«

»

Led 01 2016

Oilers padli doma podruhé v řadě, Anaheimu stačil k vítězství jediný gól

edmonton-alta-december-31-2015-josh-manson-42-and-ta1Po třech porážkách s divizními rivaly v řadě zavítal dnes v noci na led Naftařů z Edmontonu  další z týmů pacifické divize, pomalu se zvedající Anaheim Mighty Ducks. Oilers potřebovali nutně zabrat, neboť úžasná prosincová bodová jízda skončila a bodový odstup od míst zajišťujících postup do play off se opět začal povážlivě zvětšovat, byť stále není vůbec problémem neřešitelným. Ovšem nutné je vítězit a vítězit zejména proti týmům ze západu, obzvláště z vlastní divize. Navíc Olejáři se opět propadli až na samé dno západní konference o bod právě za svého dnešního soupeře. Oba týmy se letos již jednou utkaly, Oilers odvezli z Californie dva body za vítězství 4:3p.

Po nepovedených zápasech s Calgary a Los Angeles, kdy se oba gólmani Olejářů točili na ledě bez valného úspěchu, ukázal tentokrát Todd McLellan na Cama Talbota. Ten odchytal dobrý zápas, bohužel v týmu domácích se nenašel nikdo, kdo by dokázal dostat puk za záda brankáře hostí  Johna Gibsona. V obranné šestici tentokrát nezbylo místo na obvyklého člena základní sestavy Erica Grybu, místo nějž se do dvojice k Bradu Huntovi postavil navrátilec do sestavy Brandon Davidson. Další změna postihla ještě čtvrtou útočnou formaci, kdy na tribuně zůstal Pakarinen a útočná řada tak hrála ve složení Gazdic – Lander – Khaira.

V první třetině byli aktivnější Kačeři, do utkání vstoupili mnohem lépe a po prvních pěti minutách hry vedli na střely 6 – 1. V čase 10.25 byl vyloučen Taylor Hall za sekání a během následné přesilové hry se zrodil klíčový moment celého zápasu. Kapitán hostí Ryan Getzlaf si našel po Perryho přiťuknutí volný puk před domácí brankou a backhandovou střelou získal pro hosty vedení 1:0. V dalším průběhu třetiny Oilers hru vyrovnali, poměr střel již nebyl tak diametrálně odlišný, ovšem skóre se nezměnilo. Největší šance si domácí vytvořili rovněž v přesilovce při vyloučení Samiho Vatanena.

Druhé třetiny rozhodly oba poslední zápasy s Calgary a Los Angeles v neprospěch Oilers. A ani dnes se Naftařům druhé dějství nevydařilo. Hosté domácí tým přehrávali, nepouštěli Olejáře do šancí a sami byly ve svém útočném pásmu mnohem nebezpečjší, i když si též žádné opravdu 100% příležitosti nevytvářeli. Tu jedinou zklikvidoval Vatanenovi 4,5 minuty před koncem třetiny vynikajícím zákrokem Talbot, kdy chytil finskému zadákovi jistý gól. Tuto část hry tak oživila jen bitka mezi domácím Mattem Hendricksem a hostujícím Kevinem Bieksou. Hra domácích byla v těchto fázích opravdu katastrofální. Trenér McLellan tak reagoval přeskupením útočných řad, kdy Halla přesunul k Nugentu-Hopkinsovi s Eberlem, druhý útok pak tedy tvořili Draisaitel, Purcell a Pouliot. Druhou třetinu domácí ztratili na střelecké pokusy 14-5! I proto pro ně byl stav 0:1 ještě poměrně lichotivým.

Ani třetí třetina obraz zápasu nezměnila. Domácí byli přeci jen o něco aktivnější, ovšem hostující Mocní Kačeři de facto průběh zápasu měli stále plně pod konrolou a bez větších potíží směřovali k zisku dvou bodů. Třetí třetina nepřinesla snad ani jednu vážnější příležitost. Hru nedokázaly oživit ani přesilové hry. Tu poslední nabídl svým zákrokem domácím Shawn Horcoff necelé dvě minuty před koncem normální hrací doby již v probíhající power play domácích. Ani takto umocněný tlak v závěru zápasu, kdy se Olejáři drželi ve svém útočném pásmu a kombinovali v poli 6 proti 4, domácím nepomohl a skóre se tak nezměnilo. Anaheim Mighty Ducks tak vezou z Edmontonu výhru 1:0.

Mimochodem, stejným výsledkem porazili Kačeři i Calgary ve svém předchozím zápase, Gibson tak udržel druhé čisté konto v řadě a naposledy jej překonal rakouský letec Michael Raffl na začátku druhé třetiny zápasu proti Philadelphii. Neinkasoval tedy už téměř 158 minut v řadě!

Dnešní zápas se nehodnotí lehko. Pravděpodobně jej lze považovat za nejhorší vystoupení Olejářů v této sezoně. Za celých 60 minut hry si Naftaři nedokázali připravit ani jednu vyloženou šanci, snad až na střelu z osy kruhů Nugenta-Hopkinse v polovině třetího dějství. Nedařily se přesilovky, kombinace byla katastrofální. Výraznějšímu oživení hry nepomohly ani změny v sestavě. Na střely domácí nakonec podlehli hostům 21-35. I z těchto všech náznaků je patrné, že nakonec výsledek 0:1 je pro Oilers ještě lichotivý, pochvalu tak zaslouží jedině Cam Talbot v brance, který byl vyhlášen dokonce první hvězdou utkání. Pokud chtějí Olejáři reálně uvažovat o účasti v play off, budou muset v dalších zápasech hodně přidat, i proto, že je čeká několikazápasový trip na ledy soupeřů, a utkání venku v letošní sezoně Naftařům zatím nejdou vůbec!

Do utkání zasáhl jediný český hokejista. V dresu hostí se představil Jiří Sekáč. Odehrál přes 10 minut čistého času hry, do statistik utkání se však výrazněji nezapsal.