Oilers nestačili na svého tradičně neoblíbeného soupeře Pittsburgh Penguins a doma prohráli 1:2

2gifs2.4.15Bez zraněných Justina Schultze a zejména nejlepšího nováčka měsíce října a druhého nejproduktivnějšího hráče týmu Connora McDavida přivítali Edmonton Oilers na svém domácím ledě jednoho ze svých nejméně oblíbených soupeřů, Tučňáky z Pittsburghu. Vždyť naposledy brali proti tomuto týmu všechny body 10. ledna 2006, poslední domácí výhra je dokonce ještě o tři roky starší. Oba trenéři v zápase nasadili své brankářské dvojky, Edmonton Anderse Nilssona, hosté Jeffa Zatkoffa. Ke svému 600. zápasu v základní části NHL nastoupila hostující superstar Jevgenij Malkin. Trenér domácích mohl poprvé využít nejproduktivnějšího hráče Oilers minulé sezony Jordana Eberleho, který se na led vrátil po zranění a operaci ramena. Eberle vytvořil první útočnou vozbu společně s centrem Leonem Draisaitlem a svým nerozlučným parťákem Taylorem Hallem.

Tempu utkání velmi pomohla dvě brzká vyloučení na obou stranách, oba týmy si připsali po čtyřech střelách, z nichž nejnebezpečnější byla ta od Davida Perrona, který byl v první třetině velmi aktivní a chtěl se předvést proti svým bývalým spoluhráčům a fanouškům. Bohužel Olejáři v první třetině vůbec nenavázali na svůj úchvatný výkon proti Flyers. Hráli nepřesně a vůbec se nedokázali přiblížit k brance hostí, natož ji nějak nebezpečně ohrozit. Vždyť po svých čtyřech střelách z úvodu dokázali ve zbytku první části přidat pouhou jednu jedinou. Pittsburgh hrál ze zabezpečené defenzivy, byl o něco nápaditější v kombinaci, ale těžil spíše z chyb domácích, než z toho, že by dokázal na hřišti nějak výrazně dominovat. Nudnou třetina tak ožila pouze přesilovka hostí, když se nechal vyloučit Hendricks. V ní nejprve předvedl velmi hloupou chybu domácí bek Eric Gryba, který nedokázal v jasné pozici vyhodit puk z obraného pásma. Následnou rychlou kombinaci hostí zakončil střelou z úhlu kapitán Pens Sidney Crosby již Nilsson neudržel a volný touš doklepl do opuštěné klece jeho krajan Patrick Hornqvist. Domácí kouč Todd Mc Lellan si však vyžádal novinku letošní sezony, Challenge. Následná kontrola videa pak odhalila, že celá akce již od počátku byla založena v rozporu z pravidly, neboť došlo k postavení mimo hru na modré čáře.

Druhá třetina začala pro domácí tím nejlepším možným způsobem. Domácí obránce Oscar Klefbom převzal puk, zavezl jej díky rozhozené hostující defenzivě do útočné třetiny a střelou zápěstím metr od modré čáry a téměř od mantinelu trefil přímo do „šibenice“. Domácím pomohl k vedení nejistým zákrokem gólman Zatkoff, neboť výhled měl volný, střela letěla z poměrně velké vzdálenosti, avšak až příliš brzy šel do rozkleku a nechal volné místo nad svým pravým ramenem. Domácí se rázem chytili a svoji hru zlepšili o 100%. Velmi aktivní byl v těchto chvílích Taylor Hall, který vypálil 4x nebezpečně na branku hostí, Nugent-Hopkins se dostal do velké šance po hrubé chybě hostujícího obránce Määty, avšak jeho střelu zastavila levá tyč hostující branky. Pittsburgh, ačkoliv v tuto chvíli tahal dočasně za kratší konec provazu, hrál pořád aktivně dopředu a jeho hráčí byli stále velmi silní na puku a umě zakládali útočné kombinace. Domácí z tlaku pojistku nepřidali, a tak přišlo vyrovnání. Matt Cullen za brankou vyhrál osobní souboj o puk proti Andreji Sekerovi, zdvojení přišlo pozdě, následovala přesná přihrávka před branku, kde se ocitl zcela sám hostující 18ti letý talentovaný útočník s nizozemským pasem Daniel Sprong, který neomylně zavěsil. Dlužno poznamenat, že Sprong nebyl k utkání původně nominován a až na poslední chvíli zaskočil za staženého Pascala Dupuise. Obraz hry se následně nezměnil, domácí v těchto fázích hráli výborně a tlačili se za vedoucím gólem. V přečíslení tři proti dvěma se trochu šťastně dostal k samostatnému nájezdu na Zatkoffa Eric Gryba, ale selhal. Draisaitl mohl zakončovat do prázdné branky, ale v rozhodující chvíli zlomil hůl.

Třetí třetina byla hrána opět ve velkém nasazení, avšak oba týmy se soustředily spíše na urputnou defenzivu a dodržování obranné taktiky, než na nějaké bezhlavé útočení. Rozhodující chvíle tak přišly přesně v polovině závěrečné části hry. Nejpve se dostal do obrovské příležitosti David Perron, jemuž zabránilo ve skórování do prázdné branky zahákování od domácího gólmana. Logicky tak následovaly dvě trestné minuty pro domácí tým. Hostům stačilo 14 vteřin přesilovky k tomu, aby zápas otočili. Kotouč šel po vyhraném vhazování po ose Crosby – Letang – Kessel. Posledně jmenovaný pak střelou zápěstím nedal Nilssonovi šanci. Hosté se poté vezli několik minut na pozitivní vlně, vytvořili si několik nebezpečných situací a střel, avšak domácí gólman držel šance Olejářů stále velmi vysoko. Domácí nápor zahájil pět minut před koncem Nail Jakupov, který se prosmýkl do šance a jen těsně minul hostující branku. Poté vyhodil kotouč přes hrazení obránce Tučňáků Ian Cole a nabídl domácím dvě minuty ve hře pěti proti čtyřem. Edmonton zahrál přesilovku dobře, připravil si několik palebných pozic, avšak defenziva hostí na čele se spolehlivým Zatkoffem odolala, i proto, že gólman hostí puky bezpečně kryl ve své výstroji a nedovolaval tak domácím hráčům následné nebezpečné dorážky z předbrankového prostoru. Chvilku po konci přesilovky se nádherně uvolnil Leon Draisaitl, ale bekhendovou střelou trefil jen tyčku branky hostí. Vzápětí na to se po dalším tlaku do branky dostal k nahozenému puku od zadního hrazení opět agilní Nail Jakupov, avšak Zatkoff výborně zachránil na brankové čáře. V závěru zkusili ještě domácí 1:10 vteřin hry bez brankáře. K nebezpečné ráně se dostal Taylor Hall, ale Pittsburgh už si vítězství vzít nenechal.

Dnes jsme viděli vyrovnané utkání. Domácí bojovali, dvě třetiny hráli výborně. Pittsburgh byl trpělivý, jeho hráči silní ve hře s pukem, dodržoval jasně stanovenou defenzivní taktiku, ze které neslevoval, ani za pro sebe nepříznivého stavu. Domácí trefili dvakrát brankovou konstrukci a nevyužili žádnou svoji početní výhodu. V této nestandardní situaci byli hosté produktivnější, a proto berou všechny body. Zápasu by asi možná spíše slušela remíza, avšak Oilers zcela odevzdali a prospali první třetinu, kdy jejich výkon připomínal matná vystoupení z loňska, či z úvodu sezony letošní. Proti Chicagu snad opět naváží na povedené zápasy proti Montrealu či Philadelphii a hlavně, snad odehrají v tempu a nasazení celých 60 minut a ne jen minut 40.