«

»

Pro 20 2015

Mizérie pokračuje, i z Colorada odjíždějí Oilers s prázdnou

502024930_slideUž od prvních vteřin zápasu bylo jasné, že se oba týmy budou na ledě prezentovat především ofenzivním pojetím hry. Ještě v úvodní minutě, konkrétně v čase 0:54 bylo za příliš mnoho hráčů na ledě potrestáno vyloučením domácí mužstvo. Trest si jel odsedět Matt Duchene.  Přestože hosté nesehráli přesilovou hru před Varlamovem vyloženě špatně, byly to paradoxně domácí Laviny, kdo se radoval ze vstřelené branky. Do samostatného úniku se v oslabení dostal Blake Comeau a bez váhání propálil Anderse Nilssona v hostující brance. Asistence: Carl Soderberg a Erik Johnson.

Colorado vstřelilo první branku zápasu posedmé v řadě a celkově tomu v letošní sezoně bylo už po dvaadvacáté. Není třeba zdůrazňovat, že Avalanche jsou v této statistice nejlepším týmem celé ligy. Na začátku 5. minuty se pokusil z mezikruží překvapit Varlamova Teddy Purcell, ruský brankář byl na svém místě. Oba týmy toho v této fázi utkání příliš nevymýšlely, a pokud mělo jedno z mužstev kotouč na hokejce, okamžitě směřovala střela na protivníkovu branku. V končící 11. minutě se v dobré příležitosti ocitl Ryan Nugent – Hopkins, jeho střelu však v rozhodující fázi zablokovali bránící hráči Lavin. Zhruba o minutu později se přes dva obránce dokázal prosadit Leon Draisaitl, ale jeho bekhendový pokus skončil ve Varlamovově výstroji. V čase 15:41 byl vyloučen hostující útočník Benoit Pouliot, který nedovoleně zadržel kotouč v rukavici. Početní výhoda Avalanche vyšla perfektně. Nejdříve sice Edmonton vyhodil puk přes všechny čáry, poté se však Laviny usadily v útočném pásmu. Tyson Barrie nahodil kotouč na branku z dálky, puk v dráze jeho letu nikdo netečoval, ale Nilsson na něj díky zakrytému výhledu nestačil zareagovat. Asistence: Nathan MacKinnon a Gabriel Landeskog. V čase 17:08 byl za podražení vyloučen domácí útočník Jarome Iginla. Naftaři svou druhou početní výhodu utkání nesehráli příliš povedeným způsobem a před Varlamovem si nevytvořili prakticky žádnou větší příležitost, která by vedla k umazání nepříznivého dvoubrankového deficitu. Střely na branku v první třetině – 13:9 pro hosty z Edmontonu.

Hned v první minutě druhé třetiny vypálil zápěstím Nathan MacKinnon, načež dokonce stihl dorážet vlastní střelu. Bohužel pro domácí trefil jen připravený beton Anderse Nilssona. Na konci 22. minuty se dostali do přečíslení dva na jednoho Oilers. Jordan Eberle se nakonec rozhodl sám zakončit, ale Varlamov byl znovu připraven. V polovině 27. minuty se musel daleko z branky vydat Anders Nilsson, aby odehrál kotouč před dojíždějícím soupeřem, naštěstí pro něj byl u puku dříve než hostující útočníci a odehrál jej do bezpečí. Ve 28. minutě se dostal sám před Varlamova Nugent – Hopkins. Z celé situace byl ovšem tak překvapen, že kotouč v rozhodující chvíli minul. O chvíli později také minul v ideální pozici na opačné straně hřiště Nilssonovu branku Jarome Iginla. Zápětí prokázal důraz v brankovišti Matt Duchene a mnoho nechybělo, aby protlačil kotouč za záda hostujícího brankáře. V polovině 33. minuty měl velkou šanci pro změnu Leon Draisaitl, ale pro Naftaře je v posledních zápasech branka soupeře jako uzamčená kouzelná komnata. V začínající 34. minutě se pokusil hned po vhazování překvapit Varlamova Teddy Purcell, ale ruský brankář ve službách Colorada potvrdil výbornou aktuální formu. Udeřit mohli zanedlouho domácí Laviny – Gabriel Landeskog dostal na hokejku nádhernou nahrávku a vyslal směrem k Nilssonovi střelu příklepem. Úřadovala však bleskurychlá lapačka švédského gólmana. V čase 34:26 se brankové světlo za Nilssonovými zády přeci jen rozsvítilo. Hned po vhazování v útočném pásmu vypálil na branku Edmontonu obránce Nick Holden. Nilsson na jeho ránu nestačil vůbec reagovat. Asistence: John Mitchell. Edmonton rozhodně neskládal zbraně, ale jeho výpady do útočného pásma byl spíše sporadické.  Na Oilers bylo vidět, že útočná nemohoucnost posledních zápasů se podepsala i na sebevědomí jednotlivých hráčů. Přeci jen se jednalo o šestou dvacetiminutovku řadě, ve které se Edmontonu nepodařilo skórovat. Střely na branku ve druhé třetině – 14:12 pro hostující celek.

Po třinácti odehraných vteřinách ze závěrečného dějství pálil na Varlamova Taylor Hall. V dobré příležitosti se dnes poněkolikáté ocitl Nugent – Hopkins, nicméně neměl u sebe nikoho, s kým by si kotouč před brankou vyměnil. V čase 42:58 se hosté konečně dočkali. Jednalo se o poměrně nenápadnou akci v útočném pásmu, na jejímž konci byla střela slovenského obránce Andreje Sekery. Ten nádherně potáhl kotouč zápěstím a zavěsil jej pod horní tyčku Varlamovovy branky. Asistence: Taylor Hall, Leon Draisaitl. Hostům po dosaženém gólu narostla křídla a v tu ráno jich byl plný led. Zejména útok Jordana Eberleho si vytvářel kolem branky Lavin prostor, ale veškerému snažení chyběla finální fáze v podobě přesného zakončení. Domácí tak mohli hostům z Alberty nabídnout malou lekci z efektivity. Podobně jako v případě branky Nicka Holdena ve druhé třetině, se i nyní jednalo o perfektně sehranou situaci po vhazování. Před Nilssonem se po chybě bránícího hráče Naftařů sám zjevil Jarome Iginla, pro kterého již nebylo velkým problémem uklidit kotouč za záda nešťastného brankáře. Asistence: Alex Tanguay.  Edmonton přesto ani tato inkasovaná branka nezlomila a jeho hráči vyráželi na jeden útočný výpad za druhým. Bohužel je však již v několikátém utkání za sebou zrazovala naprosto žalostná koncovka. Hokej se, jak známo, nehraje na krásu, nýbrž na góly a proto po celé utkání tahali Oilers za kratší konec provazu. Přestože byli o poznání aktivnějším mužstvem. Smolný zápas odehrál zejména Nugent – Hopkins, který neproměnil ani jednu ze svých několika velkých příležitostí a naopak byl na ledě při třech inkasovaných brankách. Poslední hřebíček do edmontonské rakve zatloukl v čase 56:31 Jack Skille, který využil nepozornosti hostujících obránců a nikým nebráněn měl dostatek času i prostoru popáté překonat Anderse Nilssona. Asistence: Cody McLeod a Tyson Barrie. Střely na branku ve třetí třetině – 13:8 pro hosty.

Hvezdami utkání byli vyhlášení hráči domácích Avalanche – jmenovitě: Varlamov (39 zásahů), Barrie (1+1) a Comeau (1+0).

Edmonton se po úspěšné sérii šesti vítězství v řadě pomalu vrací tam, odkud povstal – do suterénu Západní konference. Jakmile Oilers opustí domácí led a vydají se na kluziště soupeřů, stávají se pouhým stínem sebe sama. Z posledních tří zápasů mají Naftaři hrozivé skóre 3:13. Ani letos to v Oil Country nevypadá na příliš veselé Vánoce…