Čtyři věci, které by měly nastat, aby Oilers hráli play off

rkpuyumdkvmmexgz1tld6egplI přes současné nepříliš uspokojivé výkony a výsledky, jsou OIlers play off stále blízko jako už dlouho nebyli. Na vině je především vyrovnaná a poměrně slabá Pacifická divize. Edmonton momentálně ztrácí na poslední postupovou příčku 7 bodů. Žraloci ze San Jose však mají 3 utkání k dobru.

Co by se tedy mělo stát, aby klub po dlouhých 10 letech znovu nasál atmosféru vyřazovacích bojů? Pokusili jsme se stanovit čtyři základní předpoklady, jejichž naplnění by Edmontonu dalo naději.

 

  1. Vyjasnění situace v brankovišti

Před sezonou přišel Cam Talbot z Rangers s takovými referencemi, že se s ním automaticky počítalo jako s jasnou brankářskou jedničkou. Do dnešního dne se však kanadský brankář své loňské formě jen vzdáleně a velmi pomalu přibližuje. Pravidelně se mezi tyčemi střídají s Andersem Nilssonem, který rovněž po raketovém vzestupu chytá spíše průměrně. Kouč McLellan úmyslně neurčil za celou první polovinu sezony prvního brankáře, nechává oba soupeřit mezi sebou, ale na tým to podle mého názoru má spíše negativní dopad. V brankářské hierarchii je vždy přínosné, když všichni maskovaní muži vědí na čem jsou a jaká je jejich role v týmu. Model dvou dravců s ambicemi na jedničku se Oilers dlouhodobě nevyplácí a v klubu jej stále nepochopitelně praktikují. Drtivá většina úspěšných týmů v NHL má jasně stanovenou brankářskou jedničku, a pokud na tuto roli ani jeden ze současných brankářů výkonnostně nedosahuje, bude se muset Peter Chiarelli poohlédnout jinde.

  1. Vyprázdnění marodky

Oilers nyní mají na marodce dva hráče, od kterých se čekalo, že budou jejich výraznými oporami. Jedná se o útočníka Connora McDavida a o obránce Oscara Klefboma. K tomu ještě připočtěme dalšího nadějného forwarda Naila Yakupova a problém byl na světě. Navíc se ve všech případech nejednalo o zranění, která by hráčům vystavila stopku na pár utkání. Všichni chybějí v řádech týdnů až měsíců a jejich dlouhodobé absence se na výkonech i výsledcích týmu prokazatelně podepisuje. Pokud chtějí v Edmontonu pomýšlet na závěrečnou honbu za body a na atak třetí příčky v Pacifické divizi, musí mít Oilers kádr v plné síle a nasadit sestavu nejtěžšího kalibru.

  1. Životní forma pilířů mužstva

Každý tým má své lídry, kteří jej táhnou za splněním cílů. Pokud největší hvězdy mužstva tuto roli plnit dlouhodobě nedokážou, logicky tým své cíle neplní. V probíhající sezoně naplňuje vysoká očekávání Taylor Hall, s přimhouřením jednoho oka i Jordan Eberle a trochu nad rámec předsezónních prognóz také ofenzivní kometa letošního ročníku Leon Draisatl. V obraně se do slušné formy konečně dostává Andrej Sekera. Bohužel Naftaři mají ve své stájí více těch, kteří svůj potenciál naplnit nedokážou a dlouhodobě hrají pod své možnosti. Obránce Justin Schultz už pravděpodobně nikdy neprokáže schopnosti a předpoklady, s kterými do Edmontonu přicházel a fanoušci i odborníci se musí smířit s faktem, že se s Norris Trophy budou každý rok fotografovat jiní. Lehce nadprůměrný bek možná, hvězdný rozhodně ne. Podobně by se dalo hovořit o jedničce draftu Yakupovovi. Osobně jsem v letošním ročníku více očekával i od dalšího nejvýše draftovaného hráče Ryana Nugenta – Hopkinse. Je ve věku a v pozici, kdy by měl patřit k nejzářivějším diamantům celé ligy a pravidelně bojovat o přední příčky v kanadském bodování.

  1. Zisk elitního obránce

Stále ještě mladé a velmi talentované jádro Oilers v poslední době nepůsobí zdravým dojmem a něco by se mělo změnit. Bude to ku prospěchu týmu i jednotlivců. Jak jinak si vysvětlit, že když Peter Chiarelli pohrozil radikálním řezem, mužstvo se vzepjalo osudu a zaznamenalo sedm vítězných zápasů v řadě. Sami hráči se přimlouvali, aby dostali ještě jednu šanci. Jakmile se zčeřená hladina ustálila, vše se vrátilo do starých kolejí. Na dobrou partu se dnešní NHL nehraje a dobrá nálada v kabině vyhrávat zápasy Naftařům nebude. Spokojení musí být především fanoušci. Chiarelli by měl obětovat někoho z „nedotknutelných“. Jednak tím dá najevo, že si nikdo nemůže být ničím jistý a jednak by konečně mohl za slušnou nabídku dostat elitního obránce, bez jehož služeb se současní Oilers zkrátka a jednoduše neobejdou.

Souhlasíte s naší redakcí nebo máte na věc úplně jiný názor? Podělte se o něj s námi na našem facebooku.