«

»

Led 03 2016

Oilers konečně dokázali porazit Arizonu a udrželi se ve hře o play off

DEV_7319_slideV první minutě utkání musel zasahovat proti střele Boedkera Cam Talbot v domácí brance. Chvíli na to zakončoval bekhendem těsně vedle svatyně Naftařů Domi. Domácí se k první střele dostali až na začátku 3. minuty, ale Hallův pokus byl zblokován bránícím Grossmanem a Domingue v brance zasahovat vůbec nemusel. O půl minuty později již střela obránce Sekery prošla až k brankáři Arizony, který jí však velmi dobře viděl a tudíž s jejím utlumením neměl sebemenší problém.

V čase 4:33 dostali hosté z Arizony první možnost zahrát si přesilovou hru. Vyloučen byl domácí útočník Benoit Pouliot, který protivníka nedovoleně zahákoval. V úvodu oslabení se domácím hráčům poměrně úspěšně dařilo vyhazovat kotouč z vlastního obranného pásma, a když už se hosté přeci jen dostali ke střele, nesedla jim natolik, aby pro Talbota znamenala reálné nebezpečí.  Naftaři tak přestáli oslabení bez obdržené branky, ale neuplynulo ani půl minuty od návratu Pouliota na led a hosté se přeci jen radovali ze vstřeleného gólu. Hráči Coyotes dokázali posunout kotouč z rohu kluziště před branku, kde zůstal trestuhodně nepokrytý Steve Downie, jenž svojí holí chladnokrevně usměrnil puk přesně mezi Talbotovy betony. Asistence: Jordan Martinook a Brad Richardson. Arizona sice po dosažené brance na chvíli převzala aktivitu na své hokejky, ale v čase 7:55 bylo ke spokojenosti domácích fanoušků vyrovnáno. Kojoti špatně vystřídali a  tak měl Leon Draisaitl dostatek času i prostoru k tomu, aby od mantinelu našel zadovkou v mezikruží Taylora Halla. Kanadský útočník si už s pukem věděl rady a přesně zakončil za záda brankáře Domingua. Asistence: Leon Draisaitl a Teddy Purcell. V polovině 10. minuty zahrozil před Talbotem Viktor Tichonov, kanadský brankář jeho nebezpečnou střelu vykopl betonem.  Záhy se na druhé straně kluziště ocitl v perfektní příležitosti Teddy Purcell, rána přes obránce se mu povedla parádně, ale Domingue se prezentoval dalším úspěšným zákrokem. V čase 11:20 byl za hákování vyloučen hostující Nicklas Grossmann. Domácím stačilo z přesilové hry odehrát pouhých 19 vteřin a mohli se radovat z další vstřelené branky. V čase 11:39 zpracoval Letestu vyražený kotouč, který následně posunul na levý kruh Jordanu Eberlemu. Zlatý medailista z Prahy nádhernou střelou vymetl všechny pavouky z pravého růžku branky Louise Dominguea.  Asistence: Mark Letestu, Benoit Pouliot. V polovině 14. minuty obkroužil branku hostů Nugent – Hopkins a z pravého kruhu vypálil na arizonského brankáře. Jeho střela však pro něj neznamenala příliš velké nebezpečí, neboť útočníkovi Oilers nesedla úplně ideálním způsobem. V čase 13:46 putoval podruhé v utkání na trestnou lavici útočník Naftařů Benoit Pouliot. Tentokrát se provinil nedovoleným bráněním. Jediným nebezpečím v početní výhodě byly naštěstí pro domácí pouze dvě nepříliš nebezpečné střely z hole Boedkera, respektive Olivera Ekmana – Larssona. V začínající 18. minutě pálil na branku Arizony tradičně skvěle hrající Taylor Hall, Domingue jeho střelu vytěsnil s obtížemi ramenem. Podobně neúspěšně dopadl vzápětí pokus Roba Klinkhammera. Domácí hráči i nadále aktivně napadali svého soupeře už v útočném pásmu a dostávali se tak do dalších příležitostí. Velkou šanci měl například obránce Gryba, který se šikovně proháčkoval až před brankáře Kojotů, v zakončení však zcela selhal. V čase 18:39 právě Gryba putoval na trestnou lavici za nedovolenou hru vysokou holí. 15 vteřin před sirénou střílel od modré Ekman – Larsson, Talbot se však proti jeho ráně vytáhl nádherným zákrokem lapačkou. Střely na branku v první třetině – 12:10 pro Arizonu Coyotes.

Hosté ještě v úvodu prostřední dvacetiminutovky dohrávali přesilovou hru, ale už toho příliš nepředvedli. V polovině 23. minuty měli další obrovskou šanci naopak domácí Naftaři. První střelu Edmontonu vyrazil brankář Arizony jen před poloodkrytou klec, kam už si sjížděl Jordan Eberle. Jeho pohotová dorážka však skončila na chránících hostujícího brankáře, který se stihl bleskurychle přesunout. Na druhé straně střílel na Talbota Boedker, ale domácí gólman zachoval klid a úspěšně zasáhl. Za okamžik se pokoušel na Talbota  vystřelit z jízdy také Martinook, ale jeho střela se mezi tři tyče nevešla a domácí brankář vůbec zasahovat nemusel. V polovině 28. minuty ztratili hosté kotouč ve středním pásmu a Taylor Hall založil nebezpečný útok. Nejproduktivnější hráč domácích se pak dostal i k dorážce, ale Domingue puk za svá záda nepropustil. V čase 28:57 byl za hrubost vyloučen hráč Arizony Laurent Dauphin. První velkou šanci při nestejném počtu hráčů na ledě si však nevypracovali domácí, nýbrž hosté. Nastřelený kotouč naštěstí srazil Talbot svojí holí vysoko nad sebe a puk jen vypadl vedle vzdálenější tyče jeho branky. Zhruba po minutě přesilové hry se konečně dostali ke slovu také Oilers. Taylor Hall přenesl hru křižným pasem na Leona Draisaitla a ten tvrdě vypálil z první. Domingue znovu předvedl parádní přemístění a zastavil puk ve své výstroji. V čase 34:30 bylo k nelibosti většiny diváků v Rexall Place vyrovnáno. Brad Richardson se díky svému důrazu dostal ke střele z mezikruží, do které se obětavě vrhl obránce Naftařů Darnell Nurse. Domácí obránce zastavil i následnou dorážku hostujícího hráče, ten si však na ledě dokázal zpracovat puk na bekhend a zakončit za záda nešťastného Talbota. Asistence: Jordan Martinook a Klas Dahlbeck. V závěrečných dvou minutách druhé třetiny to byli domácí hráči, kdo zaměstnával brankáře Arizony. Postupně zkoušeli štěstí obránce Hunt a útočník Purcell. Neujal se ani další střelecký pokus Erica Gryby. Střely na branku ve druhé třetině – 12:10 pro Edmonton Oilers.

Na začátku 42. minuty nejprve střílel bez efektu od modré čáry obránce Justin Schultz. V čase 42:55 putoval za nesportovní chování na trestnou lavici hráč Arizony Steve Downie. V přesilové hře se znovu několikrát vyznamenal brankář Kojotů Louis Domingue. Horko mu bylo především při šanci Teddyho Purcella, který mezi kruhy těsně před gólmanem nebezpečně změnil dráhu letícího kotouče. Pouštní psi oslabení nakonec přežili bez jakékoliv úhony a naopak to byli právě oni, kdo se v utkání ujal vedení 3:2. V čase 45:51 se Domi výborným pohybem dostal se svým spoluhráčem Duclairem do přečíslení dvou na jednoho. Z levé strany pak našel Duclaira krásnou žabičkou přes bránícího hráče, a ten z první vypálil přesně do růžku edmontonské branky. Asistence: Max Domi a Klas Dahlbeck. Hosty vstřelená branka nabudila a rázem to byli oni, kdo měl více ze hry. Zanedlouho po vedoucí brance se do obdobné šance dostala dvojice Richardson – Martinook. Druhý jmenovaný ale v rozhodující chvíli puk nezasáhl dle svých představ. Na druhém konci ledové plochy pálil do připraveného Domingua Anton Lander. V začínající 52. minutě nepřekonal nadvakrát arizonského brankáře Benoit Pouliot. Domácí měli v těchto chvílích puk častěji na svých hokejkách a postupným útokem se tlačili před branku Arizony. Domingue musel v 54. minutě řešit další velmi nebezpečnou příležitost aktivně hrajícího Pouliota a znovu vyšel ze vzájemného souboje vítězně. V čase 54:08 se domácí konečně dočkali zaslouženého vyrovnání. Ryan Nugent-Hopkins přihrál puk zpoza brány mezi kruhy na Jordana Eberleho, který si ještě kotouč srovnal na holi, pohybem oklamal brankáře a poté už jej poslal pohodlně za jeho záda. Asistence: Ryan Nugent-Hopkins a Benoit Pouliot. V čase 55:32 byla hostující střídačka potrestána dvouminutovým trestem za příliš mnoho hráčů na ledě a Oilers tak měli možnost dokonat obrat zápasu. Nejprve vypálil těsně vedle branky Draisaitl. Vzápětí předal Eberle puk z levé strany na Marka Letestu, jehož povedenou střelu vyrazil Domingue reflexivně betonem. V předposlední minutě, už za vyrovnaného počtu hráčů na ledové ploše, se krásně uvolnil Leon Draisaitl a dokázal poté i vystřelit. Puk však zaplul jen do výstroje brankáře Domingua. V čase 59:12 byl za držení hole již potřetí v tomto utkání vyloučen Benoit Pouliot. Za hrubost ho však na trestnou lavici následoval i hostující Michael Stone a tak se třetí třetina dohrávala ve 4 hráčích na obou stranách. Střely na branku ve třetí třetině – 16:9 pro Edmonton Oilers.

V pětiminutovém nastavení existovalo na kluzišti prakticky pouze jedno mužstvo – Edmonton Oilers. Ve druhé minutě prodloužení se do přečíslení dostali Hall s Draisaitlem, prvně jmenovaný volil střelu, kterou však pouze vyrazil hůl z ruky brankáře Domingua. V další fázi nastaveného času si krásnou individuální akcí udělal v útočném pásmu prostor Draisaitl, přihrál Hallovi, který našel ve stoprocentní pozici u branky Justina Schultze. Ten však vystřelil pouze vedle branky Kojotů. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy.

Po první sérii penaltového rozstřelu vedli hosté, když neproměnil Eberle a tváří v tvář Talbotovi naopak nezklamal Boedker. Pak už se ovšem trefovali pouze domácí hráči. Bonusový bod zajistili svým barvám úspěšní exekutoři Hendricks a Nugent – Hopkins. Střely na branku celkem – 41:34 pro Edmonton Oilers. Hvězdami utkání byli vyhlášeni: Jordan Eberle (2+0), Brad Richardson (1+1) a Benoit Pouliot (0+2).