Proč by měl Edmonton získat Zdena Cháru – pro a proti

chara_zdeno_1280-640x360V kontextu s nepříliš povedenými vstupy do nového ročníku v podání týmů Edmontonu Oilers a Bostonu Bruins se začíná spekulovat o možné výměně obránce Zdena Cháry do mrazivé Alberty. Může to znít jako fantazie, která je na míle vzdálena od reality všedních dnů. Na druhou stranu – proč se nezamyslet nad tím, co by Oilers tento trejd mohl přinést.

V první řadě se pojďme podívat na případná pozitiva. Chára je obránce téměř dokonalého střihu. Je vysoký, doslova obří a může porazit kohokoliv, komu se postaví do cesty. Střílí puky rychlostí více než 100 mil za hodinu. Bylo by patrně skvělé mít ho v týmu, obzvlášť když edmontonská obrana neustále připomíná špatně vyladěný orchestr z loňské sezony.

Nevýhodou však může být Chárův věk. Slovenskému obránci je 38 let a jeho výkonnost a zejména rychlost má pozvolna klesající tendenci. Není to ten samý hvězdný obránce, kterým býval před několika lety. Na vině však může být i vyčpělost svazku Chára – Boston. Třeba potřebuje právě jen novou motivaci a chytit takzvaně druhý dech. Dalším břemenem je Chárova smlouva, která bude platit ještě dva roky a která má cap hit ve výši 7 000 000 dolarů. Z pohledu Oilers by bylo nutné zbavit se hráčů, jako jsou Nikitin a Purcell, aby si v Edmontonu mohli tohoto obránce dovolit. Těžko by však dva jmenovaní hokejisté mohli v případné výměně posloužit pro Boston jako adekvátní protihodnota. Bruins by spíše požadovali nadějné prospekty nebo jednoho z tahounů současné sestavy.

Chára má ve smlouvě pochopitelně také no trade klauzuli, kterou by musel dobrovolně zrušit a není těžké si představit, že Edmonton nebude patrně figurovat na čelních příčkách jeho požadovaných destinací. Vzhledem k jeho věku bude chtít zámořskou kariéru končit v týmu, který bude mít reálnou možnost získat Stanely Cup, což při vší úctě současní Oilers zkrátka nejsou. Na druhou stranu, proč by nemohla zafungovat aura Petera Chiarelliho, Chárova někdejšího nadřízeného z Bruins. Kdo ví? Je tedy možné, že získáme Cháru? Rozhodně. Je to pravděpodobné? Ne tak docela. Každopádně by jeho příchod do Edmontonu mohl přinést zajímavé ovoce. Stačí si vzpomenout, co s týmem dokázala v sezoně 2005/2006 udělat přítomnost obránce Chrise Prongera a kam až tehdejší výběr dokráčel…