Ropná stopa v české extralize

Rockford vs. Barons 2-28-14Uplynulých sedm dnů zaválo mezi extraligové mantinely hned dva kanadské borce, kteří prošli organizací Edmontonu Oilers. Pochopitelně se nejedná o zboží řadící se alespoň k průměru zámořské ligy. V obou případech se jedná o hráče pohybující se vždy spíše na hraně sestavy se zkušenostmi především z farmářské AHL. Za Edmonton oba dohromady stihli pouho pouhá dvě utkání. Přesto nebývá tak úplně zvykem, abychom mohli spatřit na domácích kluzištích hráče, mající ve svém hokejovém životopise vyplněnou kolonku s názvem Edmonton Oilers.

První na mušce je útočník Curtis Hamilton, jehož příchod oznámila pražská Sparta 30. září. Kanadský útočník podědil sportovní geny po otci, který hokej sám hrával a následně působil v manažerských pozicích. Curtis se paradoxně nenarodil v Kanadě, nýbrž v americkém městě Tacoma, během tatínkova působení u Tacoma Rockets. V juniorské WHL oblékal Curtis Hamilton pět sezon dres klubu Saskatoon Blades, za který hrával o třicet let dříve právě i jeho otec. V Saskatoonu je, jak známo, také silná komunita fanoušků Edmontonu Oilers. V roce 2009 reprezentoval Hamilton Kanadu na mistrovství světa do 18 let, které se konalo v americkém Fargu.  Na tomto turnaji zasáhl do 6 utkání, ve kterých nasbíral 5 kanadských bodů. O rok později si jej na draftu jako 48. v pořadí zamluvili Naftaři z Edmontonu. S javorovým listem na prsou hájil svou vlast rovněž na mistrovství světa do 20 let v Buffalu, kde Kanadě pomohl ke stříbrným medailím čtyřmi brankami. Následující sezony se už napevno usadil v sestavě farmářského týmu Edmontonu v Oklahoma City. Bodově nejkošatější se pro něj v dresu Barons stala sezona 2014/2015, kdy se mu podařilo během 63 zápasů posbírat solidních 32 bodů. Současně v tomto ročníku stihl také znovu reprezentovat Kanadu, tentokrát na Spengler Cupu ve švýcarském Davosu. Premiéru v NHL si Hamilton odbyl 9. dubna 2015 v utkání proti San Jose Sharks. Ke svému působení u Naftařů oficiálnímu webu svého nového chlebodárce sdělil: „Edmonton je kanadský tým, takže pro mě bylo velkou ctí, že si mě vybrali zrovna oni. A měl jsem i to štěstí, že jsem si za ně mohl zahrát. Bylo to úžasné a nikdy na to nezapomenu“.

Druhým do party je obránce Bryan Rodney, který se připojil 5. října k poslednímu týmu extraligové tabulky Energii Karlovy Vary. Jednatřicetiletý obránce podepsal se západočeským klubem smlouvu do 30. dubna 2016. Ve Varech si od něj slibují kromě posílení defenzivy především zlepšení produktivity v přesilových hrách. Rodney nikdy nebyl draftován žádným klubem NHL. Po sezonách strávených v juniorských soutěžích nakoukl v roce 2005 do AHL v dresu Hartfordu Wolf Pack. V následujících ročnících se propadl do výkonnostně nižší ECHL, aby se od sezony 2007/2008 znovu začlenil do pelotonu s názvem American Hockey League. Sezona 2008/2009 mu v klubu Albany River Rats vyšla dokonale, což mu vyneslo pozvánku do prvního týmu Caroliny Hurricanes. Za tento klub NHL odehrál dohromady 33 zápasů, ve kterých si do statistik zapsal 1 branku a 12 asistencí. 16. února 2012, to už práva na Rodneyho vlastnili Anaheimští Kačeři, se kanadský bek ocitl v hlavním městě provincie Alberta. Oilers tehdy opačným směrem poslali centra Ryana O´Marru. Edmonton sháněl především posilu pro svůj farmářský tým v Oklahoma City, který v té době mocně bojoval o postup do play off. Rodney za Barons odehrál 26 utkání s bilancí 1+9 a na jedno utkání nakoukl v téže sezoně v dresu Naftařů i do NHL.

Je otázkou, jak si oba kanadští hokejisté v tuzemské nejvyšší soutěži povedou. Každý bude nastupovat za tým s úplně odlišnými ambicemi a i to může v rozvoji jejich „české kariéry“ hrát podstatnou roli. Rodney těžko v tápající Energii udělá „díru do světa“, naproti tomu Hamilton může svůj ofenzivní potenciál naplno ukázat jak v bojích o nejvyšší extraligové příčky, tak na mezinárodní scéně v rámci Champions Hockey League.