»

Led 15 2016

Na ledě dalšího divizního rivala vyválčili Naftaři opět jeden bod

462683916_crop1Tým Edmonotn Oilers na svém minitripu po kluzištích svým souputníků z Pacifické divize dne zavítal na led San José Sharks, čímž se opět hrálo de facto nikoliv o dva nýbrž de facto o čtyři bodíky. Navíc Žraloky, balancující na hraně vyvolené osmičky pro play off, bylo tedy dvojnásobně hodno pokusit se o všechny body obrat. Todd McLellan se poprvé vrátil do San José od doby, kdy lavičku Sharks opustil.

Oproti předchozímu střetnutí s Arizonou se opět do brankoviště Oilers vrátil Cam Talbot. A nebyla to jediná změna v sestavě, kterou trenérský tým Olejářů pro toto utkání nachystal. Na led se konečně vrátil po delší pauze Nail Yakupov a poprvé se ve svém novém působišti představila nedávná akvizice z Montrealu Zack Kassian. Obrané dvojice zůstaly neměnné, ovšem změn doznaly všechny útočné trojice Naftařů. První vozbu utvořili Pakarinen, Nugent-Hopkins s Taylorem Hallem. Leon Draisaitl se přesunul do centra druhého útoku k Eberlemu s Pouliotem. Purcell, Letestu a Korpikoski vytvořili třetí útok a „nováček“ Kassian s Landerem a navrátivším se Jakupovem se sešli ve čtvrté formaci.

Aktivněji začali v samotném úvodu zápasu domácí, ovšem hosty nastartovala první přesilová hra, kterou si vybojovali hned ve 3. minutě hry. Dostali se sice k souvislejšímu tlaku, v zajímavé střelecké pozici se ocitl Letestu, ale skóre zůstalo bezbrankové. Tempo hry bylo poté poměrně rychlé, bez zbytečného kouskování a přerušování hry. Na začátku 9. minuty musel poprvé výrazněji předvést své umění Talbot proti střele Hertla. Tentýž hráč měl poté v polovině prvního dějství další dobrou možnost v první přesilové hře domácích. Stav se ovšem změnil až na konci 12. minuty, kdy přečíslení dvou na jednoho vyřešil domácí ofenzivní bek Marc-Edouard Vlasic střelou, která zapadla za Cama Talbota, 1:0 pro Sharks. Olejáři se poté snažili o vyrovnání, nepolevovali v aktivitě, ale ve zbytku třetiny si žádnou vážnější šanci připravit nedokázali. Domácí pozorně bránili a snažili se podnikat brejky. V dobré pozici se v poslední minutě třetiny ocitl již potřetí v tomto zápase Tomáš Hertl, ale ze vzájemného souboje i tentokrát vyšel vítězně brankář hostí.

Po první přestávce opět převzali herní aktivitu domácí a snažili se o navýšení svého náskoku. Ve 23. minutě po vyloučení Erica Gryby zle hosty sevřeli v jejich obraném pásmu, ale ti se dokázali s vypětím všech sil úspěšně ubránit. Poté se hra opět vyrovnala a na Naftařích byla vidět zvýšená snaha o dorovnání stavu skóre. K tomu nakonec i došlo, ve 29. minutě taktéž v přečíslení dva na jednoho Korpikoski přihrál Nailu Yakupovi a ten se po zranění vrátil vstřeleným gólem, 1:1. Ač to nebylo na první pohled úplně patrné, v polovině utkání vedli velmi výrazně na střelecké pokusy domácí, a sice 20:9! Opticky však byla hra v těchto fázích zcela vyrovnaná, ve 34. minutě nejprve opět nebezpečně pálil Hertl, po něm na druhé straně aktivní Yakupov, v tomto případě však Jones v brance domácích zasahovat nemusel. V čase 39:37 byl za hákování vyloučený Ryan Nugent-Hopkins, domácí si i v tak krátkém čase před koncem třetiny dokázali vytvořit slibný tlak, Talbot byl však vynikající a do kabin se šlo za rovnovážného stavu 1:1.

I v úvodu třetí třetiny si domácí ve zbytku přesilovky dokázali opět vytvořit slušný tlak, proti slibné šanci Coutura dokázal opět skvěle zakročit Cam Talbot. Ve 43. minutě se po obrovské chybě  při rozehrávce domácích ocitl před zcela prázdnou brankou Taylor Hall, ovšem bohužel jen potvrdil svoji momentální střeleckou krizi a svůj celek do vedení neposlal. Hra se opět vyrovnala a v permanenci tak byli gólmani na obou stranách kluziště, na straně Olejářů velmi nebezpečně pálil ve 47. minutě Sekera. V 50. minutě byl poměr střeleckých pokusů 24:16 pro Žraloky. V 51. minutě přišly v rychlém sledu dvě dobré šance domácích, nejprve pálil nebezpečně kapitán Sharks Joe Pavelski, po něm se do dobré pozice protlačil dnes velmi aktivní Tomáš Hertl, ovšem ani on nadvakrát vynikajícího Talbota překonat nedokázal. A opět Hertl se na začátku 57. minuty dokázal protlačit k zakončení, Talbot byl opět na místě. Na konci téže minuty nešikovně vyhodil touš mimo kluziště novic v dresu Olejářů Kassian a připravil tak svému týmu v závěru normální hrací doby hodně horké chvilky. Domácí hráli opět přesilovou hru výborně, měli několik slibných šancí, Talbot byl však bezchybný, a když už se zdálo, že může být překonán, Wingels před odkrytou brankou puk minul. Po návratu Kassiana na led už se zbytek třetiny dohrál v klidu a oba týmy věděly, že berou alespoň bod.

Prodloužení bylo naprosto vyrovnané a přineslo nebezpečné pozice na obou stranách. Na straně domácích Tomáš Hertl našel v přečíslení Vlasica, Talbot byl na místě. V polovině nastaveného času po závaru před brankou domácích vychytal Nugenta-Hopkinse Jones. V další fázi prodloužené ještě na Talbota nebezpečně vypálil opět Vlasic a zcela sám před Jonesem po přihrávce Eberleho nesupěl Andrej Sekera. Ale ani pět nastavených minut se hrou třech proti třem rozhodnutí nepřineslo.

Samostatné nájezdy však poté vyšly domácím skvěle. Hned ten první proměnil přesnou střelou mezi Talbotovy betony Pavelski. Poté proti Jonesovi neuspěl na druhé straně Jordan Eberle. Finský mladík Joonas Donskoi dokázal za domácí též uspět, Talbota překonal fantastickou rychlou kličkou do forhendu. Ryan Nugent-Hopkins tak musel dát, aby udržel Naftaře stále ve hře o prémiový bod. Ovšem nic v nájezdu nevymyslel a neuspěl, a tak utkání skončilo vítězstvím 2:1 po samostatných nájezdech, autorem vítězné trefy byl stylově kapitán domácích Joe Pavelski.

Olejáři dnes neodehráli špatný zápas. Domácí sice byli v globálu o něco aktivnější, na střely nakonec vyhráli 37:25, ovšem herně se jednalo o naprosto vyrovnaný zápas, bohužel, v loterii samostatných nájezdů nakonec uspěli domácí a Edmonoton tak jen potvrdil, že mu zápasy proti divizním rivalům prostě vyhrávat nejde. Vynikající byl dnes opět Cam Talbot, který předvedl 36 zákroků při úspěšnosti zásahů 97,30%! Dobře, spolehlivě a bez chyb pracovala též defenziva. V útoku to však drhne. Nedaří se Hallovi, změny v sestavě, pokud by měly mít trvalejší dobu platnost, se budou muset ještě usadit. Pochvalu zaslouží ještě navrátilec do sestavy, Nail Yakupov. Odehrál výborný zápas (ve hře 11 a půl minuty), skóroval a nakonec byl za svůj výkon oceněn vyhlášením druhou hvězdou zápasu. Nový muž sestavy Zack Kassian odehrál přes 14 minut, předvedl 4 hity a zblokoval jednu střelu. Góly se od něj nečekají, od toho by měli být jiní a svým dnešním výkonem naznačil, že „černou“ práci odvézt dokáže a zejména proto jej Oilers angažovali. Ze statistik zápasu snad zaujme ještě plných 11 ran domácího forwarda Logana Coutura (třetí hvězda). První hvězdou byl nakonec vyhlášen domácí gólman Martin Jones.

Z českých hráčů se na ledě objevil Tomáš Hertl, na svém novém místě na křídle prvního útoku odehrál vynikající zápas. Byl na ledě hodně vidět, ovšem produktivita vázne. Na branku Talbota vyslal pět ran, ovšem bodovat dnes nedokázal.