«

»

Pro 27 2015

Oilers ve Vancouveru po slušném výkonu získali cenný bod

502566212_slideOd úvodních vteřin utkání naznačily oba týmy, že hodlají produkovat útočný hokej. Hra se přelévala ze strany na stranu a především domácí brankář Jacob Markstrom byl v neustálé permanenci. Na konci 2. minuty těsně minul pravou tyčku Mark Letestu. O minutu později si Markstrom bez větších potíží poradil se střelou Schultze od modré čáry. Zřejmě největší šanci úvodní pětiminutovky zaznamenal hostující obránce Mark Fayne, který na Markstroma vyslal tvrdou a dobře umístěnou střelu. Úvod zápasu patřil jednoznačně hostujícím Naftařům, důkazem toho byl i počet střel po pěti odehraných minutách (6:1 pro hosty). Do vedení však mohli jít v 9. minutě naopak hosté, když Prust tvrdou ranou z dálky orazítkoval tyčku Talbotovy branky. Na druhé straně kluziště kontroval Leon Draisaitl, který se protáhl až před Markstroma, ale v zakončení už tolik úspěšný nebyl. V začínající 11. minutě musel hasit nebezpečí z hole Hansena pozorně chytající Cam Talbot. Vzápětí se společně hnali na edmontonského gólmana Vrbata s Bartkowskim, ale tak dlouho si dávali přednost v zakončení, až se o kotouč postarali hostující obránci. V čase 12:55 se diváci v Rogers Areně konečně dočkali gólu a radovat se mohli zcela zaslouženě hostující Naftaři. Před brankářem Markstromem vznikl nepřehledný chumel hráčů, což velmi usnadnilo práci útočícímu hráči Oilers, kterým byl Mark Letestu. Edmontonský forward se ke kotouči dostal už na modré čáře, puk si v klidu zpracoval a krásnou střelou jej poslal za záda bezmocného švédského brankáře. Asistence: Lauri Korpikoski, Matt Hendricks.  V polovině 15. minuty se do zakončení tlačil pro změnu český útočník Radim Vrbata, ale bez úspěchu. O minutu později se v ideální pozici před Talbotem zjevil z ničeho nic Baertschi, obrana Edmontonu v tomto případě zapracovala na jedničku. Na opačné straně hřiště zazlobil ve vancouverském brankovišti Ryan Nugent – Hopkins, který se natlačil až před gólmana, ale Markstrom celou situaci zkušeně vyřešil a udržel svůj tým ve hře.  Následně se naskytla dobrá šance na vyrovnání pro Webera, ale domácí hokejista z brankoviště nestačil puk dopravit do sítě. Další branku už ani jeden z týmů v úvodní části hry nepřidal a tak mohli o něco spokojenější zamířit do šaten hosté. Střely na branku v první třetině – 13:6 pro Edmonton Oilers.

Prvním střelcem druhé třetiny byl obránce Edmontonu Eric Gryba, ale jeho pokus neznamenal pro Markstroma větší nebezpečí, neboť skončil pouze na zadním mantinelu. Podobně dopadla i další střela Justina Schultze. Na druhé straně si s průnikem Dorsetta poradila hostující obrana. V čase 23:37 bylo přeci jen vyrovnáno. Po delší době se naskytla větší šance pro Vancouver a hned gólově udeřilo. Jednalo se o poměrně nenápadnou akci, domácí útočník Henrik Sedin vybojoval kotouč u mantinelu a vytvořil ideální možnost pro Jannika Hansena, jenž už měl při zakončení poměrně snadnou úlohu. Asistence: Henrik Sedin, Daniel Sedin. Hosty vyrovnávací branka nijak nesrazila a naopak je vybičovala ještě k aktivnější hře. Velmi nebezpečně se před Markstromem prezentovala především dvojice Hall – Draisaitl. V polovině 28. minuty mohli naopak strhnout vedení na svou stranu domácí. Radim Vrbata s Baertschim se z ničeho nic ocitli u edmontonské branky, ale prvně jmenovaný domácí útočník nestačil puk tečovat ze vzduchu za záda Cama Talbota. Na začátku 30. minuty se v útočném pásmu výborně zorientoval obránce Sekera, posunul puk na Landera a Markstrom měl co dělat, aby si s šancí svého krajana poradil. Okamžitě po vhazování musel Markstrom schovat do své rukavice jedovatou střelu Teddyho Purcella. Blýskalo se ale i na opačném pólu ledové plochy. Před Talbotem znovu zahrozila nejnebezpečnější dvojice domácích v tomto utkání: Vrbata – Baertschi. Hra se poté znovu přesunula na nějaký čas do obranného pásma Naftařů. Domácí drželi kotouč na svých hokejkách a zdálo se, že další branka v jejich podání je pouze otázkou času. V čase 31:44 se však do samostatného úniku dostal hostující útočník Ryan Nugent – Hopkins, byl faulován a na řadu tak přišlo první vyloučení zápasu. Provinilcem byl domácí hokejista Yannick Weber, který vyfasoval dvě minuty za sekání. Edmontonu se však přesilová hra vůbec nevydařila a potvrdil tak svou žalostnou bilanci, kdy v posledních 5 utkáních proměnil v gól pouze jedinou početní výhodu ze 13 nabídnutých. Hosté nebyli schopni usadit se na delší dobu v útočném pásmu, a když už se to podařilo, jejich kombinace byla příliš čitelná, postrádající jakýkoliv moment překvapení. Potvrzením tohoto neutěšeného stavu byl fakt, že Naftaři v přesilové hře ani jednou nevystřelili na Markstromovu branku. V čase 36:57 dostali možnost přesilové hry rovněž domácí hokejisté. Za podražení byl vyloučen Leon Draisaitl. Canucks sice nabídli divákům mnohem efektněji zahranou početní výhodu než Oilers, efektivní však byla stejně jako v případě hostů tedy vůbec. Talbota v brance Oilers vyděsilo jen několik střeleckých pokusů mířících mimo tři tyče jeho branky. Naftaři si v plném počtu bohužel nezahráli příliš dlouho a v čase 39:32 putoval za katr kanadský obránce Darnell Nurse, který nedovoleně přidržel protihráče. Střely na branku ve druhé třetině – 11:9 pro Vancouver Canucks.

Do třetí třetiny tak vstupovali hosté z Alberty v početní nevýhodě. Nejvíce vzruchu působila před Talbotem trojice Vrbata, Henrik Sedin a Daniel Sedin. Oilers oslabení přesto přečkali bez úhony. Už po návratu Nurseho na led pálil nebezpečně Derek Dorsett, ale Talbot byl připraven. Na druhé straně se do slibné šance prodral Taylor Hall, ale v rozhodující chvíli nedokázal přesně zakončit. Pokus Horvata, který minul Talbotovu branku, pouze dokreslil největší problém Kosatek v tomto utkání, a sice že jejich střelecké pokusy až příliš často míří mimo tři tyče.  V polovině 45. minuty vyslal kousek za modrou čárou nebezpečnou střelu zápěstím neproduktivnější hráč Naftařů Taylor Hall. Další pumelice z jeho hokejky následovala hned po vhazování.  Zhruba o dvě minuty později vyslal na Talbota puk Veye, jeho střela byla ještě těsně před brankou tečována, gólman Naftařů ale svůj tým podržel. V čase 48:05 byl vyloučen za hákování Henrik Sedin. Hráči Oilers vycítili ideální možnost, jak zlomit vývoj utkání na svou stranu. Nejprve od modré čáry nahazoval Andrej Sekera, jeho spoluhráči však kotouč tečovali těsně mimo domácí branku. Další šanci si vypracoval Jordan Eberle, ale Markstrom byl opět na svém místě. Vancouver dokázal i další přesilovou hru soupeře ubránit a za vyrovnaného počtu hráčů na ledě znovu pomalu přebíral otěže zápasu do svých rukou. Znovu byli v útočném pásmu nejvíce vidět Baertschi s Vrbatou. V čase 52:30 ale domácí opět faulovali. Konkrétně byl tentokrát hříšníkem Jared McCann, který se provinil hákováním. Za nevyrovnaného počtu hráčů na ledě si největší šanci paradoxně vypracovali domácí hokejisté. Šance Kosatek navíc skončila silným nárazem útočícího do Talbotovy masky. Kanadskému brankáři se dlouho nechtělo zvedat z ledu, ale nakonec mohl v utkání pokračovat. V závěru normální hrací doby ještě Naftaři svého soupeře přikovali do vlastního obranného pásma. Nejnebezpečněji působil před Markstromem jednoznačně útok Hall – Purcell – Draisaitl, ale kýženou branku tohle snažení do konce třetí třetiny již nepřineslo. Střely na branku ve třetí třetině – 8:5 pro Edmonton Oilers.

Hned v první minutě nastavení se až před Marsktroma proháčkoval Leon Draisaitl, ale gól mu v tomto utkání zkrátka souzen nebyl. Nebezpečný pokus si vzápětí připsal jeho spoluhráč z útoku Taylor Hall. Dalšími neúspěšnými dobyvateli domácí svatyně byli Nurse a Eberle. Na druhé straně kontrovali bratři Sedinové, ale Talbot nakonec zasahovat vůbec nemusel. V polovině 63. minuty se před Talbotem úplně sám zjevil Daniel Sedin, ale hostující brankář se prezentoval vynikajícím zákrokem.  V poslední minutě nastavení se domácí fanoušci přeci jen dočkali. Z pravé strany propálil vynikající střelou Talbota Jannik Hansen a svou druhou brankou v zápase zajistil Kosatkám bonusový bod. Asistence: Mattt Bartkowski, Jacob Markström. Střely na branku v prodloužení – 3:2 pro Edmonton Oilers.

Hvězdami zápasu byli vyhlášeni: Jannik Hansen (2+0), Jacob Markstrom (33 zákroků) a Mark Letestu (1+0). Střely na branku celkem – 33:24 pro Edmonton Oilers.