«

»

Led 05 2016

V nezáživném domácím zápase s Carolinou nakonec berou Naftaři dva body za fotbalovou výhru 1:0 v nastaveném čase

503412294_slideOilers dnes odehráli čtvrtý z šesti po sobě jdoucích domácích zápasů. V prvních třech zaznamenali jen jediné vítězství, v minulém zápase s Arizonou po samostatných nájezdech. Tehdy se dokonce zdálo, že se tým zvedá i herně, neboť předchozí porážky se rodily po herně nevydařených zápasech a bylo zde důvodné podezření, že Edmonton uvadá nejen výsledkově, ale i herně, a tato krize by mohla znamenat jediné, nabrání výraznější bodové ztráty na místa zajišťující postup do jarních bojů o Stanley Cup a další sezonu ztracenou de facto již v její polovině.

Vcelku pochopitelně se do klece domácího týmu postavil Cam Talbot, který, zdá se, převrátil misky vah v boji o týmovou jedničku na svoji stranu. Koneckonců je to právě tento muž, který jako jediný, až na výše zmíněný zápas s Coyotes, snesl v poslední době přísnější měřítko výkonnosti. Jinak se sestava obešla bez výraznějších zásahů, koneckonců díky několika zraněním nemá trenér McLellan ani příliš možností, jak s jednotlivými obranými dvojicemi a útočnými trii zásadněji zamíchat.

Psát cosi výraznějšího o první části hry snad ani nejde. Branku jsme v ní neviděli a dlužno podotknout, že její vstřelení ať už domácími, nebo hosty, by se rovnalo malému zázraku nebo by si Talbot či Ward v brance Hurikánů museli vybrat opravdu hodně slabou chvilku. Hosté vyhráli tuto třetinu na střelecké pokusy 9:6, ale žádnou vážnější šanci diváci neviděli. Hrálo se jen po mantinelech a pro oba týmy byl problém přihrát si na hůl alespoň třikrát za sebou, natož se na delší dobu usadit ve svém útočném pásmu a vyvinout tak trvalejší tlak na branku svého soupeře. Prvních deset minut hry bylo skutečně katastrofálních i na „krajský přebor“. Jako by oba trenéři vydali shodný pokyn, „hlavně nestřílet“! Poté se hra trochu zvedla, ale snad jen Jordan Eberle a na opačné straně Jordan Staal nějakým způsobem zvedli svými střelami diváky opatrně ze sedadel.

Druhá třetina začala přeci jen ve větším tempu. Najednou bylo občas i rušno před jednou i druhou brankou. Lepší byla v první fázi druhé části hry hostující Carolina, ale Talbot byl pozorný. V čase 28:20 dostali Naftaři výhodu přesilové hry, ovšem sehráli ji naprosto tragicky a branku Cama Warda v podstatě ohrozit nedokázali. I po návratu McGinna na ledovou plochu hra pokračovala v rychlém tempu, z domácích měl slušnou příležitost Taylor Hall, ale gólmana hostí svojí fintou nezaskočil. Jediný náznak opravdu gólové šance měl ve 34. minutě Versteeg který si najel mezi kruhy, ale z první nedokázal poslat kotouč na branku Talbota, který nakonec ani nemusel zasahovat.

Třetí třetinu zahájila tlakem Carolina. Do nebezpečných situací se dokázali dostat hostující kapitán Eric Staal a po něm Jeff Skinner, který byl v posledních vystoupeních Caroliny velmi produktivní. Ve 44. minutě se představil dokonce jediný Čech v utkání, Andrej Nestrašil, tečí Lindholmovi střely. Cam Talbot nyl však na místě. Pak přišla i chvíle pro útočníky Olejářů. Nejprve Warda notně vystrašil Eberle a po něm tvrdou ranou též Leon Draisaitl. Ve 49. minutě vyvinuli ve svém útočném pásmu velký tlak hosté, Talbot však odolal a přikrytím kotouče hru přerušil a zároveň uklidnil. Poté se hra přelévala z jedné strany na druhou, ovšem ty opravdu gólové šance nepřicházely. Naděje svitla Oilers v 52. minutě, kdy na trestnou lavici putoval za hákování Versteeg. Druhá přesilovka vyšla domácím poněkud lépe, než ta první, ovšem více, nežli sraženou Huntovu střelu od modré čáry domácí nepředvedli. Když se zdálo, že oba týmy zahustí svou polovinu ledové plochy a utkání bude nadále jen volně plynout k prodloužení a dělbě bodů, putoval „za katr“ domácí bek Brad Hunt a dal tak Hurricanes jedinečnou příležitost utkání v posledních chvílích zlomit na svoji stranu. Všechny domácí čtveřice však odvedly výbornou obranou práci, pochopitelně s jistým Talbotem v zádech, a tak jsme za celých 60 minut hry gól neviděli. Byť ještě téměř se sirénou pálil z dobré pozice Purcell po přihrávce Draisaitla zpoza branky.

I prodloužení začalo zvolna a první dvě minuty se na ledové ploše nedělo vůbec nic. Poté se nejprve prodral do zakončení Draisaitl, Ward odolal. Stejně si vedl na druhé straně ledové plochy Talbot proti Hanifinovi. V čase 62:47 nakonec přisoudil bonusový bod domácím, nikoliv poprvé v této sezoně, Andrej Sekera, a sice velmi šťastnou dorážkou své vlastní střely. Této akci však předcházela pěkná a rychlá rotace celé trojice domácích, kteří tak dokázali aktivním pohybem a výměnou puků připravit střeleckou pozici právě pro Sekeru. Asistencemi a jedním plusovým bodem tak byli po právu odměněni Jordan Eberle a Ryan Nugent-Hopkins.

Dnešní utkání se příliš nevydařilo ani jednomu z týmů. Po oboustranně katastrofální první třetině se sice hra zlepšila, ale ani jeden tým si nedokázal vytvořit souvislejší tlak a nějaké vážnější brankové příležitosti. Pochvalu tak zaslouží pouze gólmani Talbot (29 úspěšných zákroků) s Wardem (26 úspěšných zákroků). Zápas vyhrál jednoznačně šťastnější tým, a tím byli Olejáři z Edmontonu. Spravedlivý bod pro Carolinu, tým z východu, tak domácí nemrzí, a ten bonusový za výhru v prodloužení se může při konečném účtování sezony velmi hodit. Do dalších zápasů, zejména těm dvěma domácím, které budou následovat, proti oběma celkům z Floridy, je potřeba k pevné defenzivě přidat i nějaký útočný nápad a hlavně góly. Hrát proti rozjetým Panthers a poměrně slušně hrajícím Lihtning na nulu vzadu se předem rovná vlastní sebedestrukci.

Do utkání zasáhl z českých hokejistů v NHL Andrej Nestrašil. Na ledové ploše se neztratil, odehrál ve druhé lajně Caroliny přes sedmnáct minut hry, do statistik se však výrazněji nezapsal.