«

»

Led 13 2016

Bodovou jízdu Arizony nepřetnuli ani Oilers, z Phoenixu však vezou alespoň bod

504725566_slideOlejáři dnes nastoupili k prvnímu venkovnímu zápasu v novém kalendářním roce, a to hned do slova a do písmene v jámě lvové, na ladě týmu s aktuálně možná nejlepší formou v celé soutěži, Arizony Coyotes. I u vědomí nedávných domácích ztrát tak před týmem Edmontonu stál nelehký úkol, pokusit se doma ztracené body nahradit a přerušit tak spanilou jízdu Kojotů na vítězné vlně.

Navíc, jak tomu tak bývá, vzhledem k tomu, že oba týmu dlí spolu v jedné divizi, hrál se zápas de facto „o čtyři body“. A právě prohry v podobných utkáních Naftaře hodně v tabulce sráží dolů.

Do branky Olejářů se k dnešnímu utkání postavil, podle předzápasových očekávání Anders Nilsson. Na druhé straně kluziště se do klece postavil Louis Domingue, který se k týmu připojil až po zranění jedničky Coyotes Mika Smithe, avšak podává vynikající výkony a jeho statistiky jsou vskutku ohromující. Nail Yakupov nakonec musel svůj návrat po zranění ještě odložit a vzhledem k dalším zraněním a disciplinárnímu trestu pro Matta Hendrickse, se na křídle čtvrté řady objevil Brad Hunt, původním povoláním obránce, v letošní sezoně v nižší soutěži farmářských celků nebývale produktivní. Jinak byla sestava stejná, jak jsme v posledních zápasech zvyklí.

Utkání odstartovalo v poklidném tempu a fanoušci v hale zaplněné ze dvou třetin své kapacity si v úvodu první třetiny příliš vzruchu neužili. Postupně však začali mít více ze hry podle očekávání domácí a Nilsson musel být neustále ve střehu. Až v 11. minutě se připomněli též hostující forwardi, avšak Eberlemu po pěkné individuální akci zakončení nevyšlo. Ve 14. minutě se dostal k bekhendové ráně výše zmíněný v útoku alternující Hunt, opět bezúspěšně. Do konce první třetiny už byl lepším týmem Edmonton, jeho hráči měli na ledě od domácích soupeřů poměrně dost prostoru, což nakonec vyústilo i ve vedoucí gól Naftařů. Tomu předcházel ještě dobrý zákrok Nilssona proti ráně dánského útočníka ve službách Arizony Michaela Bødkera. A pak už přišel avizovaný gólový moment Oilers. V přečíslení dva na jednoho výborně zapracoval Jordan Eberle a jeho přihrávku v pádu dopravil do sítě Leon Draisaitl, v čase 18:43 tak byl stav na ukazateli skóre 0:1. Do konce třetiny už se nic vážnějšího neudálo, a tak do kabin odcházeli s jednou brankou navrch Naftaři.

Druhou část hry začali opět velmi aktivně hosté a hned v jejím úvodu se dostali k několika tvrdým ranám na domácího brankáře. Nakonec si touto aktivní hrou vybojovali i první přesilovou hru v utkání, která jim však, jak je bohužel v posledních zápasech zvykem, hrubě nevyšla a domácího gólmana v ní prakticky ohrozit nedokázali. Po jejím skončení se v ofenzivě osmělili i domácí útočníci, Nilsson byl však vždy na svém místě. Oproti první třetině se hra prokazatelně poněkud zvedla a fanoušci tak konečně mohli začít sledovat atraktivnější hokej. Ve 26. minutě dostali Oilers podruhé v dnešním zápase možnost zahrát si v pěti proti čtyřem a tentokrát již byli úspěšní. Od počátku přesilovky si vytvořili velký tlak, který v čase 26:13 korunoval druhým gólem svého týmu Justin Schultz, který si výborně sjel před bránu na pas Leona Draisitla a nedal  Dominguesovi šanci, 0:2 pro Olejáře. Tento gól ještě více tempo hry rozproudil a nebezpečné situace se střídaly na obou stranách kluziště. Těsně po polovině utkání odešel pykat za vysokou hůl Teddy Purcell. Jak důvod vyloučení, tak vyloučení samotné si je potřeba zapamatovat, neboť obé nakonec dnes znamenalo to, proč Oilers neuspěli a vezou domů „jen“ bod. Arizona, která je ve formě a její hráči si očividně věří, hrála přesilovku skvěle, Nilsson po celou její dobu srdnatě odolával, avšak přesně po dvou minutách, kdy skákal zpět na led vyloučený Purcell, snížil stav skóre na 1:2 Max Domi, který po vynikající přihrávce Stonea zavěsil puk do zcela odkryté branky. Domácí ještě výše zvýšili aktivitu, začali Olejáře přehrávat a hnali se za vyrovnáním. Do konce třetiny však již stav utkání zůstal nezměněný.

Třetí třetina začala opravdu zhurta. Nejprve šel pykat za podražení domácí Dahlbeck, podruhé v zápase a i na podruhé Oilers jeho faulu využili ke vstřelení branky. Tečí Schultzovi rány se o jeho rychlý návrat do hry postaral Benoit Pouliot, čas 41:02, 1:3. Ovšem z dvoubrankového vedení se bohužel Naftaři neradovali dlouho, o půl minuty později fauloval Rob Klinkhammer a byť si poseděl na trestné lavici poněkud déle, než před ním Dahlbeck, celé dvě minuty to nakonec nebyly. Po nepovedených ranách Ekmana-Larssona a Duclaira využil zmatků před Nilssonem opět Domi a snížil velmi rychle opět na rozdíl jediného gólu. Kojoti opět zvýšili obrátky a ve 47. minutě si vynutili další faul hostí. A žel ani Eric Gryba se celé dvě minuty „na lavici hanby“ neohřál. Po asistencích Ekmana-Larssona s Bødkerem mohli fanoušci zasypat ledovou plochu čepicemi, Max Domi, čas 46:54, skóre utkání 3:3. Coyotes byl najednou plný led, napadali rozehrávku Olejářů již hluboko na jejich polovině ledové plochy, byli nebezpeční, naopak hráče soupeře tak drželi daleko od své svatyně. Nilsson však v těchto fázích zápasu dokázal několikrát svůj tým podržet a i obrana pracovala spolehlivě a hlavně bez chyb v rozehrávce. I přes další nebezpečné výpady domácích a nebezpečnou akci Nugenta-Hopkinse v poslední minutě řádné hrací doby, se stav nezměnil a zůstal na smírném 3:3.

Na půdě silných Coyotes Olejáři rozhodně nezklamali a byť na obou týmech bylo patrné momentální psychické rozpoložení, dokázali, že hokej hrát umí a nemuseli by patřit na úplné dno západní konference. Hráči bojovali, snažili se, dřeli, 2x si vybojovali vedení o dvě branky, ale ani to nakonec k plnému bodovému zisku nestačilo. Byť Naftaři dnes dokázali využít dvě přesilové hry, domácí byli de facto úspěšní 4x (v prvním případě se ve statistikách již neobjeví, neboť branka padla 1 sekundu po vypršení přesilovky). Nemilosrdně tak ztrestali všechna provinění hostí a zejména ono v prodloužení, jehož aktérem byl Taylor Hall, půl minuty před koncem nastaveného času velmi zamrzí. Poměr střel na branku byl nakonec 31:28 pro domácí, byť ještě po druhé třetině vedli na střeli hosté 19:14. Arizona tak vyprodukovala v poslední části hry17 střeleckých pokusů na Nilssona, což značí obrovský tlak, a možná i z tohoto pohledu lze jeden získaný bod brát jako úspěch. Ovšem v současné situaci, ještě v zápase proti diviznímu rivalovi, je bod málo! Skvělý zápas sehráli v dresu domácích zejména Max Domi (3+0) a Oliver Ekman-Larsson (1+3), kteří se i v tomto pořadí stali hvězdami zápasu. Tou třetí byl poněkud překvapivě zvolen domácí gólman Louis Domingue. Možná by toto ocenění vzhledem k průběhu a výsledku zápasu slušelo hostujícímu tahounovi Jordanu Eberlemu (0+3). Přejme si, aby v pátek na ledě San José Naftaři přetavili své herní zlepšení konečně zase v zisk dvou bodů.

Z českých hráčů se na ledě představili reprezentanti Zbyněk Michálek a Martin Hanzal, ani jeden z nich se však do statistik výrazněji nezapsal.