Edmonton Eskimos a další předchůdci Oilers z hokejového pravěku

normalEdmonton Oilers patří mezi nejslavnější hokejové kluby planety. Jeho zlatá éra se datuje především do 80. let minulého století, v NHL se Naftaři poprvé objevili v roce 1979. Oilers se nemohou zdaleka pyšnit tak bohatou historií jako například Montreal Canadiens nebo Toronto Maple Leafs. V našem článku se ovšem přesvědčíte, že i historie edmontonského hokeje sahá poměrně hluboko do minulosti.

Pokud bychom chtěli naše vyprávění vzít od úplného začátku, musíme nejprve zmínit klub Edmonton Thistles. Nejstarší zmínka o Thistles pochází z roku 1894. Oficiálně však byli Thistles založeni až v roce 1896. Na každý pád jim patří primát v tom, že byli prvním edmontonským hokejovým  týmem, který hrával pravidelné zápasy. Mužstvo bylo tvořeno převážně Brity, většinou skotského původu. Klub hrál své zápasy na nově vybudovaném krytém kluzišti na 102 Avenue a 102 Street s kapacitou 2.000 diváků, o jehož výstavbu se zasloužil místní podnikatel Richard Secord. „Stadion“ se stal ústřední součástí společenského života tehdy malého Edmontonu i širokého okolí. Nejstarší edmontonský klub si v hokejovém „pravěku“ zahrál dokonce dvakrát o slavný Stanley Cup. Zisk hokejového grálu mu byl ale zapovězen. Nejprve v roce 1908 nestačil Edmonton na Montreal Wanderers a v roce 1910 byli nad jeho síly Ottawa Senators. V roce 1910 historie Thistles končí a na scénu nastupují Edmonton Eskimos.

Eskimos v Edmontonu působili v letech 1911 až 1927. Nejprve mužstvo nastupovalo v soutěži zvané Edmonton City League, kde odehrálo čtyři sezony a třikrát se mohlo radovat z vítězství. V následném soupeření o amatérskou obdobu Stanley Cupu – tzv. Allan Cup už tak úspěšní nebyli. V roce 1920 získali Eskimos ligový titul v soutěži zvané Alberta Amateur Hockey Association a v neoficiálním finále Allan Cupu porazili Moose Jaw Maple Leafs. Od roku 1921 už byli Eskymáci poměrně úspěšnými účastníky tehdejší Western Canada Hockey League. V roce 1923 celou soutěž dokázali vyhrát, když ve finále zdolali tým Regina Capitals.  Poté si zahráli o pohár Lorda Stanleyho, ale tehdy suverénní Senátoři z Ottawy vybojovali cennou hokejovou relikvii pro sebe. V letech 1922 a 1926 skončili Eskimos ve WCHL na druhé příčce. Mezi hráče klubu patřili například Eddie Shore, Duke Keats nebo Bullet Joe Simpson. Tihle všichni jsou dnes členy Hokejové síně slávy.

Po zániku WCHL v roce 1926 odehráli Eskimos jednu sezonu v Prairie Hockey League.  Naposledy se jméno Edmonton Eskimos objevilo ve spojení s hokejovým týmem v sezoně 1938/1939, kdy se klub objevil v lize Alberta Senior Hockey League. Jednalo se však o labutí píseň předchůdce dnešních Oilers.

V současné době působí Eskimos v Edmontonu už jen coby reprezentant města v profesionální lize amerického fotbalu. Domovským stánkem Eskymáků  je Commonwealth Stadium, na kterém si v roce 2003 zahráli Edmonton Oilers utkání pod širým nebem proti Montrealu Canadiens.