Preview: Rangers – Oilers

1297523081904_ORIGINALNadcházející utkání s Rangers bude mít slavnostní punc. Se soupeřem z New Yorku dorazí totiž také jejich současný prezident a generální manažer Glen Sather, který je bytostně spjat právě s Edmontonem Oilers.  V roce 1977 se stal trenérem mužstva z Alberty, které tehdy hrálo v soutěži s názvem WHA  a zůstal jím i při jejich vstupu do NHL v roce 1980. O rok později se stal i jejich generálním manažerem a s jeho jménem je spojena doba největší slávy kluby, kdy se Oilers podařilo vyhrát čtyřikrát Stanley Cup (198419851987 a 1988). Dnes večer jako vyjádření úcty vystoupá vlajka se Satherovým jménem pod strop haly Rexall Place mezi ostatní jména nezapomenutelné hokejové dynastie. Symbolicky se tak Sather stane poslední takto poctěnou osobností Oilers v kultovní aréně. Od příští sezony totiž budou hráči Edmontonu nastupovat ve zbrusu novém Rogers Place v centru města. Slovutný Wayne Gretzky Satherův význam pro Edmonton kdysi vystihl v jednom z rozhovorů dokonale: “Mužstvo vlastně postavil on,” řekl o svém bývalém šéfovi. “Byl to on, kdo vybojoval, že se Oilers dostali do NHL. Sakra, vždyť on se dotkl všeho, co se týkalo Oilers.”

Těžko říct, na čí straně bude dnes Satherovo hokejové srdíčko, u nás v redakci každopádně doufáme v prodloužení série čtyř vítězných utkání. Oilers zatím sadu pěti domácích zápasů v řadě přetavují ve stoprocentní bodový zisk a nebylo by vůbec od věci, kdyby vítězstvím skončilo i poslední utkání této domácí šňůry. Pět zápasů v řadě Oilers vyhráli naposledy mezi 26. březnem a 3. dubnem v roce 2013.  Edmonton poslední úspěchy katapultovaly mezi aspiranty na play off, což pouze dokazuje vyrovnanost celé soutěže. Oilers navíc nastupují v poměrně slabé Pacifické divizi, kde má v současnosti poslední postupující mužstvo, kterým je San Jose, pouhých 29 bodů. Rangers mají ve Východní konferenci úplně jiné starosti, když se přetahují o prvenství v Metropolitní divizi s Washingtonem. Jezdcům patří na Východě celková třetí příčka se ziskem 39 bodů. Jedná se především o vizitku vynikající defenzivní činnosti (ve 29 utkáních mužstvo obdrželo pouhých 60 branek), podpořené skvělým Henrikem Lundqvistem v brance. Jeho start je potvrzen i v dnešním utkání.

V loňské sezoně si ve dvou vzájemných zápasech připsalo po jednom vítězství každé z mužstev a paradoxně se vždy z výhry radovali hosté. Nejprve 9. listopadu 2014 zvítězili v Madison Square Garden Oilers v poměru 3:1, když si po gólu a asistenci připsali Ryan Nugent Hopkins a Benoit Pouliot. 14. prosince 2014 v Rexall Place čněl nad všechny výkon Lundqvista, který svůj klub dovedl k vítězství 2:0. Vítěznou branku tehdy vsítil obránce Dan Girardi.

Edmontonu se pomalu začínají na led vracet marodi. Trénink již absolvovali útočník Benoit Pouliot i obránce Andrew Ference. Ani jeden však ještě do dnešního zápasu nezasáhne. Mimo jsou nadále i dlouhodobě zranění McDavid, Yakupov a stále ještě i Rob Klinkhammer. Z farmy byl do prvního mužstva povolán jako náhrada za Marka Faynea ruský obránce Nikita Nikitin, jenž letos za Oilers nezasáhl ještě do žádného soutěžního utkání. V Bakersfieldu nasbíral ve 14 zápasech 9 kanadských bodů za 1 branku a 8 asistencí. V posledních utkáních se střelecky konečně probudil Jordan Eberle, který skóroval ve třech předchozích zápasech. Herně se po jeho boku zvedl i Ryan Nugent Hopkins a dá se říci, že konečně naplno fungují oba elitní útoky. Své místo v sestavě si pomalu nachází i výborně hrající nováček Jujhar Khaira. Když přidáme markantní zlepšení obranné hry mužstva a nadstandartní výkony brankáře Nilssona, máme hlavní jmenovatele úspěšné edmontonské série. Zda se švédský fantom objeví v brance i dnes zatím kouč McLellan nerozhodl. Možná vyšle do akce proti bývalým spoluhráčům vyhaslého Talbota, který by tak dostal šanci vylepšit si pošramocenou reputaci.

Utkání začíná ve 3:00 SEČ. Go Oilers Go!