«

»

Pro 30 2015

Králové si odvážejí z Edmontonu oba body po vítězství 5:2

DEV_5737_slideBitva dvou rivalů z Pacifické divize o důležité body v honbě za play off začala pěkně od podlahy. Hned v první minutě si obrovskou šanci vypracovala dvojice Hall – Draisaitl a brankář Quick musel ze svého repertoáru vytáhnout prvotřídní zákrok. Hráči Kings poněkud nezvykle kupili v rozehrávce řadu nepřesností a soupeř v modrých dresech toho dokázal využívat. Na Quicka se valil jeden útok za druhým a americký brankář si v úvodní desetiminutovce na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohl. Od prvních vteřin se hrálo v poměrně slušném tempu a zejména na domácích borcích byla znát touha odčinit nezdary z posledních zápasů. Na začátku 5. minuty zahrozili také hosté z Kalifornie, jenže Kopitar nedokázal kotouč z hranice brankoviště dopravit za záda Cama Talbota. V polovině 10. minuty pálil nebezpečně Sekera, ale Quick byl připraven a s jeho pokusem si bez větších obtíží poradil. O chvíli později se mohli ze vstřelené branky radovat hosté, ale Brownova střela pouze orazítkovala konstrukci edmontonské branky. V čase 13:56 došlo k prvnímu vyloučení zápasu. Na trestnou lavici putoval za podražení domácí útočník Matt Handricks. Po necelé minutě se do sebe po drobné rozmíšce za domácí brankou pustili Milan Lucic a Darnell Nurse. V pěstním souboji muže proti muži měl jednoznačně navrch útočník Králů, k pětiminutovému pobytu na trestné lavici každopádně putovali oba borci a přesilová hra Kings tak mohla pokračovat. Naštěstí pro Naftaře si hokejisté Los Angeles žádnou vážnější šanci během své početní výhody nevypracovali. Druhá polovina úvodní periody se přesto odehrávala spíše pod taktovkou hostujícího mužstva, které jakoby přepnulo na druhý rychlostní stupeň a snažilo se převzít otěže zápasu do svých rukou. Oilers měli v některých fázích problém dostat se vůbec z obranného pásma. Na Talbota dvakrát v krátkém sledu pálil nebezpečně Pearson, zatímco na druhé straně kluziště zkoušel Quickovu pozornost Teddy Purcell.  Do hvizdu rozhodčího, který ukončil první třetinu, se však diváci v Rexall Place žádné branky nedočkali a oba týmy tak opouštěly led za bezbrankového stavu. Střely na branku v první třetině –  13:10 pro Edmonton Oilers.

V 1. minutě druhé části hry střílel na Quicka nepřesně Jordan Eberle, jinak se úvod prostřední periody nesl spíše v ospalém duchu a na obou týmech bylo především vidět, že nechtějí udělat zbytečnou chybu. Bohužel pro domácí ona chyba na sebe nenechala dlouho čekat a vyrobil jí brankář Edmontonu Cam Talbot. Útočník Los Angeles Dwight King střílel v čase 24:22 z téměř nulového úhlu a puk si našel cestu za záda překvapeného kanadského brankáře Oilers. Asistence: Dustin Brown. Ze strany Králů to však byl teprve začátek. O minutu a 20 vteřin později se mohli hosté radovat z další branky. Nováček Michael Mersch vybojoval puk za domácí brankou a zdařilou individuální akcí, na jejímž konci bylo gólové zakončení, poslal hosty do vedení o dvě branky. Asistence: Andy Andreoff. A dalších 16 vteřin a další branka v síti Talbota! Tyler Toffoli využil nedůslednosti domácí obrany a po krásné přihrávce Anže Kopitara uklidil puk do sítě. Asistence: Anze Kopitar, Drew Doughty. Tohle už bylo na Talbota moc a po minutě a půl hrůzy přepustil své místo v brance Nilssonovi. Hráči Oilers si znovu, podobně jako v předešlém utkání s Calgary, nechali během velmi krátké doby nasázet tři branky a de facto se připravili o možnost slušného výsledku z tohoto utkání. Nilsson se v brance ani pořádně nestihl rozkoukat a už zasahoval proti tvrdé střele Lucice. V čase 27:05 byl za držení vyloučen hostující McNabb. V přesilové hře se největší hrozbou pro Quicka jevil především Leon Draisaitl, který se dostal do několika slibných příležitostí. Už za vyrovnaného počtu hráčů na ledě se do vynikající střelecké pozice propracoval obránce Sekera. Zívala na něj zcela odkrytá branka, slovenský bek však trestuhodně tuto příležitost neproměnil. V čase 29:56 se domácí příznivci konečně mohli radovat z gólu. Benoit Pouliot se s pukem příliš nepáral a střelou mezi lapačkou a betonem propálil Jonathana Quicka. Asistence: Ryan Nugent – Hopkins, Jordan Eberle. Vstřelená branka na chvíli dodala domácím hráčům sílu do žil a najednou jich byl plný led. Jejich šance však končili na vynikajícím Quickovi a nutno přiznat, že Naftařům chyběla také trocha potřebného štěstí. Nejednou se stalo, že puk doslova poskakoval v brankovišti, ale nenašel se nikdo, kdo by jej dokázal uklidit do Quickovy branky. Přestože se Oilers neustále tlačili dopředu, byli to Králové, kdo opět gólově udeřil. V čase 34:18 King našel Browna, který posunul kotouč na zcela volného Trevora Lewise, jehož rána do odkryté branky znamenala vedení Králů znovu o tři branky. Asistence: Dustin Brown, Dwight King. Hra Naftařů byla po další inkasované brance najednou plná nepřesností a na jejich hole se pomalu vtírala nepohoda z posledních zápasů. Druhá třetina tak bohatě fanouškům vynahradila tu první, když v ní mohli vidět celkem 5 branek. Vadou na kráse však byl fakt, že čtyři z nich padly do domácí svatyně. Střely na branku ve druhé třetině – 17:14 pro Edmonton Oilers.

Oilers se pokoušeli od začátku třetí třetiny s výsledkem ještě něco udělat a základní kámen k tomuto snažení položili poměrně záhy. V čase 41:59 bylo sníženo na 2:4. Rychlou kombinaci Naftařů zakončil pohotově Mark Letestu. Asistence: Lauri Korpikoski, Andrej Sekera. Svůj pokus o návrat do zápasu mohli domácí podtrhnout v přesilové hře, když byl v čase 43:07 za hákování vyloučen McNabb. V početní výhodě šikovně tečoval aktivně hrající Letestu a mnoho nechybělo, aby si připsal druhou branku v utkání. Hráči Oilers se během přesilovky snažili střílet ze všech pozic, ale ke kýžené kontaktní brance to nevedlo. V polovině 6. minuty byl poměr střel ve třetí třetině 9:2 pro Naftaře.  Právě v brance byl však vidět největší rozdíl mezi oběma týmy. V polovině závěrečného dějství jakoby domácím začaly docházet síly a jejich aktivní hra byla ta tam. V čase 50:08 jejich další snažení navíc utnulo vyloučení Taylora Halla, jehož rozhodčí potrestal dvěma minutami za podražení. Naftaři se v oslabení přesto dokázali dostat do přečíslení tři na dva, ale Nugent – Hopkins vzal zakončení na sebe a nevytěžil ze slibně vypadající příležitosti nic jiného, než další Quickův úspěšný zákrok. V čase 51:58 hosté znovu udeřili. V končící přesilové hře se po skrumáži v edmontonském brankovišti prosadil z těžkého úhlu přes ležícího Nilssona Dustin Brown. Asistence: Trevor Lewis, Jake Muzzin. Pátá branka Králů předznamenala, že se utkání bude už jen v klidu dohrávat. Domácím nešla upřít snaha alespoň o korekci výsledku, ale zkrátka neměli svůj šťastný den. Ten naopak zcela jistě zažíval brankář Králů Jonathan Quick, který si v tomto zápase připsal celkem 42 úspěšných zásahů. Hosté vyslali na oba edmontonské brankáře dohromady 33 ran. Hvězdami utkání byli vyhlášeni: Jonathan Quick, Dustin Brown (1+2) a Dwight King (1+1).

Oilers nezvládli další velmi důležitý zápas proti diviznímu rivalovi a spíš než o play off momentálně bojují tak trochu sami se sebou.  Z posledních 7 zápasů dokázali Naftaři zvítězit v jednom jediném a celkem si během této „série“ připsali do tabulky pouhé 3 body. Šňůra 7 vítězství v řadě je tak totálně devalvovaná a Edmonton se propadá pořadím Západní konference stále níž. Bohužel se znovu projevuje neduh posledních let, a sice velmi slabá hra brankářů a obrany. Talbot i Nilsson nejsou podle všeho gólmani, kteří by v ideální formě dokázali odchytat delší část sezony a jejich pravidelná rotace situaci také příliš nepomáhá. Citelně schází také zranění obránci Klefbom a Davidson. Uvidíme, jak se Edmontonu bude dařit v dalších domácích střetnutích, kterých na ně nyní čeká dalších 5 v řadě.