Preview: Oilers – Red Wings

maxresdefaultV letošní sezoně se oba týmy střetnou podruhé a s největší pravděpodobností to bude naposledy. Počet vzájemných utkání totiž v posledních sezonách značně zredukovalo přeřazení Detroitu do Východní konference. 21. října se v Edmontonu radovali z vítězství 3:1 hráči Oilers. Výhru tehdy režírovali Nail Yakupov (0+2) společně s Connorem McDavidem, který vsítil nádhernou vítěznou branku.

Bohužel pro Naftaře se ani jeden z těchto útočníků dnes v noci na ledě Detroitu neobjeví. Oba hráči jsou momentálně ve stavu zraněných. O zranění McDavida již bylo napsáno mnoho řádků a největší optimisté spekulují o jeho návratu na led zhruba v polovině ledna. Aktuální informace o zdravotním stavu Naila Yakupova, který se zranil v posledním zápase s Carolinou, hovoří o podvrtnutém kotníku a 2- 4 týdny trvající herní pauze. Ke kádru se tak ve čtvrtek připojil Jujhar Khaira, kterého Oilers povolali z farmy v Bakersfieldu. Edmonton nastoupí ke třetímu zápasu z pětizápasového tripu po hřištích soupeřů z Východní konference. Předchozí dvě utkání Naftaři prohráli a potvrdili tak, že na venkovních kluzištích se jim letos vůbec nedaří. Z dosavadních 12 zápasů odehraných na cizích hřištích vyhráli pouhé 3. Hráči Red Wings jsou naopak mnohem úspěšnější, když nastupují mimo Detroit, doma totiž z 12 utkání zaznamenali už 5 porážek.

Podle vyjádření hlavního trenéra Oilers Todda McLellana by měl dnes branku hájit Cam Talbot, který se mezi třemi tyčemi naposledy objevil 14. října v Los Angeles. Od té doby vládl modrému půlměsíci edmontonského brankoviště Švéd Nilsson. Následovat by měly i další změny v sestavě. Na posledním tréninku se Jordan Eberle přestěhoval na křídlo první formace k Tayloru Hallovi a Leonu Draisaitlovi. Teddy Purcell, Ryan Nugent – Hopkins a Lauri Korpikoski vytvořili druhý útok. Třetí útočná vozba měla složení: Benoit Pouliot – Mark Letestu – Matt Hendricks a čtvrtá: Iiro Pakarinen – Anton Lander – Luke Gazdic. Lze tedy předpokládat, že takto poskládané útoky by se měly objevit i v zápase.

Detroit v posledním utkání podlehl Bostonu Bruins 2:3 v prodloužení i přesto, že ještě v závěru třetí třetiny vedl 2:1. Svou 300. branku v NHL zaznamenal v tomto utkání Pavel Datsyuk. Red Wings nastoupí proti Edmontonu ke svému druhému domácímu utkání z celkových pěti v řadě. V brance Detroitu se poměrně pravidelně střídají Jimmy Howard s Petrem Mrázkem, druhý jmenovaný ale zasáhl do tří z posledních čtyř utkání. Dnes však bude hájit klec Rudých Křídel Howard. Také Detroit nemá v současné době úplně vyprázdněnou marodku. Do dnešního zápasu v červených dresech zcela určitě nezasáhnou Johan Franzen a Kyle Quincey.

Zajímavost:

Edmonton se sice momentálně krčí na samém dně celé NHL, ale většinu svých zápasů prohrává velmi těsným rozdílem a zpravidla nebývá v těchto zápasech horším mužstvem. Tuto skutečnost dokládá mimo jiné i počet průměrně vyslaných střel na branky soupeřů (28,9) a statistika počtu střel, které v průměru létají na edmontonské brankáře (29,0). Například dnešní soupeř Naftařů Detroit vyšle na soupeřovu branku průměrně 26,7 střely za zápas a čelí v průměru 30,7 střelám protivníků.

Zápas začíná v noci z pátku na soboru v 1:30 SEČ. Go Oilers Go!