Nilsson udržel na uzdě i střelce Stars a pomohl Oilers k druhému vítězství v řadě

DEV_9452_slideNa led Rexall Place zavítal tým, který ze 14 venkovních utkání zvítězil v 11 případech. Více nebylo patrně nutné letošní formu Dallasu Stars demonstrovat. Hvězdy před tímto utkáním dokonce vévodily celé lize, co se počtu získaných bodů týče. Na svém kontě jich měly o plných 21 více než domácí Naftaři.

Hned v první minutě zápasu se hosté ocitli ve velké šanci. Seguin si krásně obešel obránce Fayneho, díky čemuž se zjevil zcela sám před Andersem Nilssonem. Švédský brankář jeho pokus ukryl do své lapačky a jakoby tímto zákrokem předurčil vývoj celého zápasu. O dvě minuty později musel složitou situaci řešit pro změnu Antti Niemi v brance Dallasu. Korpikoski nahodil puk za branku a kotouč se odrazil přímo do míst, kde byl připraven Mark Letestu. Ten na nic nečekal a vystřelil do připraveného finského brankáře. Po chvilce se znovu musel činit Nilsson v domácí brance. Jamie Benn ujížděl zcela sám, ale střelou na vyrážečku na Nilssona nevyzrál. V polovině 5. minuty pálil od modré čáry Sekera, Niemi ztlumil puk ve své výstroji. V 7. minutě se v další gólové šanci ocitl Seguin. Jamie Benn mu ideálně přihrál mezi kruhy, ale kanadský útočník přestřelil branku. V čase 6:50 byli diváci v Rexall Place svědky prvního vyloučení. Na trestnou lavici putoval domácí obránce Darnell Nurse, který byl vyloučen za hákování. Hráči Dallasu se ihned po vhazování usadili v útočném pásmu. Z pravé strany střílel Jamie Benn, jeho střelecký pokus ještě tečoval Patrick Sharp, ale Nilsson byl opět na svém místě. O chvíli později si švédský brankář poradil i s dělovkou Seguina. V polovině 9. minuty se z bezprostřední blízkosti nedokázal před Nilssonem prosadit ani Eakin. V čase 9:42 rozhodčí vylučovali znovu, tentokrát na straně hostujícího celku. Za hákování vyfasoval dvouminutový trest Travis Moen. Edmontonu se během následné přesilové hry vůbec nedařilo dostat se do útočného pásma, natož v něm strávit nějaký smysluplný čas. Stars tak přežili své první oslabení bez větších obtíží. Na začátku 13. minuty se pokusil překvapit Nilssona z úhlu Janmark. Bez úspěchu. Dallas si ale v pěti hráčích v poli nezahrál příliš dlouho. V čase 12:19 zahrál nebezpečně vysokou holí Mattias Janmark. Druhá početní výhoda už byla ze strany Oilers o poznání povedenější. Po přihrávce Sekery pálil tvrdě od modré Letestu a jeho střelu zastavila až tyčka Niemiho branky. Další pokus vyslal směrem k Niemimu Eberle, ale znovu z toho nebylo nic. Domácí se však přece jen banky dočkali. Stalo se tak v čase 14:49 již za vyrovnaného počtu hráčů na ledě. Taylor Hall se individuálně prosadil přes Nemetha a nekompromisně poslal puk do Niemiho svatyně. Bez asistence. Inkasovaná branka vybičovala hostující tým k ještě aktivnější hře. Od modré čáry střílel na Nilssona Klingberg, ale jeho střela si nakonec cestu k brance neproklestila. Následně neuspěl po přihrávce Hemského zcela sám před domácím brankářem Spezza. Oilers tak do konce úvodní třetiny svůj jednogólový náskok s vydatnou porcí štěstí ubránili. Střely na branku v první třetině – 14:8 pro hostující Stars.

22 sekund po úvodním buly druhé třetiny střílel na Niemiho Sekera. Finský brankář měl s jeho pokusem díky clonícímu Hendricksovi plné betony práce. Po chvilce se na druhé straně kluziště zapotil Nilsson, ale stále zůstával nepokořen. V polovině 23. minuty se do zakončení dostal Sceviour. Jeho střela se naštěstí pro domácí jen otřela o vzdálenější tyč Nilssonovy branky.  Nemeth poté zkoušel najít před bránou stojícího Janmarka. Vyslal od modré čáry střílenou nahrávku, kterou švédský útočník tečoval.  Puk však letěl mimo bránu Oilers. Ve 29. minutě si domácí obránce Sekera postupně nabruslil s kotoučem až před Niemiho. Zkusil zakončit bekhendem, ale Niemi jeho pokus vyrazil mimo svou branku. Téměř vzápětí se na druhé straně hřiště dostal do velké šance Jason Spezza. Nilsson si ale prostor mezi svými betony zkušeně pohlídal. Z repertoáru domácích šancí se neujal ani pokus Oscara Klefboma, který těsně před Niemim tečoval Gazdic. V čase 31:13 byl vyloučen hráč Dallasu Patrick Nemeth, který nedovoleně přidržel Leona Draisaitla. V první polovině početní výhody se po zblokované střele Andreje Sekery ocitl v ideální pozici Jordan Eberle, branku Dallasu však trestuhodně minul. Následná Schultzova střela od modré už neprošla houštinou těl před finským brankářem ve službách Stars. Podobný osud potkal také Hallovu střelu z levé strany kluziště. Ani tato početní výhoda tedy nepřinesla domácím hráčům gólové ovoce a jen potvrdila současnou nemohoucnost Naftařů v přesilových hrách. V čase 36:12 dostali možnost zahrát si přesilovku pro změnu hosté. Matt Hendricks zbytečně fauloval v útočném pásmu a poslal své spoluhráče do čtyř. Edmonton sehrál celé oslabení velmi soustředěně a zejména díky obětavé hře bránících hráčů nedokázali Stars tuto početní výhodu přetavit ve vyrovnávací branku. Ta přišla bohužel pro domácí chvíli po návratu vyloučeného Hendrickse na led. V čase 38:23 se po vyhraném vhazování dostal ke střele Oleksiak, Nilsson jeho pokus vyrazil před sebe. Následně nadvakrát dorážel nikým nepokrytý Mattias Janmark. Asistence: Jamie Oleksiak a Vernon Fiddler. Těsně před koncem třetiny měli ještě obrovskou šanci domácí. Naftaři se dostali do přečíslení dva na jednoho, jenže Eberlemu v rozhodující chvíli sjel kotouč z čepele hokejky. Kanadský útočník tak jen dokreslil své střelecké soužení z posledních zápasů. Střely na branku ve druhé třetině – 13:10 pro hosty.

Ve 2. minutě třetí třetiny se dostal do velké šance Jamie Benn, ale Anders Nilsson byl znovu na svém místě. O minutu později objel domácí branku Aleš Hemský a nahrál před Nilssona, Spezza však jeho povedený pas nedokázal zpracovat.  Za okamžik se do role zakončovatele pasoval sám Hemský, nebyl však o nic úspěšnější než jeho spoluhráči.  Na hráčích Dallasu byla od úvodních vteřin třetího dějství vidět snaha co nejdříve utkání rozhodnout. Hosté Naftaře nepouštěli téměř k ničemu a puk jim v těchto fázích hry prakticky nepůjčovali. V polovině 46. minuty našel znovu Hemský parádním pasem Janmarka, ten však v souboji muž proti muži opět nevyzrál na skvěle chytajícího Nilssona. O chvíli později domácí brankář vyrážel nebezpečnou pumelici Fiddlera. V 9. minutě třetí části zápasu byl poměr střel 8:0 ve prospěch hostů! Oilers se stále nemohli dostat do správné provozní teploty a prakticky jediným soupeřem byl v těchto okamžicích hráčům Dallasu brankář Nilsson. V čase 48:56 byl navíc vyloučen Darnell Nurse, který zcela zbytečně dohrával Spezzu, jenž už dávno neměl kotouč ve své moci.  Edmonton znovu odehrál oslabení poměrně slušně a podpořen dobrou koncentrací svého brankáře přestál vše bez gólové úhony. Ve velké šanci se ocitl pouze aktivně hrající Hemský. Nilsson se však pravděpodobně rozhodl, že další kotouč už dnes ze své sítě lovit nehodlá.  Oilers se ovšem nepoučili a v rozhodující fázi utkání se opět zbytečně oslabili o jednoho muže v poli. Mark Fayne byl v čase 51:48 vyloučen za hákování. V obrovské šanci se v první minutě přesilové hry ocitl Jamie Benn, kterého perfektní přihrávkou našel Seguin. Benn však nedokázal trefit odkrytou branku Edmontonu. Dallas nenechal domácí borce prakticky vydechnout, na NIlssona se valila jedna nebezpečná šance za druhou, ale švédský obr s klidem sobě vlastním odolával. Poslední minuty třetí třetiny už především díky domácímu brankáři žádný gól nepřinesly a tak se utkání za stavu 1:1 posunulo do prodloužení. Střely na branku ve třetí třetině 15:4 pro Dallas.

V úvodu nastaveného času nejprve ukryl Nilsson ve své lapačce pokus Seguina. Domácí se poté protlačili do útočného pásma, kde nejdříve několikrát nebezpečně zahrozil Leon Draisaitl. Po dalším získání kotouče přihrál německý útočník na Jordana Eberleho, jenž nechytatelnou střelou do horního růžku branky zajistil Naftařům bonusový bod. Asistence: Leon Draisaitl.   

S trochou nadsázky by se dalo dnešní utkání definovat jako „one man show“ v podání Anderse Nilssona. Švédský brankář čelil celkem 43 střelám soupeře a byl poprávu vyhlášen první hvězdou zápasu. Druhou hvězdou byl zvolen Mattias Janmark a třetí ocenění získal střelec vítězné branky Jordan Eberle.