«

»

Led 16 2016

Preview: Oilers – Flames

stahováníEdmonton sehrál v uplynulém pracovním týdnu dvě utkání na hřištích divizních rivalů Arizony a San Jose. V obou zápasech se hrálo o dvojnásobný počet bodů, neboť všechny tyto kluby jsou zainteresovány v boji o druhou a třetí postupovou příčku v Pacifické divizi. Oba zmíněné zápasy Naftaři prohráli, s Coyotes v prodloužení a se Sharks v samostatných nájezdech.

Zisk dvou a darování čtyř bodů největším konkurentům nemohlo nikoho z Oil Country uspokojit. V pořadí čtvrté letošní Bitvě o Albertu budou mít Oilers šanci na reparát, protože rovněž Flames si dělají zálusk na postup do play off.

Jak se zatím letos bojovalo o Albertu

V prvním derby, které se uskutečnilo 17. října v Calgary, dokázali Oilers domácí Plameny porazit 5:2. Connor McDavid zaznamenal tři kanadské body (2+1), stejně jako Taylor Hall (1+2).  Gól a asistenci si připsal Nail Yakupov (1+1). Spolehlivý výkon v brance tehdy podal Cam Talbot, který si poradil s 22 pokusy Flames.

Další konfrontace obou rivalů přišla na řadu 31. října a na tenhle zápas by všichni fanoušci i hráči Oilers nejraději nadobro zapomněli. Po první třetině vedly Plameny v Rexall Place 3:1 a vše nasvědčovalo tomu, že si z Edmontonu celkem pohodlně odvezou dva body. Domácí ale zmobilizovali síly a zejména díky dvojici Taylor Hall a Leon Draisaitl (oba 1+2) vyrovnali během třetí periody na 4:4. Utkání mělo spád a dalo vzpomenout na dávná derby z 80. let minulého století. Když už se všichni aktéři připravovali na prodloužení, vyrobil neuvěřitelnou hrubici brankář Cam Talbot, který propustil lehké nahození Michaela Frolíka z rohu hřiště.

Třetí letošní derby sehráli Oilers a Flames 27. prosince v Calgary. I přesto, že po úvodní třetině vedli Oilers na horké půdě 2:0, Flames skvěle sehranou druhou třetinou, kterou vyhráli 4:1, otočili celý zápas a dokráčeli si pro vítězství v poměru 5:3. Za Edmonton vstřelil dvě branky Benoit Pouliot. Výhru domácích režírovali dvougóloví střelci Mark Giordano a Johnny Gaudreau.

Aktuální forma

Calgary ve svém posledním vystoupení smetli na domácím ledě letošní překvapení z Floridy 6:0 a z posledních 10 utkání mají vyrovnanou bilanci 5 vítězství a 5 porážek.

Oilers, jak už bylo zmíněno, podlehli ve čtvrtek San Jose 2:1 po samostatných nájezdech. Z posledních 10 utkání Naftaři dokázali zvítězit pouze ve dvou případech. 5 dalších zápasů prohráli a tři dokázali dovést alespoň do nastavení nebo k penaltám.

Novinky z obou táborů

V brance Flames nastoupí švýcarský brankář Jonas Hiller, který se letos musí vypořádat s pozicí týmové dvojky za Finem Kari Ramem. Jiří Hudler, který v zápase s Floridou zaznamenal dvě asistence, do dnešního utkání nezasáhne. Na tréninku se hráč dle vyjádření trenéra Hartleyho necítil dobře a sám zkonstatoval, že další zápas bude nucen vynechat. Otazník visí také nad startem dalšího Čecha v dresu Calgary Michaela Frolíka. Frolík byl mimo hru posledních 12 zápasů kvůli zranění „v horní části těla“. Na tréninku bruslil po boku Sama Bennetta a Michaela Backlunda, což by mohlo svědčit o tom, že v derby bude připraven nastoupit. Naopak zcela jistě dnes do utkání nezasáhne v dresu hostů útočník Lance Bouma.

Trenér Edmontonu Todd McLellan reagoval na poslední neuspokojivé výkony svého týmu a proti Sharks notně zamíchal sestavou. Na farmu do Bakesrfieldu putoval přes waiver list útočník Rob Klinhammer, jehož místo zaujala nová akvizice Zack Kassian. Z marodky se konečně vrátil forvard Nail Yakupov a hned ve svém prvním zápase na ledě San Jose předvedl perfektní výkon, který korunoval vstřelenou brankou. „Čekal jsem, že bude mít spoustu energie. Hrál rychle, z každé pozice se snažil střílet a byl jedním z našich nejnebezpečnějších hráčů“, zhodnotil po zápase jeho přínos pro tým trenér McLellan. Do hry v dresu Oilers určitě v derby nezasáhne suspendovaný útočník Hendricks, ani stále zranění hráči Connor McDavid a Oscar Klefbom. V brance by měl znovu dostat přednost Cam Talbot, který v San Jose pochytal 36 z 37 střel.

Úvodní buly bude vhozeno v neděli ve 4:00 SEČ. GO OILERS GO!

Zajímavost

O dvě hodiny dříve se v Calgary v „malém derby“ utkají v rámci WHL juniorské týmy Edmonton Oil Kings a Calgary Hitmen. Skutečným hokejovým fajnšmekrům doporučujeme sledovat i toto utkání. Také juniorská derby se hrají ve vynikající atmosféře a na ledě často planou emoce, které si nezdají s bitvami mezi Flames a Oilers. V posledním měření sil před týdnem v Edmontonu zvítězili Hitmeni 4:3 v prodloužení.