«

»

Pro 22 2015

Oilers doma konečně zabrali a poradili si díky vydařené první třetině s Winnipegem 3:1

edmonton-alta-december-21-2015-edmonton-oilers-goaliePo sérii nevydařených venkovních představení, která vyvrcholila čtyřgólovou porážkou na ledě Colorada se tým Edmontonu Oilers vrátil na domácí kolbiště k zápasu proti dalšímu kanadskému týmu, Winnipegu Jets. V letošní sezoně by se dalo říci, že zatím v západní konferenci nejideálnější možný soupeř na restart vítězné vlny. Oba týmy se střetly letos totiž už dvakrát na konci září během pouhých dvou dnů, přičemž v obou dvou zápasech zvítězili právě Oilers. Jednou v normální hrací době a podruhé v prodloužení.

Rotace brankářů v domácím týmu logicky pokračovala, ani jednomu se v posledních vystoupeních příliš nezadařilo, tak padla volba tentokráte na Cama Talbota, který uchvátil 15. Prosince výkonem na ledě Bostonu, kdy Olejáři brali naposledy plný počet bodů, byť za výhru v prodloužení. Trenér při absenci Klefboma s Davidsonem vrátil do sestavy Marka Feynea, přičemž všechny obranné dvojice mezi sebou proházel. Nasazení útočných formací se obešlo bez větších překvapení.

Tempo v utkání nastartovala první přesilová hra domácích, do které se dostali hned na konci druhé minuty první třetiny. Ovšem paradoxně to byli hosté, kteří se v oslabení dostali do první obrovské šance v utkání. Famózní zákrok však proti Tyleru Myersovi vytáhl Talbot. Winnipeg byl v dalším průběhu třetiny aktivnějším týmem a v 8. minutě si svojí aktivitou vynutil svoji první přesilovku za faul Nikitina. Ačkoliv se přesilová kombinace dařila hostům o poznání lépe, nežli domácím, změnu skóre tyto dvě nerovnovážné minuty počtu hráčů na ledové ploše nepřinesly. Od desáté minuty začali být na ledě postupně vidět i domácí útočníci. A hned ve 12. minutě přišlo srovnání. Opět zafungovala účinná spolupráce tria Draisaitl – Hall – Purcell. Ve stejném pořadí putoval kotouč z obranného pásma Naftařů až na pravý kruh pro vhazování v útočné třetině a i díky jemné teči hostujícího beka Marka Stuarta bylo v domácí aréně veseleji, 1:0. Mimochodem Taylor Hall touto asistencí dosáhl na jubilejní 300 bod v základní části NHL. A ten čtvrtou stovku bodů načal hned o minutu a půl později, kdy nastartoval najíždějícího Leona Draisaitla, který přesnou křížnou přihrávkou oslovil opět Teddyho Purcella, který jej vyslyšel, a rázem domácí vedli 2:0. A v Rexall Place mohlo být ještě veseleji, Ryan Nugent-Hopkins na pravém křídle nabral rychlost a u pravé tyče se pokusil puk bekhendem poslat ke vzdálenější levé tyči, jeho střela po ledě ale zamířila těsně mimo Hellebuyckovi tyče. Olejáři pokračovali v aktivní hře, hosté působili chvilkově dezorientovaně, avšak v závěru třetiny se nadechli k drtivému náporu. Cam Talbot však postupně vychytal mj. velikánské šance Ehlerse, Trouby i Scheifeleho. Do kabin tak odcházeli domácí s lichotivým dvoubrankovým polštářem ve skóre.

Přestávka mezi třetinami vnesla na led uklidnění a hlavně Oilers se po návratu na led podařilo hru vyrovnat. Prvních sedm minut druhé třetiny žádnou „tutovku“ nepřineslo. První velikou šanci si tak až ve 28. minutě připravili opět Jets. Cam Talbot však předvedl fantastický semafor proti ráně Blakea Wheelera z mezikruží. A jak to tak mnohdy bývá, jako už tolikrát zafungovalo, ono otřepané nedáš – dostaneš. O minutu později tečoval Justin Schultz přihrávku Purcella umně mimo dosah gólmana Winnipegu a zvýšil svým prvním gólem v probíhající sezoně na 3:0 pro Edmonton. Druhou asistenci si připsal kdo jiný, nežli dnes skvělý Taylor Hall. Hostující trenér se ihned odhodlal ke střídání gólmanů, z ledu byl stažen Connor Hellebuyck a do „kasy“ se postavil Michael Hutchinson. Poté se připomněl též Eric Gryba, který donutil Hutchinsona ihned vytáhnout výborný zákrok proti své střele z pravého kruhu. Poté se však hosté oklepali a hned po 20. vteřinách mohl snížit Alexander Burmistrov, který však orazítkoval „jen“ levou tyč domácí branky. Tlak hostí však stoupal a vygradovalo jej ještě vyloučení Taylora Halla přesně v čase 30:26. Hosté domácí tým uzamkli v jejich obraném pásmu, ti však dokázali oslabení úspěšně ubránit, ovšem přesně vteřinu po návratu Halla na led srovnal baseballovým úderem Bryan Little. Blake Wheeler tvrdě vypálil z levého křídla a jeho střela směřující nad bránu se od ochranného skla odrazila zpět před Cama Talbota, kde puk ze vzduchu na úrovni horní tyče uklidil do brány nádherným volejem Bryan Little. Tento gól poté musel ještě potvrdit sudí u videa. Od této chvíle hráči Jets zvýšily obrátky na maximum a na Talbota se valil útok za útokem, ten však odolal šancím Drew Stafforda i Blakea Wheelera. Ve třicáté sedmé minutě se Winnipeg dostal k přesilové hře 4:3, domácí obrana na čele s Talbotem však odolala a i v plném počtu hráčů na ledové ploše již Jets skórovat nepovolila. Po dvou třetinách tak Oilers vedli 3:1.

Třetí část hry započal několika tvrdými ranami Dustin Byfuglien. Tlak hostí vedle přestávky otupilo ještě vyloučení Andrew Ladda. Naftaři se sice k vážnější příležitosti nedostali, ale po celé dvě minuty takticky kontrolovali puk a kouskovali tempo utkání. Vše fungovalo spolehlivě až do doby, kdy byl na trestnou lavici odeslán na přelomu 44. a 45. minuty Anton Lander. Domácí trenér tak přišel nejen o jednoho hráče v poli, ale též o spolehlivého bijce právě do hry v oslabení. Vlastní přesilovka Winnipeg opět nastartovala k vyšší útočné aktivitě a tlaku na branku Talbota. Ovšem Oilers pozorně bránili a dokázali narušovat útočné snažení hostí vlastním nebezpečnými protiútoky. V 52. minutě hry předvedl další dva brilantní zákroky Cam Talbot a udržel tím pro domácí dvoubrankový náskok. V 54. minutě byl vyloučen na straně domácích druhý velký hrdina dne, Teddy Purcell. Historie se naštěstí neopakovala a domácí ubránili nejen oslabení, ale i okamžiky těsně po jeho vypršení. Dlužno dodat, že tlak hostí však neustále sílil. Ovšem ihned na začátku 57. minuty se dostal do velmi pěkné příležitosti Benoit Pouliot, který však z brejkové šance rozhodnutí zápasu odmítl. Hosté se ihned chopili touše, zavezli jej do útočného pásma a Hutchinson zamířil již tři minuty před koncem třetí třetiny na svoji střídačku a Jets nadále pokračovali v šesti mužích v poli. Tlak hostujícího mužstva byl obrovský, ale domácí na hranici vlastních možností vše ubránili, včetně obrovské šance Jacoba Trouby minutu před koncem. Domácí se tak radovali z výhry 3:1.

V dnešním zápase, stejně jako tomu bylo u posledního vítězství na ledě Bostonu, pomohl Olejářům výborný výkon Cama Talbota, poctivá hra defenzivy a kousek toho pověstného sportovního štěstí. Jednoznačnými hrdiny byli, přesně v pořadí, jak byli oficiálně dekorováni, Cam Talbot, který inkasoval pouze jedinkrát ze 45 střel, při fantastické úspěšnosti zákroků 97,78%, Teddy Purcell v utkání 2+1, +3 a Taylor Hall 0+3, +2. Při „pouhých“ celkových 21 střelách svého týmu, tak domácí první formace dokázala doslova a do písmene vytěžit z minima maximum. Na čem však bude potřeba velmi zapracovat, je disciplinovanost. Tolik vyloučení by se příště nemuselo vyplatit.

Do utkání při zranění českého reprezentačního gólmana číslo jedna Ondřeje Pavelce nezasáhl žádný český hokejista.

Hráči Edmonton Oilers se vystoupením proti Winnipegu odebrali za svými rodinami k oslavě vánočních svátků. I naše redakce tak přeje všem českým a slovenským fanouškům veselé a šťastné Vánoce. Na viděnou v Oil Country se budeme těšit na Sv. Štěpána, kdy Naftaři zajíždějí na led Vancouveru Canucks.