«

»

Led 11 2016

V Rexall Place „loupil“ i druhý celek z Floridy, Oilers doma padli s Panthers 1:2

edmonton-ab-january-10-2016-florida-panthers-jaromirNaftaři dnes odehráli poslední z řady šesti domácích zápasů, když přivítali rozjeté Pantery z Floridy na čele s legendárním Jaromírem Jágrem. Po nešťastně ztraceném předchozím duelu proti druhému floridskému celku z Tampy bylo již potřeba zabrat a připsat si do tabulky nějaký ten bodík, neboť po další sérii zápasů se Olejáři povážlivě začínají odpoutávat v negativním smyslu slova od zbytku pelotonu týmů západní konference a začínají bodově ztrácet. Sestava domácího týmu se obešla bez překvapení, do brankoviště se postavil Cam Talbot. Proti němu se na druhé straně objevila dvojka Floridy, Al Montoya.

Po úvodním oťukávání vyrobili domácí obrovskou chybu při rozehrávce na své útočné modré čáře, konkrétně Darnell Nurse, puku se zmocnil Jaromír Jágr, který se v samostatných nájezdech nijak nevyžívá. De facto tento stav potvrdila i tato situace, neboť kotouč Jágrovi při pokusu o blafák z hokejky sklouzl, ovšem tak šikovně, že prošel mezi betony gólmana Talbota až do sítě domácí branky. Ve čtvrté minutě hry tak hosté rázem vedli zadarmo 1:0. Oilers uvědomí toho, že potřebují dnes nutně bodovat, zaveleli do útoku a hned o tři minuty později po přihrávce Draisaitla umně zakončil z mezikruží Taylor Hall. Hostující lavička však využila svého práva a rozhodčí tak celou situaci překontrolovali ještě z videozáznamu. Ten, naneštěstí pro domácí, potvrdil původní domněnku hostí, že gólové situaci předcházelo postavení mimo hru Teddyho Purcella na modré čáře, který do hry v této situaci vůbec nezasáhl, a branka tak uznána být nemohla. A aby toho pro Naftaře nebylo málo, hned o minutu později první útočná vozba hostí zcela rozleptala vynikající rotací celé pětice domácí defenzivu a po přihrávce Barkova zvýšil ranou z první pod břevno na 2:0 Huberdau. Nabudit domácí borce se ihned poté pokusil v bitce s Bjugstadem domácí bek Eric Gryba. A dá se říci, že uspěl. Nejprve pálil nebezpečně Nugent-Hopkins a už v čase 12:32 bylo sníženo. Lauri Korpikoski našel velmi šťastnou přihrávkou zpoza branky přesně Marka Letestu a ten Montoyu nekompromisně překonal. V 18. minutě měl vynikající šanci na vyrovnání Taylor Hall, ale Montoya dokázal jeho střelu vyrazit. Ale v první třetině se nenechávala zahanbit ani hostující Florida. Navíc po další fatální chybě v rozehrávce, tentokrát v podání Eberleho, zachránil domácí tým od třetí pohromy vynikající Talbot. I přes tlak domácích v poslední minutě prvního dějství se stav skóre již nezměnil.

Druhá třetina byla ve znamení drtivého tlaku domácích. Ti po celých dvacet minut tlačili, napadali, podnikali útok za útokem na hostující branku. Ovšem famózní Montoya vše pochytal, nebo domácí hráči sami v zakončení selhávali, za všechny jmenujme ve 32. minutě protiútok dvou proti jednomu zakončený nepřesnou střelou Halla do již opuštěné branky hostí. Ke gólu domácímu týmu nepomohla ani přesilovka 2+ 2 minuty, když dostal Jonathan Huberdau trest za nebezpečnou hru vysokou holí. Na domácích byla též patrná i jistá nervozita, že se jim stále nedaří podruhé rozsvítit červené světlo za Montoyou, což nakonec vyústilo v druhou bitku dne, tentokráte mezi Mattem Hendricksem a hostujícím Petrovicem. Vítězství zaznamenal v tomto případě bek hostí. V druhé třetině Olejáři přestříleli soupeře 14:2! Avšak skórovat se jim ani přes tak výraznou střeleckou i herní převahu nepodařilo, byť v dobrých pozicích se ocitli Korpikoski, Eberle nebo třeba Letestu.

V úvodu třetí části hosté přeci jen soustavný tlak domácího týmu trochu otupili, velkou šanci měl při návratu z trestné lavice Huberdau, Talbot však odolal. Zaujala tak nejvíce asi opět další bitka. Už druhou prohru večera si v ní připsal Matt Hendricks, kterého skolil na led tentokráte Logan Shaw. Ve 45. minutě hry vedli domácí na střely 20:8, měli trvalou převahu, ale stále a stále bez efektu, zejména díky vynikajícímu Montoyovi. Jemu a hostující obraně dokázala trochu odlehčit jen první útočná vozba Panterů. Hosté přežili nejtěžší chvíle a od 52, 53 minuty hru přeci jen vyrovnali a i oni se občas dokázali udržet ve svém útočném pásmu. A tak i když se domácí snažili, seč mohli, největší šanci si na konci 56. minuty vytvořili Panthers, ovšem Derek MacKenzie trestuhodně minul prázdnou branku Naftařů. Závěr už si pak Florida dokázala i přes téměř dvouminutovou hru domácích bez gólmana zkušeně pohlídat, navíc její hráči několikrát pohrdli stvrzení výsledku minutím prázdné branky Oilers. Z domácích ochozů se dokonce ozvalo i nesouhlasné bučení publika s výkonem svých hráčů.

Co k dnešnímu utkání dodat…? Olejáři přestříleli svého soupeře 25:14, zejména ve druhé třetině jej doslova drtili, ale produktivita týmu je momentálně bídná. A tak se dá říci, že až fatálně krutou daň si vybrala osudná chyb při rozehrávce v úvodu utkání a následný šťastný gól Jaromíra Jágra. Dalším bolavým místem je pak nevyužití přesilových her. Tento fakt pak schází v konečném účtování zápasů. Talbot zachytal opět spolehlivě, ale jak už jsme zde několikrát konstatovali, to nestačí, bez větší produktivity se vyhrávat nebude a body už začínají chybět nyní. Věřme, že se vše konečně sejde a Oilers dovezou nějaké body zvenku, nejlépe ze San José i Phoenixu.