Zack Kassian: Tohle je moje poslední šance a chci jí využít!

1297791246911_ORIGINALOilers získali Zacka Kassiana, 13. výběr v draftu z roku 2009, z Montrealu Canadiens za brankáře Bena Scrivense. Kassian dosud v NHL odehrál 198 zápasů, připsal si v nich 35 branek a 31 asistencí a k tomu 307 trestných minut. V současné době obléká dres záložního celku Naftařů Bakersfieldu Condors. Před dvěma dny byl tento hráč hostem v tamním rozhlasovém vysílání a web Oilersnation.com přinesl textový přepis tohoto zajímavého povídání.

Z Kassiana bylo během rozhovoru znát nadšení a vděk za příležitost pokračovat v jeho hokejové kariéře. Působil jako velmi čestný a upřímný člověk. Fanoušci, kteří pořad poslouchali a sdíleli své názory, věří, že má svůj soukromý život v pořádku a může se plnohodnotně vrátit do NHL.

Zkrácený přepis rozhovoru z webu Oilersnation.com je zde:

Jason Gregor: Začněme tím, co je pro každého nejdůležitější: jak se cítíte zdravotně a psychicky po ukončené rehabilitaci?

Zack Kassian: Cítím se skvěle. Moje mysl je v klidu. Měl jsem samozřejmě hodně času přemýšlet o spoustě věcí. Byl jsem opravdu nadšený, že se mohu vrátit a že mám možnost hrát znovu hokej, o to víc, že to je právě v organizaci Edmontonu Oilers. Je to skvělý tým, velmi mladý a velmi slibný. Jsem nadšený, že se vrátím do hry a do kabiny mezi ostatní kluky.

Robin Brownlee: Viděl jsem pár rozhovorů s lidmi, jako jste vy. Jejich slova můžou být jiná než jejich myšlenky, dokonce i jejich celkový projev může klamat. Vy však na první pohled působíte tak, že se jasně chcete vydat novou cestou a pokud to pouze předstíráte, tak jste strašně přesvědčivý. Podle slov a projevu působíte skutečně jako nový člověk.

Kassian: [Smích] Ne já se cítím opravdu mnohem lépe. Tři měsíce jsem nehrál hokej. Během tohoto období jsem na sobě skutečně tvrdě pracoval.  Pokud se chci vrátit do NHL, neměl jsem ani jinou možnost a můžu upřímně říct, že jsem se velmi snažil a jsem skutečně nadšený, že se mohu vrátit mezi mantinely. Považuji to za velké štěstí a chci tuto šanci naplno využít.

Gregor: Viděli jsme mnoho profesionálních sportovců a mnoho normálních lidí v době, kdy jejich životy směřovaly strmě dolů na špatnou cestu, díky nějakému druhu závislosti. Měl jste tři měsíce na to, abyste se dostal zpět. Když se za tím vším ohlédnete, dokážete definovat přesně tu chvíli, kdy se vše pokazilo?

Kassian: To je těžké. Nemám rád tyhle typy otázek, ale upřímně mohu říci, že by mne nikdy dříve nenapadlo, že se do takovéto životní fáze mohu vůbec dostat. Musel jsem však přijmout to, čím jsem si prošel, a myslím si, že jsem se díky tomu stal lepším člověkem. Získal jsem díky svým problémům spoustu nových zkušeností a nyní se velmi těším na to, až se dostanu zpátky do hry. Své zkušenosti mohu uplatnit i v tom směru, že je mohu předat jiným, podobně postiženým lidem.

Gregor: Dokážete se po tom všem, čím jste si prošel, lépe vypořádat s tlakem a sportovními výzvami, které jsou na vaší osobu kladeny?

Kassian: Oh mnohem lépe. Myslím si, že aby se člověku dařilo na ledě, musí být v pohodě i mimo něj. Je zřejmé, že to zabere spoustu času a sil a samozřejmě to nemusí být setrvalý stav. Jenom to, že se člověk cítí dobře a každý den se probudí s vědomím, že dnes je nový senzační den, je prima. Já jsem momentálně nadšený, že jsem dostal novou šanci a doufejme, že jednou budu znovu hrát v NHL. Jsem s tímto stavem naprosto spokojený a jsem za něj velmi vděčný. Tohle je moje poslední šance. Vím to. Samozřejmě za předpokladu, že vedle mě budou lidé, kteří mi budou důvěřovat. Ale já vím, že tohle je moje poslední šance. Peter [Chiarelli] mi tu šanci dal, a je jen na mě, abych mu ukázal, že to byla správná volba. Opravdu chci využít této příležitosti. Samozřejmě bych se chtěl na nějakou delší dobu usadit v jednom týmu, protože pendlování z týmu do týmu, to není legrace. Je těžké se pohybovat z města do města a poznávat stále nové lidi, zvykat si na ně. Nejprve však musím hrát dobře tady v Bakersfieldu a dělat správné věci, abych byl povolán nahoru.

Brownlee: Jaký byl váš prvotní kontakt s Oilers?

Kassian: No, abych byl upřímný, mluvil jsem s Peterem jen krátce. Samozřejmě se to pak během Vánoc zlomilo, ale kromě toho mi bylo jasně řečeno, že se mám hlásit v Bakersfieldu, abych se dostal co možná nejdříve do hry. Slyšet něco takového bylo pro mě skvělé.

Gregor: Zatím jste odhrál v Bakersfieldu dva zápasy a už jste se mohl radovat ze vstřeleného gólu. Můžete popsat, jak jste se cítil, když jste byl po takové dlouhé době zpět na ledě?

Kassian: Jo, to byl skvělý pocit, přicházet zpět do šatny mezi ostatní kluky, cítit jejich společnost. Jakmile se z toho kolotoče dostanete ven, nevíte, jestli se vůbec ještě někdy do AHL nebo NHL podíváte. Je to děsivé a jít do svého prvního zápasu po dlouhé pauze bylo úžasné. Ten pocit, když můžete jít každý den na stadion. Nemohl jsem být šťastnější člověk.

Gregor: Vím, že máte za sebou zatím jen dva zápasy, což je velmi krátká doba, ale řekl jste, že nyní budete mít více jasno ve svém životě. Zaznamenal jste, jak se tato vaše osobní změna projevila do vašich výkonů na ledě?

Kassian: Abych byl upřímný, cítím se lépe na ledě i proto, že vím, že můj soukromý život je teď v pořádku. Pokud se dokážete oprostit od všech vnějších rušivých vlivů,  je pak mnohem snazší hrát svou hru, soustředit se na ní a podávat lepší výkony.

Gregor: U některých hráčů se stávalo, že si hodně zlosti a emocí z ledu přenášeli do soukromí, a to u pak vedlo právě ke zneužívání návykových látek. Když se pak snažili o návrat, bylo to pro ně velmi těžké. Mark Letestu mi řekl: „Kassian je přesně ten typ hráče, který nedovolí ostatním týmům hrát svou hru“, a Oilers nemají chlapa, jako jste vy. Máte pocit, že vás tahle slova vystihují?

Kassian: Chci, aby se soupeřům proti mě hrálo těžce. Myslím si, že bych v tomto ohledu mohl Edmontonu opravdu pomoci. Má povaha v soukromí se s tou na ledě příliš neslučuje. Vím zhruba, co mám dělat a co chci dělat, aby byla moje hra úspěšná. A musím to dělat každý zápas, večer co večer.  A když nebudu vynikat v bodování, musím vyzvednout fyzickou součást mé hry.

Brownlee: Zacku, je pravděpodobné, že hodně fanoušků Oilers, kteří vás před nějakou dobou doslova nenáviděli, jsou nyní velmi rádi, že vás budou mít v týmu. Když se podíváte na soupisku Oilers, musíte znát všechny tyto mladé hráče, proti většině z nich jste odehrál spoustu zápasů. Jedná se o velmi šikovný, mladý a v některých polohách fyzicky podměrečný seznam. Pokud jste hledali příležitost, tak Oilers se pro Vás zdají být ideálním klubem.

Kassian: Jo, to jsou. Jako hráč vyznávající fyzickou hru si myslím, že bych nemohl skončit na lepším místě než je Edmonton. Je to divné, jak všechny ty věci fungují, ale jak jsem řekl, momentálně mám jedinou starost, a to dostat svou hru do ideální podoby tady dole. Ale uznávám, že mám jiskru v oku, když pomyslím na možnosti, které přede mnou mohou být.

Gregor: Co trenér Gerry Fleming, mluvil s vámi nějak podrobněji o vaší hře?

Kassian: No on právě řekl, že oba mé zápasy byly dobré. Myslel si, že jsem hrál lépe v tom prvním než ve druhém. Osobně jsem ze svých dvou vystoupení neměl velkou radost i přesto, že jsem dal gól. Musím na sobě dál tvrdě pracovat. Jsem teprve na začátku.

Brownlee: Jak je na tom vaše hmotnost a vaše aklimatizace na zápasové tempo? Jste už blízko ideálnímu stavu?

Kassian: Ano. Jsem přesně tam, kde chci, co se váhy týče, být. Je zřejmé, že herní pohoda vyžaduje nějaký ten čas, ale fyzicky se cítím opravdu dobře. Je otázkou času, kdy se dostanu do zápasového rytmu a má hra půjde nahoru.

Gregor: Zacku, kdo byl vaší největší oporou během rehabilitace?

Kassian: Rodina. Rodina byla stále se mnou, ale dostával jsem i hodně povzbuzujících zpráv od úplně cizích lidí, takže to bylo opravdu pěkné. Ale ve skutečnosti to byla právě má rodina a blízcí přátelé, kteří mi bez ohledu na to, co se děje, byli velkou oporou.

Gregor: Dostáváme mnoho zpráv od fanoušků, kteří píší, že „milují tento rozhovor“, kteří vám přejí „vše nejlepší“ a doufají, “ že budete hrát brzy v Edmontonu.“ Vím, že jste se tomu velmi zasmál, protože jste byl před lety kvůli incidentu se Samem Gagnerem v Edmontonu veřejný nepřítel číslo jedna. Stejně jako většinu podobných hráčů, vás ale po příchodu k vlastnímu týmu budou fanoušci milovat. Takže můžete bezpečně slíbit, že na ledě bude faktor „blbec Zach Kassian“ znovu fungovat, když se dokážete vrátit zpět do NHL?

Kassian: Já nevím. Nemám rád, když mě lidé považují za blbce. Líbí se mi hrát tvrdě a někdy překročit tu hranici, ale …

Gregor: Myslel jsem to pochopitelně pozitivně, Oilers nemají takového hráče. Potřebují člověka, který bude hrát proti ostatním týmům jako blbec, ale vlastní fanoušci ho budou zbožňovat.

Kassian: Jo, tak tím hráčem přesně chci být. Nechcete hrát za tým, jehož vlastní fanoušci vás budou nenávidět. Ale to je na mně. Musím si fanoušky získat, a to je něco, na co se velmi těším. Rád si hraju s ohněm, ale chci, aby to bylo více než v předešlých letech postaveno na pevných základech. To je podle mého názoru cesta, kterou bych se měl ubírat a snad se to fanouškům Edmontonu bude líbit.

Gregor: Na závěr vám gratuluji k novému začátku. Přeji vám vše nejlepší na vaší cestě zpět do National Hockey League.

Kassian: Díky za pozvání pánové. Doufám, že se s vámi zase brzy uvidím.