Brankářský speciál: Hra o trůny

Cam-TalbotCam Talbot jako jasná jednička, náhradník někdo z dvojice Scrivens – Nilsson. V podstatě nebylo ani tak důležité, kdo z oněch dvou maskovaných mužů to bude, protože se kalkulovalo s tím, že letní posila Talbot odchytá drtivou většinu zápasů Oilers v základní části. Karty byly víceméně jasně rozdány.  Pro úplnost dodejme, že Talbotovým vyzyvatelem se nakonec stal Švéd Anders Nilsson, jenž doslova ovládl předsezónní kemp a Scrivense tím pádem odsoudil k nucené služební cestě do Bakersfieldu. Člověk míní a Pán Bůh mění, chtělo by se říci. Po patnácti „ostrých“ utkáních je totiž brankoviště Oilers znovu bez jasného vládce. Přestože oficiálně Talbot stále plní funkci klubové jedničky, nenápadně se mezi tyčemi schyluje k palácovému převratu. Nečekaná hra o trůny, v tomto případě spíš o modrý půlměsíc, se začíná pozvolna dávat do pohybu.  

Dobré mravy velely Toddu McLellanovi posadit v úvodu ligy vytáhlého seveřana na střídačku a prostor v brance dopřát bývalému náhradníkovi jiného Švéda – Henrika Lundqvista. Důvodem byl především fakt, že Talbot přišel během červnového draftu do Edmontonu s velkou pompou a čekalo se od něj, že spolehlivě a a hlavně rychle odstraní neduhy, které Naftaře v brance trápí již několik sezon. Co na tom, že přípravný kemp nebyl z jeho strany tak úplně košer. Nilsson se mezi tři tyče poprvé postavil až ve třetím zápase, který Oilers absolvovali na ledě Dallasu. Přestože jej s velkou chutí hrající Hvězdy zasypaly 51 střeleckými pokusy, Nilsson inkasoval jen třikrát (bohužel dva góly šly na jeho vrub) a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. První vítězství si připsal ve svém druhém startu v naftařském dresu na ledě Vancouveru. 34 zásahy pomohl svému týmu k výhře 2:1 v prodloužení a tentokrát se stal dokonce hlavní hvězdou utkání. V prvním vystoupení na ledě Rexall Place, kdy měl Nilsson poprvé možnost předvést se před vlastními fanoušky, mu naopak štěstí vůbec nepřálo. Hráči Capitals mu za půl zápasu nasypali do branky půltucet gólů a nešťastný gólman přepustil své místo Talbotovi. Další šance se dočkal až po čtyřech zápasech strávených ve funkci vrátného edmontonské střídačky. Kanadskému gólmanovi se totiž hrubě nevydařilo domácí derby s Calgary, v němž dvěma chybami doslova daroval Flames vítězství. Obzvláště laciná branka z rohu kluziště 8 vteřin před koncem byla na pováženou. Nilsson díky selhání svého kolegy zasáhl do následujících dvou utkání, v kterých si vedl poměrně slušně a celkem inkasoval pouhé 4 branky.

Zatím poslední zápas, který se uskutečnil v noci na dnešek na ledě Chicaga, odchytal znovu Talbot a opět se nepředstavil v úplně ideálním světle. Jinými slovy jeho forma má evidentně spíše klesající tendenci a to je po zranění Connora McDavida další alarmující zpráva pro soubor Todda McLellana.  Talbot je bezpochyby kvalitní brankář, ale zatím se podle všeho nedokázal vypořádat se svěřenou pozicí brankářské jedničky. Po kvalitních výkonech z úvodu ligy se jakoby slehla zem. Kanadský brankář chybuje v nejméně vhodných chvílích a s přibývajícím počtem odehraných utkání mizí v jeho podání tolik důležité rozdílové zákroky, kdy brankář chytí „něco navíc“ a dá tak svému mužstvu naději  pomýšlet na vítězství. Naopak některé jeho kousky až nápadně připomínají tristní představení edmontonských brankářů v loňské sezoně. Buďme však spravedliví – v ideálním rozpoložení se opět nenachází ani obrana Naftařů a několika minel se nevyvaroval ani jeho konkurent NIlsson. U něj je však rozdíl v tom, že každým odehraným zápasem působí v brance jistěji a díky své robustní postavě a dobré poziční hře nepropouští tolik střel ze střední vzdálenosti jako Talbot. Oilers se znovu začínají v tabulce propadat na důvěrně známá místa v suterénu a pokud nechtějí v klubu opakovat poslední špatné sezony, mělo by se rychle konat. Jak Nilsson, tak Talbot mají smlouvu jen na tuto sezonu a hrají tedy i o své další živobytí buď v Edmontonu, nebo někde jinde. Vše nasvědčuje tomu, že Talbot v tomto souboji začíná ztrácet a na výsluní se pomalu dere NIlsson. Pikantní na tomto soupeření je i skutečnost, že Talbot přišel k Oilers z Rangers a Nilssonovým posledním zaměstnavatelem v NHL byli jejich arcirivalové z Long Islandu. Historie se sice neopakuje, ale už jednou jeden švédský brankář z Islanders do Edmontonu přišel a byla z toho nakonec docela dlouhá a úspěšná spolupráce. A komu v tomto souboji straníte vy? Podělte se s námi na našem facebooku.