc naše současná dvojice Cam Talbot – Anders Nilsson je sice talentovaná, ale ani jeden z nich ještě není prověřená brankářská jednička a může se stát, že jak vypadají dobře nyní, za několik týdnů nebo měsíců se může vše obrátit. I proto je dobré, že Scrivense máme připraveného v záloze. Ostatně není sám. V záloze ještě číhají mladíci Brossoit s Laurikainenem.

Co se týče farmy v Bakersfieldu, tak na všech pozicích se sejde velká řádka hráčů, kteří loni naskočili za Edmonton. V brance To je Scrivens a Brossoit. V obraně to je Oesterle, Hunt, Musil, Nurse a Nikitin. V útoku Draisaitl, Hamilton, Yakimov, Pitlick, Miller a Pakarinen. Sám jsem zvědavý jak si naše farma povede…

Další věc která pronikla z klubu ven je, že Oilers do nové sezony vyjedou s novým kapitánem. Andrew Ference byl sice po nástupu nového trenéra McLellana pověřen pokračovat v této funkci i nadále, ale co McLellan nemohl předvídat je Ferencova bídná forma. Ferencovi se příprava nepovedla a i v minulé sezoně byl jedním z těch horších obránců v týmu a tempu NHL jakoby přestal stíhat. Nyní to vypadá, že se ani nevejde do sestavy a z lavičky se funkce kapitána dělat nedá. Místo ve třech obranných dvojicích by měli podle posledních zápasů mít jisté mladíci Schultz, Klefbom a Reinhart, mazáci Fayne se Sekerou a tvrďák Gryba. I jako sedmý bek se jeví mít nad Ferencem navrch nadějný Brandon Davidson. Ten už má za sebou úspěšnou léčbu rakoviny po které se dokázal vrátit k hokeji a co víc, ve formě. Loni se ještě rozkoukával ale letos během přípravy se ukázal ve velmi dobrém světle a vysloužil si důvěru trenéra McLellana. Davidson by měl tedy být tím, který bude připravený jako sedmý bek. Vypadá to, že černého Petra vyfasuje Andrew Ference, odevzdá céčko a bude buď vytrejdován což by pro něj byla ta lepší možnost, nebo poputuje za svými kamarády na farmu v Bakersfieldu a ještě se pokusí o místo v prvním týmu zabojovat. Je to škoda, od Ference se čekalo daleko více než co po příchodu z Bostonu dosud předvedl. Určitě mu nelze upřít jeho snahu vést jako kapitán tým, Ference je určitě sympatický chlapík ale dělat kapitána musí dělat hokejista s výkonností a nejen s dobrou náturou. Podle všeho už dokonce i vedení celou věc s Ferencem řešilo a vše se má rozhodnout zítra. Na zítra je totiž svolaná tisková konference k představení nového kapitána.

Kdo to může být? Za sebe vyslovím Taylora Halla, Matta Hendrickse a Marka Fayna. Kdyby nebyl zraněný tak i Jordana Eberleho. Ale uvidíme zítra…