«

»

Pro 07 2015

Oilers dokázali zvítězit poprvé v letošní sezoně potřetí v řadě, když porazili na vlastním ledě Buffalo Sabres 4:2

oilers-versus-sabresPo dvou cenných vítězstvích nad Bostonem a Dallasem byli všichni fanoušci Olejářů plni očekávání a napětí, zdali se podaří navléci na šňůru vítězných zápasů třetí korálek v řadě proti týmu z východní konference, Buffalo Sabres. Napětí z výkonu týmu a konečného výsledku zápasu bylo nasnadě. Již mnohokrát po kvalitních výkonech a třeba i dobrých výsledcích přišel zápas s relativně slabším soupeřem, který tým Edmontonu usadil zpět na pevnou zem. Vzpomeňme třeba nedávný bezkrevný výkon a porážku 1:4 na ledě Caroliny.

Navíc Sabres se v posledních zápasech relativně dařilo, takže na domácí nečekal dnes v noci rozhodně slabý a odevzdaný soupeř, ba naopak. Vzhledem k aktuální formě obou týmů bylo možné očekávat zajímavý a kvalitní hokej, fanoušky snad jen mohl mrzet jediný fakt, že se vzhledem k aktuální neúčasti domácího Connora McDavida nemohli těšit na souboj dvou nejvýše postavených hráčů letošního draftu, neboť hosté mají v týmu „letošní dvojku“ Jacka Eichela. Vzhledem k aktuální vynikající formě nebylo překvapením, že svatyni domácích hájil od první minuty opět Anders Nilsson.

Utkání začalo podle očekávání ve svižném tempu a bylo v prvních fázích hry zcela vyrovnané. Z první branky se nakonec radovali poměrně záhy hosté. Brian Gionta přistrčil velmi šikovně puk právě výše zmiňovanému Jacku Eichelovi, který otevřel krásnou backhandovou střelou po 7 minutách hry střelecký účet zápasu. Ráz utkání se ani po prvním vstřeleném gólu nezměnil, hra byla nadále vyrovnaná. V polovině zápasu se ukázalo v nejlepším možném světle domácí elitní duo Leon Draisaitl (vyhrané buly) s Taylorem Hallem (famózní udržení útočného pásma pod obrovským tlakem přímo na modré čáře). Díky jejich vynikající práci skóre srovnal tečí Hallova nahození Teddy Purcell. Vyrovnání domácí tým nabilo pozitivní energií a Naftaři rázem převzali herní otěže zápasu, byť Buffalo dokázalo podnikat rušové a nebezpečné kontry. Poslední fáze první třetiny vyšla domácím dokonale. V 17 minutě se zaskvěli z poza branky přihrávající Ryan Nugent-Hopkins a nekompromisně pod břevno skórující Jordan Eberle, navíc minutu před koncem třetiny využili Oilers přesilovou hru, u čehož byla opět domácí nejúdernější formace a osa Purcell – Draisaitl a na konci důrazný Taylor Hall, který v tomto případě prokázal svoji jedinečnost a nepostradatelnost pro ofenzivu domácích. Třetina se poté v klidu dohrála za vynikajícího stavu pro domácí, 3:1.

I druhá třetina zápasu nabídla rychlý a vyrovnaný zápas. Po třech minutách hry dostalo, po nevyužité dobré příležitosti Taylora Halla, výhodu přesilové hry též hostující Buffalo. Domácí však oslabení uhráli výborně, navíc nebezpečně v oslabení pálil Letestu. Následně se v dobrých pozicích ocitli Eberle a po něm Nugent-Hopkins. Poté hráli při vyloučení Brandona Davidsona svoji druhou přesilovku hosté, a to mnohem nebezpečněji, než tu první. Skóre se však neměnilo a Olejáři i v polovině zápasu drželi dvoubrankové vedení. Krátce poté, co se zápas přelil do své druhé poloviny, však odešel „na lavici hanby“ další domácí bek, Eric Gryba. A tentokrát, byť téměř celé dvě minuty hráli domácí čtveřice oslabení výtečně a mnohdy ve svém útočném pásmu, již hosté nedisciplinovanost domácího týmu potrestali. Ryan O’Reilly si zcela volný nabruslil na pas Zacha Bogosiana a rychlou kličkou opět do backhandu a protipohybu překonal domácího gólmana a ve 34 minutě snížil na rozdíl jediné branky. Herní dominance domácích byla rázem ty tam a nebezpečnější začali být Sabres. Skóre se však nakonec nečekaně změnilo na druhé straně kluziště. Svoji první branku v sezoně, již musel posvětit ještě rozhodčí u videa, zaznamenal Luke Gazdic, druhou asistenci si u jeho gólu připsal Anton Lander, což bylo zasloužené odměnění jeho vynikající práce pro svůj tým v oslabeních. Ještě zde oceňme tah do branky od Oscara Klefboma (první asistence). Tento úder byl pro psychiku hostí velmi tvrdou ranou a domácí Oilers tak mohli v klidu třetinu dohrát za stavu 4:2.

Třetí třetinu zahájili, jak se dalo ostatně očekávat, velmi aktivně Sabres. Nilsson byl však pozorný a bezchybný. V domácím dresu hýřil aktivitou opět zejména Anton Lander, který odehrál vynikající part. Ve 45 minutě byl za hrubost odeslán „za katr“ Taylor Hall, čímž se schylovalo ke klíčové pasáži hry. Hosté sehráli přesilovku výborně, měli několik nebezpečných závarů před Nilssonem, který však za přispění svých spoluhráčů celé dvě minuty vydržel a odolal tlaku hostí. Tento fakt přeci jen domácí hráče vybičoval a hra se opět začala vyrovnávat. Ve velmi nadějné pozici se ocitla hostující star Brian Gionta a po něm obránce Cody Franson, ale domácí odpověděli tvrdou ranou Korpikoskiho a šancí Teddyho Purcella. V 56 minutě byl poměr střel na branku 26:30 pro hostující Buffalo. Závěrečnou pasáž třetí třetiny zahájili domácí výborně a čas trávili převážně ve svém útočném pásmu, odkud nebezpečí jejich brance opravdu nehrozilo a navíc si připsali další, již však nevyužité, brankové příležitosti. I přes další zajímavou pozici, v níž se ocitl Gionta, a závěrečnou hru v šesti mužích v poli ze strany hostujícího týmu, již domácí dohráli zápas v klidu a připsali si veledůležité body za výhru 4:2.

Domácím dnes vyšlo přesně to, co jsme zde mnohdy zmiňovali, jako zásadní nedostatky jejich hry. Setkal se výborný výkon obrany v čele s gólmanem, vydařil se vstup do utkání nejen herně, ale hlavně výsledkově a v klíčový okamžik hry přišla využitá přesilová hra. Zde byl totiž možná zásadní klíč k dnešnímu vítězství Edmontonu Oilers. Když odečteme dvě vzájemná vyloučení, domácí hráli jednu a hosté čtyři přesilové hry, za využití 1:1, toto přesně bylo v minulých vyrovnaných zápasech Oilers obráceně. Vynikající byl opět Nilsson, který kryl 32 z 34 střel, při skvělé úspěšnosti zásahů 94,12%. Na mladých domácích becích bylo vidět, že se dvěma předchozími úspěšnými zápasy narostlo jejich sebevědomí, a přímo úměrně s tím vymizely hrubé individuální chyby v obraném pásmu či při rozehrávce, které již tolikrát Naftaře srazily dolů. V útoku hráli skvěle všichni, za zmínku stojí Hall – Draisaitl – Purcell. Vedle neustále se zlepšujícího Jordana Eberleho se začíná herně zvedat též Ryan Nugent-Hopkins. Ačkoliv se dnes mezi tři hvězdy zápasu nedostal (pořadí od jedničky – Nilsson, Hall, Purcell), je potřeba vyzvednout vynikající výkon Antona Landera, byl vidět v útoku, ale zejména v obraně, a sice především při vynikající práci v oslabeních.

Utkání se obešlo bez české účasti, ani jeden z týmů momentálně nemá na soupisce žádného českého hokejistu připraveného zasáhnout do dění na ledové ploše.