«

»

Pro 29 2015

Preview: Oilers – Kings

1297764377965_ORIGINALPo dvou výjezdech na ledové plochy divizních rivalů, kanadských týmů z Vancouveru a Calgary, z nichž Naftaři vyválčili jeden bodík za prohru v prodloužení s Canucks, se tým Olejářů z Edmontonu vrací do domácí arény Rexall Place k utkání s Králi z Los Angeles, současného lídra Pacifické divize, v níž jsou hráči Oilers v současné době na pátém místě. Oba týmy se již letos dvakrát utkaly a obě utkání nakonec o jeden gól patřila LA Kings, 25. října v Edmontonu 3:2 a v Californii 14. listopadu 4:3.

Podaří se dnes v noci Oilers tuto nelichotivou bilanci do třetice zvrátit a poprvé v sezoně Kings udolat? V domácím prostředí drží po celý prosinec Naftaři neporazitelnost, naposledy z Rexall Place exportoval do Chicaga dva body za vítězství tým obhájců Stanley Cupu Blackhawks 19. listopadu za vítězství 4:3p, zcela bez bodu zůstali domácí dokonce „zpět až“ k 7. listopadu po prohře s Penguins 1:2. Edmonton doma a ve venkovním prostředí jsou zkrátka dnes jako by dva rozdílné týmy.

LA Kings se po pomalejším rozjezdu, který připomínal loňskou utrápenou sezonu, v níž se tento tým, jako aktuální obhájce Stanley Cupu, nakonec překvapivě nepropracoval ani do play off, dostali na obvyklou vítěznou vlnu. Sice stále střídají lepší vystoupení s horšími, ovšem těch prvních je v současné době mnohem více. Do vynikající formy se dostal americký gólman a pilíř dvojnásobných vítězů poháru lorda Stanleye Jonathan Quick, který dnes v noci nedovolil skórovat hráčům Vancouveru a vychytal svoji jubilejní 40 nulu v kariéře. V posledních zápasech se rovněž chytl nejlepší slovinský hokejista historie Anže Kopitar, v posledním zápase 0+4, který svými nahrávkami nabídl hattrick mistru světa z Prahy a nejproduktivnějšímu hráči Králů Tyleru Toffolimu (v sezoně skvělých +21). Ve slušné formě hraje rovněž další kanadská hvězda a jeden z nejlepších beků na světě vůbec Drew Doughty. Do Edmontonu s týmem nepřicestuje druhý muž týmového bodování, zkušený Jeff Carter, který má momentálně stále trvající problémy se zraněním ruky. Je dost pravděpodobné, že v brance Kings dostane dnes poprvé od 19. listopadu příležitost Jhonas Enroth. Uvidíme tedy, zdali dojde na přímý souboj dvou zástupců švédské brankářské školy.

Sestava Kings z posledního zápasu proti Vancouveru Canucks:

Quick (Enroth) – Doughty, McNabb, Muzzin, Martinez, McBain, Forbort – Toffoli, Kopitar, Lucic – Gáborík, Shore, Pearson – Brown, Andreoff, Lewis – Nolan, Weal, Mersch

Olejáři se těší na domácí led, a to nejen kvůli svým fanouškům, ale zejména kvůli tomu, že v domácí prostředí jsou již měsíc a půl „proroky“, jak bylo psáno výše. Doma prostě tým hraje tak, jak si všichni přejí, tak, jak se jim to nedaří aplikovat ve venkovních zápasech. A to nejen z hlediska týmu jako celku, ale i individuálních výkonů jednotlivců. Dá se očekávat, že do branky se pravděpodobně postaví Cam Talbot, který se z pozice jedničky nejprve propadl na lavičku, ale v poslední době předvedl několik skvělých zápasů, připomeňme zejména jeho úchvatný výkon při posledním domácím a vítězném zápase s Winnipegem. Navíc v Calgary musel na led po dvou třetinách, kdy trenér McLellan stáhl po 4 obdržených gólech ve druhé třetině Nilssona. Zápas „o Albertu“ se však ve druhé třetině nepovedl týmu jako celku a prostupná a nedůrazná obrana svého brankáře vůbec nepodržela. Svým „novým“ fanouškům se zatím nepředstaví čerstvá akvizice Naftařů Zach Kassian, který se musel hlásit u záložního celku v Bakersfieldu. Zraněný bek Brandon Davidson už sice v pondělí trénoval, ale k dnešnímu zápasu ještě připraven nebude. Je však nabíledni, že svoji letošní premiéru v NHL si odbude Brad Hunt, který si v 26 zápasech AHL připsal 6 gólů a 17 asistencí. V ofenzivě asi není moc, co měnit. Týmu se vcelku daří, souhra funguje, ovšem, „jen“ doma.