«

»

Led 02 2016

Preview: Oilers – Coyotes

10254106Dnes večer tu máme druhý zápas v novém roce 2016 a doufejme, že se vzpamatujeme ze špatné formy ze závěru minulého roku a pokusíme se odlepit ze dna celé NHL. Dno západní konference bychom si i přes případnou výhru ještě ponechali, protože na soupeře před námi ztrácíme 3 body. Náš dnešní soupeř z Arizony má na nás náskok šesti bodů a to má ještě o dva zápasy méně. Bude se tedy hrát ne o dva, ale vlastně o čtyři body, protože body ze zápasů se soupeři ze západu pro nás mají cenu zlata.

Arizona Coyotes zatím hrají letos spíše nad své možnosti, protože se spíše počítalo s tím, že se budou pohybovat někde u dna soutěže. Zatím se ale nepříznivým předpokladům vzpouzejí a nyní jsou na osmém místě v celkové tabulce západní konference. Jedno se u tohoto týmu nemění – špatná defenziva. V tomto směru jsou na tom velmi podobně jako Edmonton a Calgary nebo Columbus. Není to určitě dané jen problémy s brankáři, ale prostě nedostatkem kvalitních defenzivních hráčů. Se stejnými problémy se ale potýkají všechny týmy, o kterých jsem psal výše, snad jen vyjma Calgary, jejich hra je zklamáním, protože jejich defenziva má určitě daleko větší potenciál.

Jednička Coyotes Mike Smith je zraněna už od začátku prosince a nyní se celkem pravidelně střídají oba náhradníci Lindback a Domingue. Nedá se však říci, že by Arizoně Smith nějak výrazně chyběl. Jeho čísla totiž nebyla nijak závratná. Například statistika úspěšnost zásahů se u něj tradičně přehoupla jen lehounce přes 0,9 % a průměr 3,06. Smith nikdy nebyl prototypem nepropustného gólmana a to platilo i v jeho předešlých působištích. Loni si přecejen spravil chuť ziskem zlaté medaile s Kanadou na MS v Praze a Ostravě. Smith je ale nyní mimo se svalovým zraněním. Jeho náhradník Anders Lindback to letos zkouší už v pátém týmu NHL a nikde zatím ještě nepřesvědčil. Ani letos v dresu Coyotes to není žádná sláva a je pravděpodobné, že po uzdravení Smithe spíše poputuje na farmu do Springfieldu, protože druhý náhradník Louis Domingue je na tom podstatně lépe a nejspíš dostane více šancí.

V obraně je stálicí Oliver Ekman-Larsson, dobré výkony předvádí i spolehlivý Michael Stone. Velezkušený je český bek Zbyněk Michálek. Ostatní obránci už ale nepatří právě k elitě. Ekman-Larsson je třetí v klubovém bodování a je to jeden z nejnebezpečnějších ofenzivních obránců v celé NHL, jeho střela je pověstná a je velmi nebezpečný hlavně v přesilovkách. V útoku to není tak špatné jak se očekávalo. Slušné výkony předvádí objev letošní sezony Max Domi. V posledních zápasech se sice trochu zasekl, ale na to že touto sezonou v NHL debutuje, tak hraje velmi dobře – svými 27 body v 37 zápasech to jen potvrzuje. Klubovou produktivitu vede zkušený Mikkel Boedker s 30 body. Na centru třetího útoku nyní pravidelně nastupuje Viktor Tichonov, který už za Coyotes nastupoval v sezoně 2008/9 než se přes AHL a KHL opět vrátil do NHL. Loni podepsal smlouvu s Blackhawks. Ti ho ale po pouhých 11 zápasech poslali na farmu. Musel ale nejdřív projít waiverem a neprošel… Čapli po něm opět Coyotes, kteří ho kdysi draftovali v prvním kole draftu a řekli si, že mu dají ještě jednu šanci. Kapitán Shane Doan v posledních dvou zápasech vstřelil pět gólů! Naopak zatím se moc nedaří matadorovi Antoine Vermetteovi. Ten zažil loni velmi zajímavou epizodu. Vermette hraje za Arizonu už od roku 2011, v závěru loňské sezony byl vyměněn do Chicaga za které odehrál 19 zápasů v základní části a 20 v play off aby na jeho konci zvedl nad hlavu svůj první Stanley Cup. Poté mu skončila smlouva a nepodepsal ho nikdo jiný než opět Arizona Coyotes…

Zraněný je Martin Hanzal. Ten do sezony vletěl jako uragán a dlouho se pohyboval na předních místech kanadského bodování soutěže. Pronásledují ho ale zranění a několik zápasů už vynechal. Hanzal už s týmem začal opět trénovat, stále je ale umístěn na listině zraněných hráčů a do zápasu nezasáhne. Trenéru Tippettovi bude scházet i další defenzivní hráč Boyd Gordon. Ten si tak nezahraje proti svým loňským spoluhráčům z Edmontonu. Hrát nebude ani Joe Vitale.

Sestava Coyotes:

Ekman-Larsson – Murphy

Grossmann – Stone

Dahlbeck – Michálek

 

Domi – Vermette – Boedker

Martinook – Richardson – Doan

Rieder – Tichonov – Duclair

Scott – Chipchura – Cunningham

 

V brance nastoupí Louis Domingue.

 

Edmonton Oilers jsou opět nejhorším týmem NHL. Stále se tedy opakuje stejná písnička? Ne tak docela.. Výkony totiž nejsou úplně úměrné počtem proher. Když už nepřicházely výsledky, alespoň na hokej se dalo dívat a proto bylo zbytečné věšet hlavu, pocit z odevzdaného výkonu byl totiž spíše pozitivní. V posledních zápasech se ale jaksi vytratil i tento pocit. Špatné výkony byly podtrženy v posledním tragickém zápase s Anaheimem, kdy Oilers prakticky ani jednou vážněji neohrozili branku Johna Gibsona a ten si mohl skoro bezpracně připsat shootout. Oilers z posledních osmi zápasů vyhráli dva. To je hodně špatná bilance vzhledem k vyrovnanosti soutěže. A co je ještě horší – většina z těchto zápasů byla s našimi hlavními soupeři ze západní konference a prohry s těmito týmy nás jen vzdalují od play off. Je samozřejmě rozdíl mezi letošní sezonou a sezony předešlými kdy jsme měli daleko vetší ztrátu. Nyní je to stále jen 6 bodů na postupovou příčku. Musíme se ale razantně zlepšit jinak ani nemá cenu někam postupovat a marně stíhat nějaký silný tým který nás pak jednoduše přejede.

Zajímavý je pohled zpět na vzájemné zápasy těchto dvou týmů. Z posledních 12 střetnutí vyhrál Edmonton jen JEDEN JEDINÝ a to je povážlivé na to, že Coyotes nejsou zrovna silným týmem!!! Otázka je jestli Edmonton v současném rozpoložení dokáže tuto nelichotivou sérii prodloužit.

S týmem začal konečně trénovat Connor McDavid, jehož návrat byl odhadován na polovinu ledna a zdá se, že vše jde zatím podle plánu. Na ledě byl i další dlouhodobý marod Nail Yakupov. Rob Klinkhammer byl aktivován z listiny zraněných hráčů a dnes by už měl nastoupit ve čtvrté formaci. Kdo je nadále mimo hru, to je náš nyní asi nejlepší obránce Oscar Klefbom. Na jeho adresu se vyjádřil Peter Chiarelli s tím, že Klefbomovo zranění není nijak vážné a neměl by týmu chybět dlouho. Již v polovině prosince se ale předpokládalo že nastoupí po vánocích, nic se ale nestalo takže jeho stav je nejistý. Jisté ale je, že když nehraje Klefbom, trpí tím i naše přesilovky, kde tento obránce hrál na modré čáře myslím velmi dobře. Schultz ani Sekera, kteří ho zastupovali se zatím v přesilovkách moc neosvědčili. Nyní na tomto místě dostává příležitost Brad Hunt, který od trenéra McLellana dostal důvěru překvapivě už v prvním zápase který za Oilers letos odehrál. Fit už je také Brandon Davidson, naopak zraněn je Eric Gryba. V důsledku Huntova povolání z farmy a Davidsonova aktivování z listiny zraněných hráčů byl na farmu do Bakersfieldu poslán Nikita Nikitin.

Pravděpodobná sestava Oilers:

Nurse – Schultz

Sekera – Fayne

Hunt – Davidson

 

Hall – Draisaitl – Purcell

Pouliot – Nugent-Hopkins – Eberle

Hendricks – Letestu – Korpikoski

Klinkhammer – Lander – Khaira

 

V brance nastoupí Cam Talbot.

 

$_35Zápas v Rexall Place dnes začíná už ve 22:00 SEČ!