Detroit vrátil Edmontonu Oilers na svém ledě říjnovou porážku z Kanady, hosté však berou alespoň bod

498966116_slideAni na ledě Detroitu stále ještě do hry nezasáhl elitní obránce Naftařů Justin Schultz, avšak jeden velký návrat se v zadních řadách konal. Hosté hráli od začátku zápasu nezvykle na sedm beků. Na ledě se totiž objevil někdejší kapitán týmu Andrew Ference. Bohužel jeho návrat do sestavy dopadl trochu smutně, za 4:24 odehrané minuty zapsal do statistik pouze dva minusové body v +/-. Oba týmy nasadili do svých brankovišť muže, kteří asi měli plnit roli jedniček, ale oba se ocitli v těchto fázích sezony spíše v roli náhradníků. V brance hostí se tedy ve vyprodané Joe Louis Areně představil Cam Talbot, Rudá Křídla nasadila Jimmyho Howarda. Na listinu zraněných byli Oilers nuceni po minulém zápasy zapsat Naila Jakupova.

Ačkoli se mohlo zdát, že do první formace se k Tayloru Hallovi a centru Leonu Draisaitlovi vrátí pro tento zápas Jordan Eberle, opak byl nakonec pravdou. Eberle zůstal ve druhé vozbě, na křídle elitní lajny stanul stejně jako v Carolině Teddy Purcell. Celkově však Todd McLellan neměl k dispozici, jak bývá obvyklé, 4 kompletní útoky, nýbrž na led posílal pouze 11 útočníků.

V počátku zápasu byli o něco málo aktivnější domácí, avšak do větších šancí se ani jeden tým nedostával. Jedinou skutečně gólovou příležitost si v první třetině, díky chybě domácích v obranné třetině, vytvořili hosté, Nugent-Hopkins ji však bohužel nevyužil. Na střely ovládl Detroit první část hry 9:4, k tomu ještě poznámku, že Cam Talbot formu zatím skutečně hledá, neboť předvedl několik opravdu velmi nejistých zásahů. Co však velmi zarazí, byla statistika hitů. Zde domácí hosty převýšili rozdílem několika tříd, a sice 11:2!

Po první nezáživné třetině začala ta druhá ve stejných intencích. Detroit byl na puku, ale šance si nevytvátvářel, Oilers se herně trápili. Po 5 minutách hry domácí svoji územní převahu přetavili ve vedoucí gól Nyquista, jemuž předcházel lacině ztracený kotouč v útočné třetině a rychlý přechod hry od domácích, do slova a do písmene, až do branky Naftařů. Couch McLellan využil práva a vzal si challange, avšak rozhodčí gól nakonec posoudili v souladu s pravidly. Bylo jasné, že pokud si budou hosté chtít sáhnout na body, budou muset velmi přidat. Hra se jim nedařila, ve střeleckých pokusech zaostávali v polovině zápasu o deset, kdy za 30 minut hry vyslali na Howarda pouhých sedm ran. A ani brankář Talbot jistotou zrovna neoplýval. Ve 32. minutě tak Red Wings vcelku logicky odskočili o dvě branky. Nyquist s Tatarem si vyměnili oproti prvnímu gólu role a bylo to 2:0 pro domácí. Jako blesk z čistého nebe tak zapůsobylo snížení hostů o dvě minuty později. Pakarinen sice „trochu žongloval“ s vlastní holí, avšak následné zakončení pod horní tyč po krásné příhře od Landera bylo excelentní. A než se všichni nadáli, bylo za další 3 minuty vyrovnáno. Výborně sehranou přesilovku zakončil po přihrávce Letestu ranou z kruhů, kde zůstal v naprosto ideální střelecké pozici zcela osamocen,  Andrej Sekera. Ovšem Edmontonu nebylo přáno, užít si roli týmu, který by měl být psychicky nahoře, déle než dvě minuty hry. Chytrou přihrávku kapitána Rudých Křídel Henrika Zetterberga využil backhandovým blafákem Dylan Larkin. Po 40 minutách tak byl stav Detroit – Edmonton 3:2.

Třetí třetinu od počátku herně ovládali Olejáři. Konečně začal být na ledě více vidět ofenzivní lídr Naftařů Taylor Hall a hned se to na obrazu hry projevilo. Oilers zlepšili kombinaci, začali více střílet, tlačili se do brány. Jejich snažení bylo ve 49. minutě hry odměněno vyrovnávacím gólem. Svůj důraz a aktivní forčeking, jaký to rozdíl oproti prvním 30ti minutám zápasu, prokázal  finský útočník Iiro Pakarinen a z otočky mířil přesně, v tomto zápase již podruhé, v sezoně celkově teprve potřetí. A na střídačce Oilers mohlo být ještě veseleji, avšak Howard v 50 minutě hry vyloženou šanci hostí z dorážky kryl. Aktivita však stále byla na hokejkách hráčů Edmontonu, kteří se mocně snažili o dosažení vítězného gólu. Další výbornou šanci měl Taylor Hall, z dorážky neuspěl ani Sekera. Nakonec však více herního štěstí musejí přece jen vzývat hosté. Nejprve přežili výpad domácích dva jednoho bez úhony, díky Talbotově výbornému zákroku, a rovné dvě minuty před koncem normální hrací doby Tomáš Tatar tečoval kotouč mimo dosah Talbota, toho a celý tým Naftařů zachránila od pohromy tyč.

V prodloužení se odehrála na ledě úplně stejná písnička, jako v předchozím prohraném prodlužovaném souboji Edmontonu proti Chickagu. V úvodu po vyhraném buly veliká šance Nugenta-Hopkinse, a v zápětí na druhé straně přechod do otevřené obrany a rozhodnutí z hole Nicklase Kronwalla. I způsob zakončení byl hodně podobný. Štastnější byli tedy nakonec domácí a berou bod na víc za výhru 4:3p.

Edmonton Oilers dnes na nedostatek štěstí žehrat nemohou. Naftaři vysloveně „odevzdali“ 40 minut hry, byť výsledkově se drželi v kontaktu. V těchto fázích chyběl důraz, střelba, kombinace, nedařilo se držet puk pod kontrolou. Navíc na ledě nebyly vůbec vidět obvyklé opory, zejména, letos dosti nezvykle, Taylor Hall. Třetí část byla nakonec v podání hostů úplně o něčem jiném, a ta jim nakonec zachránila alespoň bod. Oba brankáři si odnášejí z utkání identickou procentuelní úspěšnost zákroků. A jelikož Detroit, na své poměry dosti nezvykle, svého soupeře přestřílel 32:24, musíme výsledek utkání považovat za spravedlivý. Naopak dnes Olejáři rozhodně bod získali. Bohužel už druhý zápas po sobě začíná budit hra Edmontonu pochybnosti, doufejme tedy, že se jedná o chvilkovou indispozici a již dnes v Pittsburghu bude vše jinak, herně i výsledkově.